LIVE UPDATES
Insights

FAKTET/ Ndizet sherri për RTSH, kush do e fitojë festivalin, pse mban “erë” gara me 10 miqtë e Alketës dhe Verës?

6 Nëntor 2019, 15:45 Nga DOSJA
FAKTET/ Ndizet sherri për RTSH, kush do e fitojë festivalin, pse mban

TIRANË- Festivalet në Shqipëri gjithmonë krijojnë polemika, që nga përzgjedhja e këngëve, tek juria e shpallja e fituesit. Polemikat këtë herë kanë përfshirë dhe festivalin e RTSH-së, pasi janë hedhur akuza të rënda për producentët, jurinë dhe stafin, kur ende nuk ka nisur mirë organizimi.

Këtë vit producente do jenë dy emra të njohur të ekranit, Vera Grabocka dhe Alekta Vejsiu, që njihen për organizimet e spektakleve të ndryshme në TV Klan. Sipas raportimeve në media, buxheti që ato kanë në dispozicion për arrin vlerën e 500 mijë Euro-ve, një shumë e konsiderueshme…

Por problemi nuk janë paratë, problemi është mënyrë se si ky festival do i sillet publikut, i cili është dhe kontributor për të (pasi nëpërmjet taksës për RTSH, është bashkëpronar me televizionin publik).

Ka qenë kompozitorja Diana Ziu ajo që ka hedhur akuzat më të rënda, duke thënë se festivali është i korruptuar dhe përzgjedhja e këngëve është bërë me dëshira personale. Ziu shkoi edhe më tej kur tha se gara është e paracaktuar dhe se fituese do të jetë këngëtarja Elvana Gjata…

Por Ziu nuk ka qenë e vetmja pasi një dyzinë me këngëtarë dhe kompozitorë janë shprehur kundër organizatorëve të festivalit në RTSH.  Debati është i përqëndruar tek përzgjedhja e këngëve, por edhe tek artistët që kanë hyrë në garë.

Dosja.al duke u nisur nga debati që qarkullon ditët e fundit ka bërë një vëzhgim të listës së këngëtarëve, për të parë emrat e përzgjedhur nga producentët dhe juria.

 

 

: Pritja për të mësuar datat e mbajtjes së Festivalit të Këngës mbaroi! Në datat 19 dhe 20 dhjetor Pallati i Kongreseve do të presë 20 këngëtarët pjesëmarrës për të përformuar live këngët e tyre, ndërkohë në datën 22 dhjetor do të mbahet finalja e madhe. Fituesi i Festivalit të 58-të të Këngës ka të drejtën të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion 2020. . . . #rtsh #fest58 #fik58 #festivaliikenges #eurovision #music #festivali #kenges @rtsh.official @festivali_rtsh

A post shared by Festivali i Këngës në RTSH (@festivali_rtsh) on

Nga lista me 20 këngëtarë, mund të vërehet lehtë se një pjesë e tyre kanë lidhje me producentet Vera Grabocka dhe Alketa Vejsiu. Disa prej tyre, mirëfilli janë produkt i dyshes Vejsiu-Grabocka, duke na lënë një shije të hidhur lidhur me atë që do të prodhohet në tri netët e “arta” të RTSH, më 19, 20 dhe 22 dhjetor.

Po le t’i marrim me radhë…

Në listë janë emra si Devis Xherahu, Genc Tukiqi dhe Niada Tikiqi, Uendy Mancaku, Olta Boka, Kamela Islamaj, Renis Gjoka, Gena, Elvana Gjata, Sara Bajraktari, Tiri Gjoci,  që nuk kanë një lidhje të afërt me producentët, por pjesa tjetër po.

Nisim me të parin. Boiken Lako…

Këngëtari ka qenë një nga anëtarët e juirisë së Your Face Sound Familiar dhe i ftuar special në një tjetër spektakël të organizuar nga dyshja Grabocka-Vejsiu në X factor.

Valon Shehu, ka qenë pjesëmarrës në spektaklin Your Face Sound Familiar, po ashtu në këtë spektakël ka marrë pjesë dhe Kastro Zizo, Alberie Hadergjonaj dhe Era Rusi.

Ndërkohë që këngëtarët që më parë kanë qenë pjesë e spektakleve të Grabockës janë dhe Kanita Suma, Arilena Ara dhe Aldo Bardhi që kanë marrë pjesë në X factor. Të tri këto emra nuk ngurrojnë të pranojnë se janë produkt i Vera Grabockës, duke ia atribuar asaj falenderimin për emrin që kanë marrë sot.

Ndërkohë Robert Berisha ka qenë pjesë e Dance With me, po kështu dhe Era Rusi është pjesëmarrëse këtë vit në këtë emision televiziv të realizuar nga Grabocka.

Një tjetër këngëtare që “ka përfituar” nga miqësia me dyshen Vejsiu-Grabocka është Eli Fara, e cila njihet si një mike e ngushtë e tyre, që e ka treguar dhe me postime të shumta në rretjet sociale.

Ndërkohë Stresi, i sapo dalë nga qelia ka përfituar nga Eli Fara pasi do të vijë në bashkëpunim në këtë festival.

Por dyshimet se miqësitë me Grabockën ishin çelësi i suksesit për të marrë pjesë në Festivalin e 58-të në RTSH, shtohet nga një deklaratë e Robert Berishës.

Ky i fundit në një intervistë tregon vet se ka marrë një ftesë nga Vera Grabocka për të qenë pjesë e festivalit. “Me kurrëfarë problemi e kam pranu ftesë, pasi sivjet organizohet prej Vera Grabockës dhe Alketa Vjesiut  dhe kam pranuar ftesën me shumë dëshirë, ku janë ato të dyja në çfarëdo skpektakli unë e pranoj ftesën në 2 të natës”, ka thënë Robert Berisha në një intervistë për Mirage.

Por kur dëgjon këtë deklaratë të Berishës, kupton që juria përzgjedhëse ka qenë fiktive pasi këngëtari sot është konkurrent dhe ftesa i ka ardhur nga producentët.

Pra Robert Berisha nuk ka garuar, por është ftuar… dhe automatikisht është përzgjedhur.

Naiviteti i Robertit është një tjetër pjesë në mozaikun e akuzave që rëndojnë mbi dyshen e RTSH, por të flasim me fakte.

Nga 20 konkurrentë, 10 prej tyre kanë një lidhje direkte me Grabocka-Vjesiun, duke na bërë të pyesim: Kur iu hipi artistëve shqiptarë që çuditërisht janë pjesëmarrës në spektaklet e Grabockës, dëshira e madhe për t’u bërë pjesë e Festivalit.

Dhe pse të gjithëve në të njëjtin edicion?! Si ka mundësi që Arilena Ara që u tërhoq para 2 vitesh nga konkurrimi në RTSH, rikthehet, pa dhënë madje asnjë sqarim pse ndryshoi mendim?

Mbetet për t’u parë, po ajo që dihet me siguri është se si rrallëherë, festivali i RTSH ia doli këtë vit që të ketë vëmendjen e publikut, ende pa nisur mirë.

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

factcheck factcheck alketa vejsiu festivali i rtsh-së klanet e veres ne rtsh vera grabocka alketa vejsiu festivali i rtsh-së klanet e veres ne rtsh vera grabocka

Sondazh

Poll
Insights 5 Nëntor 2019, 19:12

Homoseksualiteti nuk është sëmundje

GJERMANI– Është një sinjal sa i qartë, aq dhe i rëndësishëm që ministri gjerman i Shëndetësisë Jens Spahn dërgoi në fillim të kësaj jave. “Homo...

Insights 3 Nëntor 2019, 12:02

Nëna që nuk i mësova dot emrin

DELVINË- Aty në fushat e Delvinës buzë rrugës nën rrebeshin e shiut pashë një nënë që ruante delet rudë. Ishte mbuluar me një plasmas të bardhë që mu duk m...

Insights 2 Nëntor 2019, 09:41

Heronjtë e munguar të drejtësisë

TIRANË– Heroi i luftës së Antimafias Italiane, Pier Luiggi Vigna, më ka thënë në një intervistë që i mara në vitin 2004 se drejtësia në Shqipëri do t...

Insights 1 Nëntor 2019, 21:37

Çunat flori të Rilindjes dhe shokët e KM!

KM promovoi dhe shoqerohej me Arben Ndoken! KM promovoi e shoqerohej me Armando Prengen! KM promovoi dhe shoqerohej me Mark Frrokun! KM promovoi dhe shoqerohej/...

Insights 30 Tetor 2019, 16:15

Mos ma vrisni qenin

Pogradec. Gusht 1983. Gjatë viteve kur Eduardi, vëllai im, ndodhej në burg në Spaç, sa herë në ndërmarrjen e asfaltimit të rrugëve ku punoja si inxhinier...

Dosja Sot Date 24 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK