LIVE UPDATES

arben vata

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Arben Vata: Suedia, e pa përgatitur për kurimin intensiv anti virus - Insights
LIVE UPDATES
Insights

Arben Vata: Suedia, e pa përgatitur për kurimin intensiv anti virus

16 Mars 2020, 14:31 Nga DOSJA
Arben Vata: Suedia, e pa përgatitur për kurimin intensiv anti virus

Jo panik, por pergjegjesi ndaj pasojave të virusit që prek 5,5 miliarde njerez. Epidemiologe, shkencetare, studime të ndryshme, por edhe politikane serioze si zonja Merkel, kanë deklaruar se Covid-19, do të preke deri në 70-80 % të popullsise së globit ose thene ndryshe 5,5-6 miliarde njerez në gjithë globin. Në kushtet kur pandemia është perhapur në çdo cep dhe virusi është ulur kembekryq, pyetja që shtron kushdo është: A jemi të përgatitur për këtë situate dhe sidomos për një fluks të ngjashem me Kinen apo Italine, një vend ku ditët e fundit po vdesin nga 200-400 persona brenda 24 oresh? Sipas Sveriges Radio (P1), Suedia është poshtë mesatares së vendeve të BE sa i perket pajisjeve dhe kushteve spitalore të dhomave të terapise intensive. Ajo është e parafundit në kete renditje, duke lene krejt në fund Portugaline.  Specialistet e sektorit të shendetesise kanë theksuar këto ditë se, po kerkojne ndihme nga vendet e BE, e cila do të operoje në bllok sa i takon çështjes se furnizimit me pajisje spitalore apo mjete mbrojtese për personelin shendetesor.

Pyetja është; përse Suedia nuk mori masa të mehershme për të mos pasur mangesi në këto pajisje? A nuk ishte e mjaftueshme koha prej 3 muajsh qysh se virusi u perhap masivisht në Kine për tu shkundur? Dhomat e kujdesit intensiv janë një problem i hershem për Suedine dhe do të mjaftonte rreziku i Corones për të marrë masa rikuperuese 3 muaj më parë. Deri tani do të ishin shperndare paratë, do te ishte pergatitur personeli e do ishte shtuar kapaciteti i kujdesit intensiv në spitale. Por mefshtesia e administrates e neglizhenca tipike, kanë bere që nder vite ky problem të vije duke u thelluar. Pergjegjesit për këtë situate, thone se ka munguar personeli e ndaj nuk është investuar në terapine intensive. Në fakt, nuk është se nuk ka njerez që duan të bëhen infermiere (ka plot mes të tjerash edhe emigrantë që kanë mberritur në Suedi në 6 -7 vitet e fundit). Mes tyre ka plot të arsimuar dhe me deshire për tu trajnuar në fushen e shendetesise. Por e vërteta është se Suedia është shumë e ngurte sa i takon punesimit e kjo jo vetëm në shendetesi. Marrim shembull Gjermanine në kete rast e bejme krahasim; Gjermania merr infermiere nga disa vende të botës, i paguan gjatë trajnimit e i puneson. Kete bën edhe për profesione të tjera. Suedia nuk vepron keshtu, perkundrazi ajo është ndoshta vendi më problematik në Europë sa i takon punesimit.

Në vend që të trajnoje urgjent staf mjekesor, pergjegjesit e kësaj pune duhet ta kishin bere gjatë viteve ose të pakten në dhjetor-janar, atëherë kur virusi nuk ishte një thashethem, por një realitet i frikshem për të gjithë globin.  Këto janë disa prej kritikave që bëjnë jo vetëm specialistet, por edhe njerëzit e thjeshte ndaj qeverise në lidhje me situaten e virusit. Nuk ka thënë njeri se perse Suedia nuk e ndaloi me mur hyrjen e virusit, por ajo që thone të shqetesuar shume prej nesh është se pse reagimi është shumë i vonuar dhe pse nuk jane marrë masat e nevojshme kohe më përpara, në menyre që të mos perballemi me kaos kur virusi të kete shperthyer masivisht. Qeveria ndoshta duhet të degjoje specialistet sa i takon ritmit të shperndarjes së virusit ,por kur vjen puna te kushtet spitalore, ky është një vendim dhe pergjegjesi politike.  Vërtetë virusi dëmton më shume pleqte, dhe të semuret kronike, por edhe ata janë njerez, të afërmit tane kudo ku janë, e jo thjeshte persona që rendojne buxhetet e qeverive.  Nëse do të flasim pastaj për Shqipërine e Kosoven, situata spitalore është për të vënë duart në kokë, kur të vije koha e shperthimit të epidemise. BE njoftoi sot se nuk do të furnizoje me pajisje spitalore asnje vend jashtë BE. E mira është se Kosova e Shqipëria kanë marrë masa extreme dhe shpresojme të lehtesojne gjendjen. Virusi luftohet me masa extreme dhe jo vetëm me ndergjegjesim të popullsise.

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

blog blog arben vata koornavirusi në shqipëri plani i masave per covid-19 viktimat e koronavirusit ne shqiperi arben vata koornavirusi në shqipëri plani i masave per covid-19 viktimat e koronavirusit ne shqiperi

Sondazh

Poll
Insights 16 Mars 2020, 08:50

Pse duhet të durojmë!

Po më ndodh diçka që nuk e kam pasur asnjëherë të mjaftueshme më parë. Kam kohë. Shumë kohë. Qëndroj ulur përballë Tv me orë të tëra, por nuk përqëndrohe...

Insights 14 Mars 2020, 09:07

Nga Artan FugaC’ja fut kot kjo doktoresha!!!Nëpër rrjete sociale qarkullon një deklarim i një mjekeje italiane që thotë pak a shumë : shkoni kurohuni te futboll...

Dosja Sot Date 24 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK