LIVE UPDATES

silva binos

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Debat mes Silva Binos dhe epidemiologut: Stafi mjekësor në QSUT u infektua se nuk ka masa mbrojtëse - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

Debat mes Silva Binos dhe epidemiologut: Stafi mjekësor në QSUT u infektua se nuk ka masa mbrojtëse

27 Maj 2020, 21:04 Nga DOSJA
Debat mes Silva Binos dhe epidemiologut: Stafi mjekësor në QSUT u

TIRANË- Një debat është zhvilluar në studion e Byro Politike me gazetaren Juli Xhokaxhi, mes Drejtoreshës së epidemiologjisë në ISHP Silva Bino dhe epidemiologut Erion Dasho. Debati ka lindur për infektimin  personelit mjekësor në QSUT i cili u raportua nga Ministria e Shëndetësisë ditën e sotme.

Sipas Binos, infermierja është infektuar sepse ka thyer rregullat e sigurisë por epidemiologu Dasho e kundërshtoi duke thënë se masat mbrojtëse mungojnë ndërsa për marrjen e tyre kishte më tepër se 3 muaj kohë. Më tej gjatë debatit Bino e ftoi Dashon që të kontribuojë në lidhje me masat që duheshin marrë dhe se e ka patur një ftesë të tillë edhe më herët por Dasho u përgjigj se ai i kishte dhënë këshillat e tij që në fillim të epidemisë por se nuk ishin marrë parasysh as nga Bino dhe as nga Komiteti Teknik i Ekspertëve.

Debati:

Silva Bino: Infermierja ka thyer rregullat e sigurisë dhe kjo është e qartë. Pikërisht kjo ka qenë që me hapjen dhe funksionimin. Evidentimi i infermieres erdhi si rezultat i kontrollit në spital. Ne kemi pasur spitalin infektia apo t tjera që nuk kanë pasur këtë shpërthim.

Erion Dasho: Silva kishe 3 muaj kohë që të mos infektohej mjeku i QSUT, se është turp, dihej qe ka Covid, po të shohësh italianët

Silva Bino: Kjo ka ndodhur në Itali, ka ndodhur në Francë, ka ndodhur në Gjermani

Erion Dasho: Ka ndodhur në shkurt kur kishte dyndje, nuk ka ndodhur në moment qetësie. Mjeku italian kur jep shërbimin mjekësor është i veshur komplet me masa mbrojtëse.

Silva Bino: Në QSUT ka një njësi të kontrollit të infeksionit. Qsut-ja në krahasim me shumë qendra të tjera ka një organizim me shumë qendra të tjera të kontrollit të infeksionit dhe pikërisht kjo është një arsye që mua normalisht nuk më vjen mirë. Brenda QSUT ka një komitet të kontrollit të infeksionit.

Erion Dasho: Çfarë ka bërë kjo njësi prej 3 muajsh që ka Covid. Po të shohësh mjekun në qendër terciare në Itali ofron kujdes shëndetësor me maskë me filtra anti-viral ndërsa ju në qendër terciare infermieri shkon pa maskë për tu kujdesur për pacientin. Ti mund të thuash çfarë të duash por asnjë profesionist nuk mund të mbrojë këtë që në qendër terciare një infermier ofron shërbimin pa maskë.

Silva Bino: Nuk po e mbroj. Jo kaq nervoz, ke qenë i ftuar që të vije të kontribuoje.

Erion Dasho: Kam kontribuar dhe të gjithë sugjerimet e mia i ke marrë edhe i ke hedhur në kosh. Po ti kishit marrë parasysh këshillat e mia që në fillim të epidemisë, nuk do ishim këtu ku do jemi sot. Ti e di shumë mirë dhe nuk ka nevojë ti hapim për publikun se janë biseda mes kolegëve.

Silva Bino: Mos të flasim në teori. Stafi i kontrollit të infeksionit janë trajnuar, natyrisht përparësi u është dhënë atyre që do të trajtonin pacientët me covid. Kjo situatë do të vazhdojë, derisa e kemi virusin midis nesh ne duhet të kemi kujdes.

Erion Dasho: Ju po thoni meqë kemi virus duhet të  jemi të kujdesshëm, kujdes do të thotë të mos kesh infeksion në QSUT.

Gjatë ditës së sotme Ministria e Shëndetësisë raportoi se një infermiere kishte infektuar një pjesë të stafit mjekësor dhe pacientë në QSUT.

(Marrë nga Abcnews.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet erion dasho masat kunder covid 19 silva bino erion dasho masat kunder covid 19 silva bino

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra