LIVE UPDATES

alexey navalny 

Bota 23 Prill 2022, 20:30

Si është të jesh familja e Alexey Navalny?

RUSI- Familja e disidentit rus Alexey Navalny ka mbështetur gjithmonë përpjekjet e tij për të luftuar udhëheqjen e korruptuar të presidentit rus Vladimir Putin....

Bota 21 Gusht 2020, 17:48

SIBERI– Rusia ka dhënë leje që lideri i opozitës Alexey Navalny të dërgohet për t’u trajtuar në Gjermani, disa ditë pas helmimit të tij. 44-vjeçari ra në...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Lideri i burgosur i opozitës ruse, CNN krijon film mbi jetën e Alexey Navalny - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Lideri i burgosur i opozitës ruse, CNN krijon film mbi jetën e Alexey Navalny

23 Prill 2022, 15:13 Nga DOSJA
Lideri i burgosur i opozitës ruse, CNN krijon film mbi jetën e Alexey

Për çfarë bëhet fjalë?

Filmi i CNN “Navalny” ndjek liderin e opozitës ruse Alexey Navalny, i cili u helmua në gusht 2020 me një agjent nervor gjatë një fluturimi për në Moskë. Filmi përshkruan një portret intim të një prej kritikëve më të ashpër të presidentit rus Vladimir Putin dhe i fut shikuesit brenda kërkimit të mundimshëm të përgjigjeve pas helmimit të tij.

Kur dhe ku mund ta shikoj?

E diel, 24 prill, në orën 21:00 ET në CNN

Sa zgjat filmi?

98 minuta

Kush është Navalny?

Navalny është një lider i opozitës ruse, kritik dhe aktivist i Kremlinit. Ai ka qenë një organizator i shquar i protestave në rrugë dhe ka ekspozuar korrupsionin në qeverinë ruse në mediat sociale. Ai krijoi Fondacionin Anti-Korrupsion, një organizatë jofitimprurëse që heton korrupsionin midis zyrtarëve të lartë të qeverisë ruse.

Në mars, Navalny u dënua me nëntë vjet burgim të sigurisë maksimale, sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve TASS, pasi mbi tw rwndonin akuza për mashtrim, ku dyshohet se ai kishte vjedhur nga Fondacioni i tij Kundër Korrupsionit. Agjencia shtetërore ruse e lajmeve RIA raportoi se Navalny do të apelojë vendimin e fajësisë.

Kush e bëri filmin?

Daniel Roher drejtoi dokumentarin.

“Dëshiroj që audienca të kujtohet se njerëzit e këqij fitojnë nëse njerëzit pushojnë së kujdesuri dhe ndalojnë së kushtuari vëmendje, qofshin autoritarë që rriten në Brazil, Hungari, Turqi, Rusi, Kinë, apo SHBA. Alexey dëshiron të na kujtojë se ne nuk mund të jemi joaktivë. Unë dua që njerëzit të përqendrohen në këtë kur mendojnë për Alexey,” tha Roher.

(I.A/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota alexey navalny alexey navalny

Sondazh

Poll

Bota 23 Prill 2022, 14:35

Poliomeliti paralizon një fëmijë në Pakistan

Zyrtarët shëndetësorë në Pakistan kanë bërë të ditur infektimin e parë me poliomelit pas më shumë se një viti, duke nxitur kryeministrin e sapozgjedhur Shehbaz ...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra