LIVE UPDATES

renia e lires

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Rënia e lirës i lë turqit të hutuar dhe të zemëruar, protestuesit mbushin rrugët - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Rënia e lirës i lë turqit të hutuar dhe të zemëruar, protestuesit mbushin rrugët

23 Nëntor 2021, 20:20 Nga DOSJA
Rënia e lirës i lë turqit të hutuar dhe të

TURQI – Protesta masive u mbajtën në Stamboll dhe kryeqytetin Ankara më 23 nëntor pas rrëzimit historik të lirës turke.

Lira e Turqisë ra me 15% më 23 nëntor në ditën e saj të dytë më të keqe të parë ndonjëherë pasi presidenti Recep Tayyip Erdoğan  u zotua të fitojë “luftën e tij ekonomike” pavarësisht kritikave dhe lutjeve të përhapura për të ndryshuar kursin.

Sipas Reuters, grupe protestuesish u panë duke marshuar në të dy qytetet, teksa i kërkuan dorëheqjen Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) në pushtet. Në Ankara, protestuesit marshuan në lagjen Çankaya. Studentët e Universitetit Teknik të Lindjes së Mesme (ODTÜ) dolën gjithashtu në rrugë për të protestuar dhe kërkuan dorëheqjen e Erdoganit. Në Stamboll, me të njëjtën kërkesë kanë marshuar edhe studentët e Universitetit Boğaziçi.

⭕️#Turkey/ Ankara now. Protest against the economic situation. Chanting: “AKP resign” pic.twitter.com/j7b4RrXqoQ

— ?-???? (@L_Team10) November 23, 2021

Policia pengoi një grup të marshonte në lagjen Şişli të Stambollit. Barrikada të policisë u vendosën në sheshin Taksim, skenën e protestave të Gezi të vitit 2013.

“Largohu AKP, ky vend është i yni”, thërrisnin protestuesit. Në Kadıköy të Stambollit, protestuesit brohoritën, “AKP në varr, njerëzit në pushtet!”

Mahallede eylem var: “Ekmek yoksa özgürlük de yok” pic.twitter.com/AOvU0Mawj1

— Rıfat Doğan (@RifatDogann) November 23, 2021

Ka pasur gjithashtu raporte për protesta në qytetin veriperëndimor të Eskişehirit dhe provincën Egje të Izmirit.

Lira ra deri në 13.45 për dollar, duke arritur nivele rekord për seancën e 11-të radhazi, përpara se të ulte disa humbje. Ajo ka ulur 45% të vlerës së saj këtë vit, duke përfshirë një rënie gati 26% që nga fillimi i javës së kaluar. Mbi 263,000 postime në Tëitter u shpërndanë gjatë ditës që i bënin thirrje qeverisë të jepte dorëheqjen përballë krizës ekonomike. Nga ana kundërshtare, më shumë se 300,000 postime në Tëitter u shpërndanë nga mbështetësit e AKP-së të cilët thanë: “Unë qëndroj me shtetin tim”.

Erdogan ka ushtruar presion mbi bankën qendrore për t’iu drejtuar një cikli agresiv lehtësimi që synon, thotë ai, të nxisë eksportet, investimet dhe vendet e punës  edhe pse inflacioni rritet në afërsisht 20% dhe zhvlerësimi i monedhës përshpejtohet, duke “grryer” thellë të ardhurat e turqve. Shumë ekonomistë i quajtën të pamatura uljet e normave ndërsa politikanët e opozitës bënë thirrje për zgjedhje të menjëhershme.  Pas një takimi midis Erdoganit dhe guvernatorit të bankës qendrore, Şahap Kavcıoğlu, banka lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se shitja ishte “joreale dhe plotësisht e shkëputur” nga bazat ekonomike. Nuk kishte asnjë aluzion për një ndërhyrje për të frenuar shkrirjen. Banka qendrore tha se mund ta bënte këtë vetëm në kushte të caktuara në “paqëndrueshmërie të tepruar”.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota erdoga erdogan lira turke erdoga erdogan lira turke

Sondazh

Poll

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin