LIVE UPDATES
Politike

Tërheqja e vëzhguesve, Cakaj: Nuk ishte qëndrim zyrtar, ndërkombëtarët mbështesin 30 qershorin

27 Qershor 2019, 13:55 Nga DOSJA
Tërheqja e vëzhguesve, Cakaj: Nuk ishte qëndrim zyrtar,

TIRANË– Ministri i jashtëm në detyrë Gent Cakaj ka reaguar në lidhje me tërheqjen e vëzhguesve që u bë një ditë më parë nga Këshilli i Europës. Në një deklaratë për mediat, ministri Cakaj shprehet se reagimi i KiE-së ishte qëndrim institucional dhe jo zyrtar.

Ndër të tjera Cakaj shtoi se Këshilli i Europës nuk ka dhënë asnjë deklaratë ku shrehet se zgjedjet 2 30 qershorit janë ilegjitime. Ministri u shpreh se OSBE/ODIHR kanë dërguar vëzhgues afatgjatë në lidhje me procesin zgjedhor të 30 qershorit.

Ai tha se ligjshmëria e zgjedhjeve të 30 qershorit nuk është në pikëpyetje dhe se mbështetet nga ndërkombëtarët.

“Ashtu siç është specifikkuar në deklaratën e djeshme KiE nuk quan të ligjshme ose jo zgjedhjet në Shqipëri. Kongresi nuk ka bërë asnjë deklaratë në lidhje me vlefshmërinë e zgjedhjeve.

Dhe kjo përfshin edhe faktin nëse zgjedhjet do të mbahen më 30 qershor ose jo. Ata dhanë qëndrimin e tyre insitucional.

Opozita po bën një fushatë për të disinformuar KiE-në.

Po bëhet një përpjekje e falsifikuar për të ilegjitimuar zgjedhjet e 30 qershorit.

Rreziku që largoi vëzhguesit vjen nga partitë politike që kanë marrë rrugët e Shqipërisë dhe pasi janë rrënuar nga bota, duan të rrënojnë edhe shtëpinë e tyre.

Protesta e Opozitës së Bashkuar nuk kanë shfaqur vetëm shfrenimin maksimal të dhunës, ato kanë dhënë edhe një mësim për ne dhe kanë treguar se në rast se ka vullnet për të ndalur dhunë, ajo ndalet menjëherë.

Ndërhyrja në procesin zgjedhor është një vepër penale.

OSBE/ODIHR kanë dërguar vëzhgues afatgjatë dhe ligjshmëria e zgjedhjeve të 30 qershorit nuk ka më vend për t’u vënë në pikpyetje. SHBA-të dhe BE-ja janë shprehur se janë pro zgjedhjeve paqësore.

Sipas KE zgjehdjet duhet të mbahen më datë 30 qershor,”– u shpreh ministri Cakaj ndër të tjera.

Një ditë më parë Këshilli i Europës tërhoqi vëzhguesit dhe dha një shpjegim për këtë ëështje. Në një deklaratë zyrtare Presidenti i Kongresit të pushtetit vendor në Këshillin e Evropës, Anders Knape, tha se misioni nuk vëzhgon zgjedhje pa pjesëmarrjen kuptimplotë të forcave të opozitës.

(f.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike gent cakaj keshilli i europes terheqja e veshguesve gent cakaj keshilli i europes terheqja e veshguesve

Sondazh

Poll

Newsroom/ Abilekaj: Rama u ndje i kërcënuar nga fama e Martinajt. Cukali: Duan 'shock' dhe show

Newsroom/ Abilekaj: Rama u ndje i kërcënuar nga fama e Martinajt. Cukali: Duan 'shock' dhe show

Newsroom- Abilekaj: Media në Shqipëri boton me porosi nga pronari, gazetari ngelet hallka e fundit

Newsroom- Cukali: Komisioni për Diskriminimin veproi me dy standarte për Këlliçin

Newsroom- Abilekaj: Aksioni për Këlliçin u amplifikua nga Rama, u përdor stereotipi për romët

Newsroom- Dizinformimi për Këlliçin, tregoi fuqinë e Veliajt në media

Newsroom- Cukali: Media serioze ka emër dhe pronarë, kërkon falje kur gabon

Newsroom/ Batuta e Cukalit: Nëse do ishin mbjellë 1 mln pemë, do na hante ujku në Myslym Shyri

Newsroom- Pse politikanëve i duhet dizinformimi? Abilekaj: Shmangin filtrin mediatik

Newsroom- Cukali: "Specialistët" e Bashkisë Tiranë bëjnë dizinformim në rrjet

Newsroom, Ep1, P3 - Dizinformimi me sfond politik.

Newsroom, Ep1, P2- Dizinformimi, media botërore di të përgjigjet

Newsroom, Ep1, P1 - Dizinformimi: Kush dizinformon? Politika, media dhe faktorë të tretë

Newsroom/ Abilekaj: Media në botë e lufton dizinformimin, ne kemi media tradicionale të pabesueshme

Newsroom, Episodi 1- Dizinformimi, "arma" e politikës dhe medias

Sherri në PD-në e vulës, Berisha fton deputetët 'anti-Basha': Ejani, të bëjmë më të mirën

'Mos u bëj protagonist'/ debat Shehu-Kodhelin, socialistja: Keni nga 10 vite që keni mbetur në klasë

Berisha: Janë lejuar të votojnë fëmijë në moshën 10-vjeçare

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!