LIVE UPDATES

shampo

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Dhjetra shampo Pantene dhe Herbal Essences tërhiqen nga tregu, shkaktonin kancer - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Dhjetra shampo Pantene dhe Herbal Essences tërhiqen nga tregu, shkaktonin kancer

20 Dhjetor 2021, 19:13 Nga DOSJA
Dhjetra shampo Pantene dhe Herbal Essences tërhiqen nga tregu, shkaktonin

SHBA Kompania Procter & Gamble ka tërhequr më shumë se 30 produkte për kujdesin e flokëve me spray aerosol nga tregu, duke përfshirë shumë shampo të thata dhe zbutës flokësh, duke paralajmëruar se produktet mund të përmbajnë benzen, një agjent që shkakton kancer.

Sipas CNN, artikujt e prekur përfshijnë produkte të ndryshme si Pantene, Herbal Essences, Hair Food, Old Spice and Aussie, sipas njoftimit të së premtes, i cili është i dyti i P&G brenda një muaji . Një listë e plotë e produkteve të tërhequra është e disponueshme në faqen e internetit të kompanisë , duke përfshirë numrat e kodit të prodhimit të prekur nga tërheqja.

P&G tha në një deklaratë se produktet e prekura ka të ngjarë të mos i ekspozojnë njerëzit ndaj niveleve të benzenit aq të larta sa të shkaktojnë probleme shëndetësore. Megjithatë, kompania vuri në dukje se nuk ka marrë asnjë raport për ngjarje të padëshirueshme, por po e bën si shkak kujdesi. Shitësit me pakicë u është thënë të heqin produktet e tërhequra nga raftet.

“Ekspozimi ndaj benzenit mund të ndodhë me thithje, nga goja dhe përmes lëkurës dhe mund të rezultojë në kancer, duke përfshirë leuçeminë dhe kancerin e gjakut të palcës së eshtrave dhe çrregullime të gjakut të cilat mund të jenë kërcënuese për jetën”, thuhet në njoftim. 

P&G ( PG ) dëshiron që njerëzit që blenë produktet e prekura, të cilat u shitën në dyqane në të gjithë Shtetet e Bashkuara, si dhe në internet, t’i hedhin ato. Kompania po ofron rimbursime të plota dhe klientët mund të plotësojnë një formular në internet ose të kontaktojnë një linjë telefonike nga e hëna në të premte nga ora 9 e mëngjesit deri në 6 pasdite. P&G shtoi se asnjë produkt tjetër nga ato linja nuk është në fushën e kësaj tërheqjeje dhe produkte të tjera të tilla mund të vazhdojnë të përdoren sipas synimit, duke përfshirë ato produkte me spërkatje të shampove të thata me aerosol me kode prodhimi të ndryshme nga ato të komunikuara në mënyrë specifike.

Në nëntor, P&G lëshoi ​​një tërheqje të ngjashme për më shumë se një duzinë deodorantësh dhe sprajsh aerosol të markës Old Spice dhe Secret, duke paralajmëruar se produktet mund të përmbajnë gjithashtu benzen. Në korrik, Johnson & Johnson ( JNJ ) tërhoqi disa kremra kundër diellit Neutrogena dhe Aveeno pasi zbuloi nivele të ulëta të kancerogjenit në produkte.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota lende kancerogjene medikamenti kancerogjen pantene i shkaterroi floket shampo shampo per femije lende kancerogjene medikamenti kancerogjen pantene i shkaterroi floket shampo shampo per femije

Sondazh

Poll

Bota 20 Dhjetor 2021, 17:47

Britania e Madhe: Boris Johnson dhe metoda Orban

SHBA – Nuk kalon as një ditë në ishull pa shpërthyer skandale të reja rreth Boris Johnson-it dhe qeverisë së tij. Fotografitë e reja të festave të ç...

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe