LIVE UPDATES

njohja e kosoves nga serbia

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

“Ndryshimi i kufijve është e rrezikshme dhe jorealiste”/ Maas përfundon takimin me Osmanin: Njohja e Kosovës nga - Bota
LIVE UPDATES
Bota

“Ndryshimi i kufijve është e rrezikshme dhe jorealiste”/ Maas përfundon takimin me Osmanin: Njohja e Kosovës nga

22 Prill 2021, 15:25 Nga DOSJA
“Ndryshimi i kufijve është e rrezikshme dhe jorealiste”/

KOSOVË- Takimi mes Ministrit të Jashtëm gjerman Heiko Maas, dhe Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani ka përfunduar. Në një konferencë të përbashkët, Mass i pyëtur për dialogun me Serbinë, u shpreh se njohja e Kosovës nga Serbia është një nga elementet kyçe për tu anëtarësuar në BE. 

“Sa i përket dialogut, natyrisht që njohja e Kosovës do të jetë një nga elementet e zgjidhjes përndryshe nuk do të realizohet dhe përtej kësaj nga të dy anët kjo është normale në dialogjet për normalizim ku edhe ka kompromise dhe nuk dua të tërheq linja të kuqe mirëpo e di që përshkak të rrethanave historike do të jetë e vështirë, unë dëshiroj që në fund të procesit të gjejmë zgjidhje dhe dy palët duhet të gjejnë gatishmëri për kompromise”, tha Maas

Në lidhje me ridefinimin dhe ndryshimin e kufijve në Ballkan, Maas tha se kjo është një ide e të kaluarës dhe se Gjermania është kundër kësaj ideje. 

“Me këtë rast dua të nënvizoj qartë që idetë për vizatim të vijave në harta ne i konsiderojmë jorealiste dhe shumë të rrezikshme. Jam i lumtur që përpjekja e fundit shpejt të futet në sirtar dhe përfundimisht të jetë një dosje e së kaluarës”, tha Maas.

Në lidhje me liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës, Maas tha se Kosova e ka bërë pjesën e saj dhe se BE duhet që t’i përmbahet premtimit që ka bërë.   

“Unë e di që liberalizimi i vizave është i rëndësishëm për qytetarët, qëndrimi i Gjermanisë është i qartë Kosova ka përmbushur kriteret për vizat dhe ato duhet të hiqen. BE-ja duhet t’i përmbahet premtimit që i ka dhënë Kosovës dhe në presidencën e Gjermanisë ka qenë prioritet dhe ne do të angazhohemi që liberalizimi i vizave të realizohet sa më shpejt”, tha ai.

Maas gjithashtu tha se Gjermania ka shumë besim te emisari i BE-së për dialogun me Serbinë, dhe u shpreh se do të bëjnë çdo gjë që të mbështesin atë në punën e tij.

“Zonja presidente një pengesë për zhvillimin e rajonit është raporti biletaral mes Kosovës dhe Serbisë, lidhur me këtë unë kam theksuar mbështetjen e pakusht për dialogun për normalizim mes Kosovës dhe Serbisë, të moderuar nga BE-ja. Kam dëgjuar edhe temat që janë të rëndësihme për njerëzit në Kosovë dhe unë do t’i përcjell këto Lajcakut dhe do të flas me të i cili mbështetet nga ne në punën e tij. Qeveria e re e ka një program ambcioz në luftën e krimit dhe korrupsionit dhe të cilat përputhen me pritjet e qytetarëve të Kosovës për të cilën do të bisedoj me kryeministrin Kurti. Unë ju siguroj që Gjermania do të jetë përkrah jush”, tha ministri i jashtëm gjerman.

Nga ana tjëtër Osmani u shpreh se procesi i dialogut është i rëndësishëm, por që ata nuk do t’i hyjnë aventurave të tilla si ndryshimi i kufijve apo ndryshimi i Kushtetutës. 

“Për neve procesi i dialogut ka nevojë për një “reset”, institucionet do të shqyrtojnë secilën marrëveshje dhe në dialog Kosova nuk do të pranojë të hyjë në aventura të rrezikshme siç janë ndryshimi i kufijve apo ndryshimi i kushtetuetshmërisë. Presim që ky proces të përfundojë me njohje reciproke”, tha Osmani.

LAJMI KRYESOR: Ministri i Jashtëm gjerman vizitë zyrtare në Kosovë, çështjet që do të diskutohen marrëdhëniet bilaterale dhe dialogu Kosovë-Serbi

(I.A/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

diaspora diaspora heiko maas heiko maas ne kosove vjosa osmani heiko maas heiko maas ne kosove vjosa osmani

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN