LIVE UPDATES
Bota

“Tërheqja nga Afganistani ishte vendimi i duhur, por mënyra si u bë ishte e gabuar”, Tony Blinken del para Kongresit

13 Shtator 2021, 18:10 Nga DOSJA
“Tërheqja nga Afganistani ishte vendimi i duhur, por mënyra si u

SHBA – Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken do të dëshmojë sot para një paneli të Kongresit që po shqyrton tërheqjen kaotike të ushtrisë amerikane nga Afganistani në fund të luftës 20 vjeçare, më e gjata në historinë amerikane.

Ligjvënësit republikanë në opozitë dhe disa demokratë të partisë së Presidentit Joe Biden, e kanë kritikuar mënyrën e tërheqjes së trupave, qytetarëve amerikanë dhe mijëra afganëve, që punuan për forcat amerikane si përkthyes dhe këshilltarë gjatë luftës.

Kritikat u bënë edhe më të ashpra pasi 13 pjesëtarë të ushtrisë amerikane humbën jetën gjatë një sulmi vetëvrasëse në aeroportin e Kabulit në ditët e fundit të tërheqjes. Shteti Islamik-Khorasan, një degë afgane e grupit terrorist që vepron në Lindjen e Mesme, mori përgjegjësinë për sulmin.

Sekretari Blinken dëshmon të hënën para Komisionit të Dhomës së Përfaqësuesve për Punët e Jashtme. Ndërsa të martën ai do të dëshmojë para Komisionit të Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë.

Anketat e opinionit publik në shkallë kombëtare tregojnë mbështetje të gjerë për vendimin e Presidentit Biden për t’i dhënë fund asaj, që ai e ka quajtur, një “luftë pa fund” në Afganistan, por jo mënyrën se si u zhvillua tërheqja.

Kryediplomati Blinken ka të ngjarë të përballet me pyetje të vështira, se pse SHBA nuk filloi evakuimin e qytetarëve amerikanë më herët, veçanërisht pasi zoti Biden njoftoi qëllimin e tij në prill për të respektuar marrëveshjen e ish-Presidentit Donald Trump me talebanët, për t’i dhënë fund luftës dhe për të tërhequr forcat amerikane.

Ligjvënësit gjithashtu kanë kritikuar agjencitë amerikane të zbulimit, për dështim në parashikimin e marrjes së shpejtë të Afganistanit nga talebanët dhe rënien e qeverisë afgane, ndërsa Presidenti Ashraf Ghani u largua papritmas duke kërkuar azil politik në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Republikanët thonë se duan t’i përqëndrojnë pyetjet e tyre tek puna e Presidentit Biden gjatë javëve dhe ditëve përfundimtare të luftës. Nga ana tjetër, demokratët shpresojnë të shqyrtojnë të gjitha përpjekjet e luftës amerikane nën drejtimin e katër presidentëve – republikanëve George W. Bush dhe Trump, dhe demokratëve Barack Obama dhe Biden.

Presidenti Bush e filloi luftën në Afganistan në fund të vitit 2001 për të zhdukur al-Kaidën, përgjegjëse për sulmet terroriste të 11 shtatorit kundër Shteteve të Bashkuara. Rreth 3,000 njerëz u vranë në Shtetet e Bashkuara nga sulmet me aeroplanët e rrëmbyer nga terroristët.

Presidenti Biden e ka quajtur tërheqjen “sukses të jashtëzakonshëm” dhe mbrojti vendimin për t’i dhënë fund luftës amerikane në Afganistan, duke thënë se ai nuk do t’ia kalojë përgjegjësinë për menaxhimin e përfshirjes ushtarake amerikane një udhëheqësi të pestë amerikan.

Marrë nga VOA

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota lajm i voa tony blinken del para kongresit lajm i voa tony blinken del para kongresit

Sondazh

Poll

Bota 13 Shtator 2021, 15:22

BRUKSEL- I dërguari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak është shprehur se dialogu mes dy vendeve nuk është teknik, pasi çdo gjë aty ...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE