LIVE UPDATES
Bota

Analizë/ A mundet lufta e Rusisë të nisë një revolucion të energjisë së rinovueshme?

18 Mars 2022, 19:10 Nga DOSJA
Analizë/ A mundet lufta e Rusisë të nisë një revolucion

Ndërsa lufta brutale e Rusisë në Ukrainë ndërpret furnizimin me energji dhe i detyron liderët botërorë të shqyrtojnë varësinë e tyre nga nafta dhe gazi natyror rus, liderët në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë po përpiqen të mbushin boshllëqet.

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson këtë javë mbrojti për shpime të reja të naftës dhe gazit në Detin e Veriut në emër të sigurisë së energjisë dhe ka bisedime në Mbretërinë e Bashkuar dhe në Gjermani për vonimin e mbylljes së disa termocentraleve me qymyr.

Ekziston gjithashtu një presion i shtuar mbi SHBA-të e pasura me naftë dhe gaz natyror për të prodhuar më shumë për t’i dërguar në Evropë dhe presidenti i SHBA Joe Biden po përpiqet t’i detyrojë vendet e Lindjes së Mesme të prodhojnë më shumë naftë për të ndihmuar në uljen e çmimeve të larta të benzinës.

Të gjitha këto janë lajme të këqija për krizën klimatike – e cila shkaktohet nga djegia e lëndëve djegëse fosile – por ato janë përgjigje afatshkurtra. Ekziston gjithashtu një arsye e mirë për të besuar se përmbysja e sjellë nga lufta e Rusisë do të përshpejtojë kalimin drejt energjisë së pastër në planin afatgjatë.

Ndërsa Johnson shkroi për më shumë shpime, ai gjithashtu shkroi për dyfishimin e energjisë së rinovueshme, si energjia diellore ose e erës. Një zëdhënës i qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar i tha CNN se një strategji e re energjetike që do të zbulohet javën e ardhshme do të “mbi ngarkojë” burimet e saj të rinovueshme dhe kapacitetin bërthamor.

Në Gjermani, e cila është shumë e varur nga gazi rus, qeveria solli afatin e saj për një kalim të plotë drejt burimeve të rinovueshme në sektorin e saj të energjisë me të paktën pesë vjet, deri në vitin 2035. Por në SHBA, rruga drejt një tranzicioni të energjisë së pastër ka ngecur në Kongres .

“Lufta do të ndikojë në tranzicionin evropian të energjisë – shumica e liderëve evropianë e kuptojnë se diversifikimi nga lëndët djegëse fosile është një rrugë drejt një sigurie më të madhe”, tha për CNN Nikos Tsafos, një ekspert energjetik në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare, në një intervistë me email. “Përgjigja në Shtetet e Bashkuara ka qenë më e dyfishtë – disa kërkojnë më shumë prodhim nafte dhe gazi, të tjerë për më shumë investime në energjinë e rinovueshme.”

Në fund të fundit, Evropa dhe SHBA janë në një bazë të ndryshme me tranzicionin e tyre të energjisë së pastër. Bashkimi Evropian, për shembull, ka një objektiv të detajuar të emetimeve në ligj dhe një udhërrëfyes për të ulur emetimet me 55% deri në vitin 2030. Administrata e Biden ka ndërmarrë një sërë veprimesh ekzekutive dhe rregullore federale për të punuar drejt qëllimit të emetimeve të SHBA për të ulur 50-52 % e emetimeve deri në vitin 2030. Por objektivi i tij është mungesa e dhëmbëve legjislative.

Ne duhet të ecim dhe të përtypim çamçakëz – të adresojmë furnizimin në një afat të shkurtër sepse familjet duhet t’i çojnë fëmijët e tyre në shkollë dhe të shkojnë në punë, të marrin sende ushqimore dhe të bëjnë jetën e tyre – dhe shpesh kjo kërkon gaz”, tha një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë për CNN. “Por në planin afatgjatë, ne duhet të përshpejtojmë – jo të ngadalësojmë – tranzicionin tonë drejt një të ardhmeje me energji të pastër.”

Udhërrëfyesi i BE-së ende ka nevojë për një votim, por ajo mbështetet nga politikat tashmë në zhvillim. Dhe shumë vende evropiane kanë infrastrukturë më të zhvilluar të energjisë së pastër sesa SHBA-ja, e cila sapo ka filluar të ndërtojë erën e saj në det të hapur.

Në vitin 2020, BE-ja dhe Britania e Madhe kishin kapacitetin për të prodhuar rreth 49% të energjisë elektrike të tyre nga burimet e rinovueshme, pothuajse dyfishi i 25% të SHBA-së, sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë së Rinovueshme . BE-ja dhe Britania e Madhe së bashku kanë rreth dyfishin e kapacitetit të energjisë diellore dhe kapacitetit të erës së SHBA-së, ka raportuar agjencia.

Është e qartë se Evropa ka një plan loje dhe SHBA-ja ka një objektiv, që nuk është e njëjta gjë,” tha John Larsen, një partner në Rhodium Group jopartiak.

Gara e burimeve të rinovueshme

Në një intervistë me The Washington Post, drejtori ekzekutiv i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë, Fatih Birol tha të hënën se ai besonte se situata aktuale në Evropë ishte kriza e parë e vërtetë globale e energjisë me të cilën bota është përballur – dhe mund të formësojë energjinë globale për vitet në vijim.

“Mund të jetë një pikë kthese,” tha Birol, duke vënë në dukje se qeveritë iu përgjigjën mungesës së naftës në vitet 1970 duke i bërë makinat më efikase në karburant dhe duke investuar në energjinë bërthamore. “Shpresoj gjithashtu që në fund të krizës së parë globale të energjisë, vendet, jo vetëm shtetet, do të dalin me politika të reja energjetike që përshpejtojnë tranzicionin e energjisë së pastër.”

Europa tashmë po shkon në atë drejtim.

Është e mahnitshme se sa shpejt kanë lëvizur evropianët,” tha Sam Ori, drejtor ekzekutiv i Institutit të Politikave të Energjisë të Universitetit të Çikagos. “Ata po garojnë drejt energjisë elektrike të pastër.

Administrata e Biden ka bërë disa gjëra më vete: propozimin e rregulloreve të reja për emetimet e automjeteve dhe metanin; ndriçimi i gjelbër i projekteve të erës në det të hapur si dhe burimeve të rinovueshme në tokë; dhe marrjen e veprimeve ekzekutive për emetimet industriale.

Megjithatë, Biden nuk ka qenë në gjendje të marrë një pjesë të madhe të agjendës së tij të energjisë së pastër dhe klimës përmes Kongresit deri më tani, dhe ekspertët thonë se ai nuk ka shumë shpresë për të arritur objektivat e tij të emetimeve pa të.

Një analizë e fundit e Universitetit të Princeton-it tregoi se dispozitat për energjinë e pastër në Aktin e Biden-it për të ndërtuar përsëri më mirë do të kishin parandaluar 1.3 miliardë tonë emetime të gazrave serrë të hynin në atmosferë deri në vitin 2035. Sekretarja amerikane e Energjisë, Jennifer Granholm i tha CNN të mërkurën se kriza aktuale globale e energjisë duhet të nxisë veprime në Kongres sa më shpejt të jetë e mundur.

“Ky është një moment që Kongresi të jetë në gjendje të veprojë,” i tha Granholm CNN në një ngjarje të energjisë së pastër të mërkurën. “Mund të ketë një kompromis. Mund të ketë lëvizje për këtë. Përfundimi është se ky është një moment që kjo të ndodhë; është një moment urgjent.”

Por nuk ka një rrugë të qartë në Kongres për t’i larguar SHBA-të nga karburantet fosile. Heqja e naftës ruse është një gjë për të cilën demokratët dhe republikanët mund të bien dakord; një grup dypartiak u mblodh së fundi për të miratuar një projekt-ligj të Dhomës së Përfaqësuesve që ndalon importet e naftës ruse në SHBA. Këtu përfundon harmonia në energji.

Në vend që thjesht të shpojnë për më shumë naftë dhe gaz, zyrtarët në administratën e Biden dhe shumë demokratë në Kongres kanë argumentuar prej kohësh se kalimi i miliarda kredive tatimore për automjetet elektrike dhe energjinë e rinovueshme është një mënyrë kyçe për të çliruar SHBA-në nga varësia e saj nga nafta e huaj, dhe do të ndihmojë në izolimin e vendit ndaj goditjeve të ardhshme të çmimit të gazit.

Republikanët, nga ana tjetër, argumentojnë se ky është një moment për të filluar shpimet .Në mes të dy palëve ulet senatori Joe Manchin i Virxhinias Perëndimore, votimi i demokratëve mbi legjislacionin për klimën dhe energjinë e pastër. Manchin ka shprehur mbështetjen për paketën e energjisë së pastër të Bidenit, por ai përfaqëson një shtet qymyri dhe dëshiron që të ndërtohet më shumë infrastrukturë shpimesh dhe karburantesh fosile.

Përtej të ardhmes së legjislacionit të SHBA-së për energjinë e pastër, mbeten më shumë pyetje. Rusia është gjithashtu një eksportues i madh i metaleve të nevojshme për automjetet elektrike dhe teknologjinë e energjisë së pastër, e cila mund të pengojë kalimin në EV.

Fati i politikës klimatike të Biden – dhe sa shpejt SHBA mund të kalojë në energji të pastër – varet kryesisht nga vota e Manchin. Nuk ka ende një paketë aktuale legjislative për të cilën është rënë dakord dhe Biden dhe demokratët e Kongresit realisht kanë pranverën dhe verën për të marrë një projektligj vetëm për demokratët përmes Kongresit përpara se zgjedhjet afatmesme të mund të përmbysnin balancën e pushtetit në Uashington.

Larsen tha se ndërsa forcat e tregut, si çmimet e vazhdueshme të larta të naftës, mund t’i shtyjnë konsumatorët të largohen nga makinat me gaz dhe drejt automjeteve elektrike, do të nevojiteshin ende investime masive federale në EV dhe energji të pastër.

Nëse këto çmime më të larta zgjasin për një kohë, ato do të ndihmojnë në përshpejtimin e tranzicionit që shohim me erën dhe diellin, por nuk është njësoj si mbështetja e politikave për të arritur atje. Ndërtoni përsëri më mirë dhe kreditë tatimore për [energjinë e pastër], e gjithë kjo do të bënte 10 herë më shumë sesa do të bënin këto çmime të larta,” tha Larsen.

(I.A/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota boris johnson fatih birol joe manchin boris johnson fatih birol joe manchin

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS