LIVE UPDATES
Bota

Një Vit i Ri ndryshe, bota nën efektin e Omicron

31 Dhjetor 2021, 21:30 Nga DOSJA
Një Vit i Ri ndryshe, bota nën efektin e Omicron

HONG KONG – Ashtu si viti i kaluar, viti 2021 po përfundon me shfaqjen e një forme të re të koronavirusit , duke hedhur poshtë shpresat se fundi i pandemisë mund të jetë në horizont.

Sipas NBC, megjithëse deri më tani varianti i ri, omicron, duket se ka simptoma më të buta dhe shkallë më të ulët të shtrimit në spital dhe vdekjeve, shumë vende në mbarë botën po gabojnë në anën e kujdesit dhe po zvogëlojnë planet për të festuar Vitin e Ri. Nuk do të ketë shfaqje tradicionale mbi shumicën e monumenteve të botës, me fishekzjarre të anuluara mbi Harkun e Triumfit të Parisit, Big Benin e Londrës dhe Kullat Petronas në Kuala Lumpur.

Një përjashtim i dukshëm është Australia. Këtu, fishekzjarret tradicionalisht spektakolare mbi portin e Sidneit vazhduan pavarësisht nga një shpërthim në rritje. Falë omicron, Viti i Ri filloi në heshtje rrotullimin e tij vjetor nga Lindja në Perëndim, pa shfaqje zyrtare të fishekzjarreve në Auckland, Zelandë e Re. Sydney hapi festën globale me teknikat e tij të zakonshme spektakolare piroteknike të pasqyruara në portin poshtë Shtëpisë së Operës së Sidneit. Qëndrimi ishte një kontrast i mprehtë me vitin e kaluar, kur banorët e Sidneit kishin nevojë për një leje për të hyrë në Distriktin Qendror të Biznesit dhe u paralajmëruan kundër përqafimeve dhe puthjeve në mesnatë.

Zelanda e Re, e cila ende nuk ka raportuar ndonjë përhapje të omicron në komunitet, u bë gjithashtu një nga vendet e para në botë që mirëpriti vitin 2022. Frika nga Covid ende anuloi shfaqjet e fishekzjarreve në të gjithë vendin, por një shfaqje me drita në mesnatë u zhvillua në Auckland. Në Kinë, ku 13 milionë njerëz në qytetin e Xi’an-it kanë qenë në izolim për më shumë se një javë në mes të një shpërthimi të koronavirusit javë përpara Lojërave Olimpike të Pekinit, ngjarjet janë anuluar në qytete të shumta. Njerëzve u kërkohet gjithashtu të mos udhëtojnë për Vitin e Ri Hënor të ardhshëm, festën më të rëndësishme të Kinës, duke e bërë këtë vitin e tretë radhazi që është ndërprerë nga pandemia.

Në Hong Kong, autoritetet të premten i bënë thirrje publikut që të mos merrte pjesë në ngjarjet e Vitit të Ri, por nuk i anuluan ato pasi territori kinez konfirmoi rastet e tij të para të transmetuara në nivel lokal të variantit omicron. Shfaqja vjetore e fishekzjarreve tashmë ishte anuluar, megjithëse do të ketë një koncert në ajër të hapur me grupin popullor të djemve nga Hong Kongu “Mirror”. Festimet do të jenë më të heshtura në Korenë e Jugut, e cila e mbylli vitin të premten duke zgjatur rregullat më të rrepta të distancës sociale për dy javë. Ato përfshijnë një mbyllje në orën 21:00 për restorantet dhe një kufi në tubime për katër persona të vaksinuar plotësisht. Në Korenë e Veriut, një festë e Vitit të Ri duket se ishte planifikuar në kryeqytetin, Phenian, ndërsa Kim Jong-un shënon 10 vjet në pushtet.

Në Indi, festimet e Vitit të Ri janë penguar kryesisht nga shtetrrethimi dhe kufizime të tjera në qytetet kryesore si Nju Delhi dhe Mumbai. Njerëzit në provincën kanadeze të Quebec do të duhet të jenë në shtëpi shumë përpara mesnatës të së Premtes, pasi një shtetrrethimi hyn në fuqi nga 22:00 deri në 5 të mëngjesit. Duke e përshkruar situatën si “ekstreme”, Kryeministri François Legault tha të enjten se dhomat e ngrënies së restoranteve gjithashtu do të mbyllen dhe tubimet private do të ndalohen.

(m.k/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota omicron viti i ri 2022 viti i ri ne bote omicron viti i ri 2022 viti i ri ne bote

Sondazh

Poll

Bota 31 Dhjetor 2021, 19:15

Viti i Ri, origjina dhe karakteristikat e tij

TIRANË- Viti i Ri është festa që festohet në të gjithë botën dhe bën bashkë të gjithë njerëzit. Por nga ju krijua kjo festë? Le të kthehemi pas në kohë për...

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS