LIVE UPDATES

progres raporti për shqipërinë

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

DOKUMENTI/ Zbardhet progres-raporti për Shqipërinë, 6 pikat kyçe ku bazohen negociatat me BE - Politike
LIVE UPDATES
Politike

DOKUMENTI/ Zbardhet progres-raporti për Shqipërinë, 6 pikat kyçe ku bazohen negociatat me BE

29 Maj 2019, 11:31 Nga DOSJA
DOKUMENTI/ Zbardhet progres-raporti për Shqipërinë, 6 pikat

Dosja.al ka siguruar progres-raport që Komisioni Europian i adresoi sot Këshillit të Europës. Në këtë raport, kërkohet hapja e negociatave pa kushte për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Por çfarë përmban ky progres raport kaq shumë i diskutuar?

6 janë pikat kryesore mbi të cilat është bazuar rekomandimi pozitiv.

1. Në raport thuhet se Shqipëria ka ecur me reformat. Përmendet reforma në drejtësi, ngritja e SPAK, BKH si dhe shkarkimi i gjyqtarëve dhe prokurorëve nga Vettingu. Megjithatë, Komisioni vë në dukje, faktin se korrupsioni është shqetësues.

2.Zbatimi i Reformës në Drejtësi. Në raport thuhet se reforma në drejtësi po ecën, dhe tashmë janë ngritur dsa nga institucionet e reja. Procesi i vlerësimit, gjithashtu, pasi janë shqyrtuar rreth 140 dosje, nga të cilat 88 janë shkarkime dhe 53 janë konfirmime në detyrë.

3.Taske-forca kundër korrupsionit, ka bërë që të rritet cilësia e hetimit. Qasje e drejtpërdrejtë në bazat e të dhënave për prokurorët dhe policinë vazhdojnë të përmirësohen. Progresi ka vazhduar përmes forcimit të procesit të hetimit, ndjekjes dhe goditjes së korrupsionit në nivele të larta.

4. Një nga pikat e nxehta të raportit është edhe lufta kundër krimit të organizuar. Në raport thuhet se janë ndërmarrë operacione të rëndësishme ku janë goditur koka të krimit të organizuar. Gjithashtu, përsa i përket kultivimit të kanabisit, në raport thuhet se në dy sezonet e kaluara, mbikëqyrja ajrore ka vërtetuar se pothuajse nuk ka pasur kultivim të kanabisit në Shqipëri.

5.Të drejtat e njeriut, për KE-në, Shqipëria ka bërë një punë të mirë, por dueht përmirësuar situate me respektimin e të drejtave të fëmijëve, dhe dënimi i dhunës në familje.

6. Në raport thuhet se Shqipëria ka hedhur hapa të rëndësishëm për zhvillimin ekonomik. Me një rritje ekonomike, papunësi që është ulur por ende është e lartë. Raporti vë në dukje rritjen e borxhit publik, rritjen e kredive me probleme dhe përdorimin në masë të monedhës së huaj. Problem mbetet ende punësimi informal dhe shkalla e ulët e punësimit.

(F.g/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike hapja e negociatave per shqiperine progres-raporti i ke-së për shqipërinë hapja e negociatave per shqiperine progres-raporti i ke-së për shqipërinë

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë