LIVE UPDATES
Politike

“Tani është 5 minuta”/Rruga e Lumit të Vlorës, Rama ‘nxehet’ me deputetin: Sqaroji mirë e mos më bëjnë mua mesaz

14 Nëntor 2020, 12:27 Nga DOSJA
“Tani është 5 minuta”/Rruga e Lumit të Vlorës,

VLORË– Kryeministri i Shqipërisë  Edi Rama ditën e sotme gjatë inspektimeve në Vlorë ka vizituar kantierin ku po ndërtohet në rrugën e Lumit të Vlorës. Ai u shoqërua nga kryebashkiaku i Vlorës Dritan Leli dhe deputeti Vullnet Sinaj, të cilët i kanë shpjeguar dhe lehtësirat që ka sjellë ndërtimi i rrugës.

Sipas tyre me ndërtimin e rrugës është shkurtuar dhe distanca kohore. Ata thonë se nga 1 orë e 20 minuta që ishte rruga ga Vlora në Gjormë, tashmë mund të bëhet për 20 minuta. Ndërkohë sipas tyre, nga Vlora në Brataj, ishte një orë e gjysmë, tani do do të bëhet për 30 minuta dhe për të gjithë pushuesit, aksesimi i Himarës, nga Vlora do të bëhte për një orë e çerek, deri në Qeparo.

Sakaq, kreu i qeverisë, Edi Rama në fjalën e tij tha se Rruga e Lumit të Vlorës vazhdon të marrë formë përgjatë tërë gjurmës së saj dhe po bëhet gati që sezonin e ardhshëm turistik.  Në një moment keu i qeverisë është nxehur me deputetin  Sinaj, kur ky i fundit tha që të kënaqur duhet të jenë edhe banorët e zonës së Peshkëpisë e Selicës. Rama me ton të ashpër i ka thënë që të sqarojë mirë qytetetarët.

Pjesë nga biseda

Rama: Nga Vlora deri në bregdet, me një udhëtim panoramik përmes luginës e fushave e kodravë është spektakël e do nxisë agroturizmin në thithë zonën. Do e kthejë zonë turistike brenda maleve e do nxisë prodhimin se do lidhet shumë më shpejt baza prodhuese blegtorale me tregun turistik poshtë. Kur kemi ardhur herën e parë këtu vajtëm mbrapa kam pasur tre ditë bllokim nga mesi.

Dritan Leli: Tani është 5 minuta

Edi Rama: Atëherë e kemi bërë 1 orë e gjysmë

Vullnet Sinaj: Edhe pjesën e Peshkëpisë e Selicës ti bëjmë të kënaqur dhe ata andej.

Edi Rama: Po ata andej sqaroji mirë e mos më bëjnë mua mesazhe ata se nëse ka një komunitet që s’ka gojë të flasë që ne atë që themi e bëjmë, janë ata, në gjithë bashkinë vlorë s’kanë gojë të flasi njeri jo na thatë jo s’na thatë.

Rialokimi i fondit ka qenë për arsye të llogjikës së buxhetit kur ne nuk ishim ende në fazën për ta filluar po kjo s’do të thotë që ne s’do e bëjmë atë.

Sqaroja mirë se është skandal që tani të besojnë Leskon me Lulin, vete Lesko me Lulin e u tregon përralla e i besojnë ata po ca janë ata se s’janë vetëm të këndojnë këngën e historisë. Ky është muhabet kot tani.

Ata, këta ata, ato, andej këndej se kishin parë ndonjëherë që do ndodhte kjo gjë, kush do e bënte? Të shohin e të presin.

Ka një arsye pse emri Durim nuk eksizton në gjithë zonën e Labërisë.

Ke parë emër tërmet ti? Ja këtu i vënë, Durim s’ka.

(A.k.dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike dritan leli edi rama vullnet sinaj dritan leli edi rama vullnet sinaj

Sondazh

Poll

Politike 14 Nëntor 2020, 11:18

TIRANË- Partia Demokratike, ditën e sotme ka ngritur alarmin. Në një deklaratë për ish-Deputetja e Pasrtisë Demokratike Albana Vokshi është është shprehur ...

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS