LIVE UPDATES

aiba

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Drejtori i AIBA: Shteti të na subvencionojë, vonojnë urdhrin për asgjesimin e pulave - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

Drejtori i AIBA: Shteti të na subvencionojë, vonojnë urdhrin për asgjesimin e pulave

25 Mars 2022, 13:04 Nga DOSJA
Drejtori i AIBA: Shteti të na subvencionojë, vonojnë urdhrin

Andi Duka, drejtor i kompanisë së prodhimit të vezëve AIBA, në një intervistë për Fax News, ka folur për situatën e gripit të shpendëve që ka goditur disa stabilimente të prodhimit në vendin tonë. Duka u shpreh se rastet e para të ngordhjes së shpendëve në kapanonin e tyre janë evidentuar në datën 10 apo 11 Mars, dhe menjëherë ka pasur dyshime për influencën aviare, edhe për shkak të shenjave që kanë shfaqur pulat. Por vonesat në përgjigjen e ISUV, e cila ribëri analizat vetëm pas kërkesën së kompanive, konfirmuan praninë e gripit të shpendëve, dhe jo virusin laringotrakeit, që u tha fillimisht.

Sipas Dukës, kompania Aiba ka pasur konsulencë dhe me ekspertë të huaj, të cilët kishin deklaruar se gripi i shpendëve është përhapur dhe në vende të tjera.

“Diku nga data 10 apo 11 Mars, ne vumë re ngordhjet e para, me shenja klinike të dyshimta, lafsha e pulës fryhet ka hemoragji, dukshëm në këmbët e pulës, janë shenja të pagabueshme që flasin për influencë aviare, ISUV është insitutcioni përfgjegjës, presim me ditë me radhë dhe nuk marrim përgjigje zyrtare, jo zyrtarisht na thuhet për langirotraketik.Ky i fundit është një virus që nuk përhapet te njerëzit, në ndryshim. Ne vaksinojmë, dhe kjo nuk mund të na çojë në 100% të tufës, ne kërkuam që të ribëheshin analizat. Kemi folur me ekspertë të huaj, italianët na kanë thënë që ishte grip shpendësh, është virus që po shkakton goxha humbje në vendet fqinje. Ne kërkuam të ribëhen analizat, në datë 19 shkojmë bashkë me përfaqësues të kompanisë, rimarrim kampionët, dhe bëmë testim PCR siç duhet, pasi vetë ne ishim monitorues të subjektit, dhe brenda ditës si për çudi dotli se ishte gripi i shpendëve”, tha Duka.

Ndërkohë që në lidhje me mënyrën se si ka hyrë gripi i shpendëve në stabiliment, Duka tha se me shumë mundësi ka qenë një shpend i egër, ai që ka transmetuar virusin, i cili është jashtëzakonisht ngjitës.

“Shpendët e egër lëvizin, edhe sikur një prej tyre ti afrohet kapanonit, është shumë ngjitës dhe mund të përhapet. Nuk e pëjrjashtojmë mundësinë që punonjësit tanë të kenë pasu shpendë oborri, dhe mund ta kenë sjellë në kapanon, por nuk mund ti hyjmë këtij diskutimi”, tha drejtori i kompanisë AIBA.

Sa i takon humbjeve, Duka tha se do të duhet që shteti të nisë sa më shpejt subvencionin e kompanive, në mënyrë që ato të bëjnë zëvendësimin e pulave, për të shmangur rritjen e madh të çmimeve në treg.

“Një nga dëmet kryesore që do të sjelli te konsumatori, është mungesa e vezës në treg. Nuk ka asnjë lloj transmetueshmërie nga produktet e pulës, është një alarm fals, tregtimi i vezës duhet të vazhdojë normalisht, pasi vakumi thjesht do të dëmtojë konsumatorin“, tha Duka.

Sa i takon vezëve që tregtohen në supermarkete, drejtori i AIBA-s tha që ato nuk kanë asnjë shans që të jenë të kontaminuara, pasi kompanitë e prekura nuk kanë nxjerrë në treg vezë të pulave të sëmura, pasi ato konfiskohen çdo ditë nga AKU.

“Në datën 12 ne shprehëm dyshimet e para, në datë 19 na erdhi analiza zyrtare, njoftuam AKU dhe që nga ajo datë, pula nuk bën më vezë me shfaqjen e simptomave. Nga data 19 çdo prodhim i vogël që ne kemi pasur nga pulat, është konfiskuar nga AKU dhe pritet që të asgjesohet.Duhet të bëhet çrrënjosja e virusit. Shteti do të duhej të eleminojë të gjitha shpendët, edhe ato të gjalla. Shtetet e zhvilluara subvencionojnë subjektet për humbjet e pulave, për shkak se është një sëmundje e pavaksinueshme, dhe nuk merret përsipër as nga kompanitë e siguracioneve”, deklaroi Duka.

Ndërkohë që në lidhje me asgjesimin e pulave që janë të gjalla, Duka kërkoi sa më shpejt një urdhër asgjesimi të tyre, nga Ministria e Bujqësisë, në mënyrë që kompania të ketë mundësi për çrrënjosjen e virusit, dhe ripopullimin e kapanoneve. Pa u asgjesuar të gjitha pulat, rreziku është ende prezent.

“Në fillim ka pasur një emergjencë, që ishte asgjesimi i pulave të ngordhura, ne ishim të vetmit që njoftuam të gjitha institucionet, dhe për 5 ditë me radhë nuk po gjendej në zgjidhje. Në momentet që flasim mbetjet e pulave të ngordhura po merren dhe po groposen. Pa u eleminuar shpendët e gjalla, ne nuk mund të çrrënjosim virusin, nuk na ka ardhur ende një urdhër nga Ministria e Bujqësisë, për eleminimin e shpendëve të gjalla, të infektuara me shpend. Të gjitha stabilimentet, janë shumë, nuk janë as 3, duhet të kërkojnë të drejtat e tyre sipas ligjit”, tha Duka, i cili përllogarit edhe kohën që iu duhet kompanive për t’u rikthyer në treg.

Më e rëndësishmja është subvencionimi, nëse kjo vjen, ripopullimi i kapanoneve mund të bëhet për 3 muaj, ne do të mundohemi të rikthehemi sa më shpejt. 3 stabilimentet kanë më shumë se 30% të prodhimit vendas, të paktën për një periudhë 3 mujore duhet të merren masa për importimin e vezëve. Shpresojmë që javën tjetër të kemi ngarkesën e parë të importit“, përfundoi drejtori i AIBA-s./Marre nga Faxweb

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet andi duka gripi i shpendeve ne shqiperi andi duka gripi i shpendeve ne shqiperi

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra