LIVE UPDATES

aktakuza e prokurorise speciale

Politike 30 Qershor 2020, 19:45

TIRANË -Analistët e huaj, kanë shprehur habinë e tyre në lidhje me deklaratat e përdorura nga kryeministri Edi Rama në lidhje me aktakuzën e Gjykatës Speci...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Akuzat për krime lufte/ Presidenti Thaçi s’jep dorëheqjen, ka një kusht: Nëse pretendimet provohen, lë postin e përball - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Akuzat për krime lufte/ Presidenti Thaçi s’jep dorëheqjen, ka një kusht: Nëse pretendimet provohen, lë postin e përball

29 Qershor 2020, 10:47 Nga DOSJA
Akuzat për krime lufte/ Presidenti Thaçi s’jep

KOSOVË– Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi nuk ka dhënë dorëheqjen nga posti i tij edhe pas aktakuzave të ngitura nga Prokuroria Speciale ndaj tij,  kreut të PDK, Kadri Veseli dhe 9 ish-luftëtarëve të UÇK-së se ka kryer krime lufte. Në një komunikim direkt nga zyra e tij, kreu i shtetit të Kosovës ka treguar përjetimet e para në momentin kur kishtë mësuar lidhur me akuzat që ngriheshin ndaj tij, me të cilat do t’i duhet që të përballet në Gjykatën Speciale.

Thaçi theksoi se nuk ishte shenjtor duke pranuar se mund të ketë bërë edhe gabime politike në kohë paqeje, por ka mohuar kategorikisht se ka vrarë apo ka shkelur ndonjë ligj gjatë luftës së Kosovës. Ai premtoi se nëse akuzat ndaj tij do të verifikoheshin, ai do të hiqte dorë nga posti i presidentit për t’u përballur me drejtësinë ndërkombëtare.

Në fjalën e tij, Thaçi bëri dallimet mes sjelljes së ndërkombëtarëve me Serbinë duke e krahasuar me Kosovën. Ai u shpreh se nuk do të çuditej nëse ndërkombëtarët do të kërkonin që Kosova të kërkonte falje për të gjithë qytetarët që ishin vrarë apo dhunuar gjatë luftës nga serbët. Nuk mund të kalonte pa vëmendje edhe koha e publikimit të aktakuzave të Gjykatës Speciale. Kreu i shtetit e cilësoi të dyshimtë kohën kur u publikuan akuzat duke premtuar se me zbardhjen e “rastësisë” dotë jepet edhe përgjigjia por në kohën e duhur.

Fjalimin e sotëm, Thaçi e kishte lajmëruar 3 ditë më parë, më 26 qershor përmes një postimi në Facebook, pasi mbërriti nga Austria në aeroportin e Rinasit. Megjithatë Thaçi e ka shtyrë daljen para qytetarëve për ditën e sotme në  orën 20:00 por arsyet se përse nuk i bëri të ditura. Ndërkohë që sot në zyrën e tij, Thaçi ka pritur edhe kryeministrin Edi Rama, i cili vetëm pak ditë më parë mbajti gjithashtu një fjalim pro të akuzuarve në Kuvendin e Shqipërisë. 

Disa ditë më parë, kur delegacioni nga Kosova ishte nisur për në Uashingon, në media u publikua lajmi i aktakuzave. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi është akuzuar sëbashku me kreun e PDK, Kadri Veseli dhe 9 ish-luftëtarë të UÇK-së se kanë kryer më shumë se 100 vrasje të paligjshme gjatë luftës në Kosovë. Për herë të parë, politika në Shqipëri dhe Kosovë u bë njësh duke i dalë në mbrojtje ish-ushtarëve të UÇK-së. Ndërsa nga ana tjetër publikimi i aktakuzave solli dhe anulimin e dialogut në Shtëpinë e Bardhë.

Që prej publikimit të akuzave, kjo ishte hera e parë që Thaçi reagonte zyrtarisht, ndërsa të gjithë prisnin dorëheqjen e tij. Kjo pasi më herët në vendin e tij ka qënë ish-kryeministri Ramush Haradinaj, gjithashtu një prej emrave kryesore në luftën e Kosovës. Haradinaj ka hequr dorë dy herë nga posti për t’u përballur me drejtësinë, ndërsa një tjetër politikan i hetuar është edhe kreu i Partisë “Nisma SocialDemokrate”, Fatmir Limaj. 

 A.C/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

rajoni rajoni hashim thaci hashim thaci fjalim per akuzat hashim thaçi nën akuze hashim thaci hashim thaci fjalim per akuzat hashim thaçi nën akuze

Sondazh

Poll

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit