LIVE UPDATES

asambleja zgjedhore

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Asambleja Zgjedhore e 17 marsit, farsa e një grupi personash anonimë, që duan të uzurpojnë dhe deformojnë veprimtarinë e - Sport
LIVE UPDATES
Sport

Asambleja Zgjedhore e 17 marsit, farsa e një grupi personash anonimë, që duan të uzurpojnë dhe deformojnë veprimtarinë e

8 Prill 2021, 11:47 Nga DOSJA
Asambleja Zgjedhore e 17 marsit, farsa e një grupi personash anonimë,

TIRANE – Nuk kanë fund ҫmendurirat në Komitetin Olimpik Kombëtar Shqiptar. Pas vitesh mosfunksionimi, me përplasje që kanë përfunduar deri në dyert e prokurorisë dhe gjykatës, shkarkime drejtuesish dhe Asamble të Zakonshme e Jashtëzakonshme, të cilat pjesa më e madhe e sportit në Shqipëri i konsideron të jashtligjshme dhe jo-statutore, vjen edhe skandali i rradhës.

Një komisioni anonim, i të ashtuquajturit KOKSH, ka guxuar të skualifikojë Federatën Shqiptare të Futbollit nga votimi në Asamble dhe të skualifikojë kandidatin e FSHF-së për president, me arsyetime absurde, të cilat synojnë të fshehin qëllimin e përjashtimit të të gjithë atyre që bezdisin organizatorët e uzurpimit të kësaj organizate për katër vitet që vijnë.

Argumenti i përjashtimit të FSHF-së është që nuk ka evidencë të aktiviteteve të saj, ndërkohë kur dihet publikisht se FSHF-ja është federatë që organizon 500 ndeshje futbolli çdo javë?! Bashkë me FSHF-në ky komision anonim ka përjashtuar nga pjesëmarrja dhe votimi në Asamblenë e 17 prillit edhe 22 federata të tjera, me motivacione absurde, të cilat para një muaji, kur duheshin votat për të miratuar statutin dhe shkarkuar presidentin, nuk ishin të nevojshme dhe anëtarët nuk kaluan në këtë skanim absurd.

Njëkohësisht nga kandidimi për në Komitetin Ekzekutiv janë përjashtuar edhe drejtues të federatave të rëndësishme si atletika, peshëngritja, noti, duke nëpërkëmbur autoritetin, jo vetëm të tyre si individë, por edhe të federatave që ata përfaqësojnë. Edhe kërkesa për të plotësuar këto dokumenta brenda 5 ditëve është një absurd më vete, sepse kjo do të thotë që lista përfundimtare e anëtarëve të Asamblesë dhe kandidatëve do të jetë e plotë vetëm 4 ditë përpara asamblesë, duke e kthyer procesin e fushatës dhe paraqitjes së alternativave një farsë të plotë.

Përballë kësaj situate duhet një reagim i fuqishëm, jo vetëm e federatave që janë prekur drejtpërdrejt nga këto veprime jo ligjore dhe arbitrare, por nga i gjithë komuniteti i anëtarëve të KOKSH. Me këtë veprim drejtuesit aktualë të KOKSH-it treguan që nuk kanë ndërmend të ndryshojnë qëndrim në menaxhimin e KOKSH-it, por që duan të vazhdojnë me veprimet e deritanishme që i kanë sjellë lëvizjes olimpike dëme të rënda në këto vitet e fundit.

Një grup individësh me qëllime të dyshimta politike, po nëpërkëmbin sportin shqiptar dhe institucionet më të rëndësishme të saj që janë federatat sportive. Kjo praktikë duhet të marrë fund dhe nuk mund të zgjidhet me riparime e arnime. KOKSH-i duhet të reformohet duke u rithemeluar nëpërmjet një procesi serioz e gjithëpërfshirës. Vetëm kështu do të krijohen kushtet që kjo organizatë t’i kthehet normalitetit dhe të luajë rolin e saj të rëndësishëm në bashkimin e gjithë sportit shqiptar dhe krijimin e sinergjive që ndihmojnë zhvillimin e tij të mëtejshëm.

B.T (Dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

sport sport asamblenë e 17 prillit koksh komitetin ekzekutiv përjashtimit të fshf-së asamblenë e 17 prillit koksh komitetin ekzekutiv përjashtimit të fshf-së

Sondazh

Poll

Sport 8 Prill 2021, 11:20

VIDEO / Dhuna gjakos parketin e volejbollit

KOSOVE – Është rikthyer dhuna në sportin kosovar. Ndeshja e Superligës B të volejbollit kosovar, për fazën e tretë, mes Ulpianës dhe Skënderbeut, është shn...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave