LIVE UPDATES
Sport

Start i paparë dhe ritme për ‘scudetton’: ja të gjitha rekordet e Stefano Piolit…

28 Tetor 2021, 10:21 Nga DOSJA
Start i paparë dhe ritme për ‘scudetton’: ja të

ITALI – Hap pas hapi, siç i pëlqen të mendojë, Stefano Pioli ka rreshtuar fitore dhe rekorde. Të parat e lejojnë t’i shikojë të gjithë nga lart dhe të synojë me bindje kampionatin. Të dhënat, nga ana tjetër, nuk japin automatikisht garanci për titullin, por shpesh ndihmojnë për të kuptuar nëse ritmi është i duhur. Dhe në rastin e trajnerit të Milanit nuk ka dyshim: ritmi është ai i lojtarëve të mëdhenj.

Starti dhe fitoret? Le ta fillojmë me këtë kampionat: pas dhjetë javësh, Ibra dhe skuadra i kanë fituar të gjitha ndeshjet, përveç njërës, asaj të mbyllur 1-1 ndaj Juventust në ditën e katërt. Në 121 vite histori, Milani kishte arritur të shpërthente me të njëjtën eksplozivitet, me përjashtim të një rasti tjetër, në sezonin 1954-55, kur dhe në fund qepi “scudetton” në gjoks.

Në vështrimin e Stefano Piolit tani janë Sarri, Garcia dhe ish-trajneri i Milanit, Allegri: të tre këta kanë arritur të shënojnë 10 fitore dhe një barazim në 11 javët e para të Serie A, përkatësisht me Napolin, Romën dhe Juven. Por fillimi i zjarrtë i këtij kampionati të tretë në pankinën e kuqezinjve, lidhet edhe me një tjetër rekord, këtë herë shumë personal. Për momentin, seria prej 6 suksesesh radhazi, është më e gjata që nga udhëheqja e “Djallit”.

Nëse do të mundë edhe Romën të dielën në “Olimpico”, Pioli do të arrinte edhe Bela Guttmann, me të cilin ndan super-startin pas 10 javësh. Hungarezi në sezonin ’54-55, frenoi pasi fitoi shtatë ndeshjet e para. Pak më tutje, janë 10 fitoret radhazi të Milanit të Lajos Czeizler, në vitet 1950-51, më mirë se ai “Djalli” asnjë tjetër: edhe atëherë përfundoi me “scudetton”.

Në axhendën kuqezi, para janë Roma, të dielën në “Olimpico” dhe më pas Interi, më 7 nëntor. Në këtë mes, apeli ndaj Portos në Champions League: Pioli do të duhet të menaxhojë lojtarët dhe energji, për të tentuar të rihapë diskutimin në kupë, por pa humbur ritmin në Seria A.

Mos u habisni nëse Pioli, pas 79 ndeshjesh në krye të “Djallit” në Serinë A, është tashmë trajneri i dytë kuqezi me pikë mesatare në historinë e klubit në ligë: me 2.07 pikë për ndeshje, ai ka lënë pas vetes njerëz si Ancelotti, Guttmann dhe Allegri, duke u paraprirë vetëm nga Czeizler, me mesataren 2.13. Ndryshe nga të tjerët, të dhënat e Piolit padyshim “po përditësohen”, sepse çdo rezultat i ardhshëm mund të ndikojë në mesataren.

E sigurt është se ai nuk do të humbasë kohën për të mbledhur mini-rekord të rinj: siç i premtoi në Milanello, kur drejtori Maldini e nderoi për 100 stolat me Milanin. Ai së shpejti do të jetë në gjendje të ulet në “Top 10”-shen e trajnerëve më të pranishëm të të gjitha kohërave në pankinën kuqezi: 125 stolat e Zaccheroni, aktualisht i dhjeti, janë afër…

B.T (Dosja.al)

 

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sport Sport Allegri Garcia dhe ish-trajneri i Milanit Guttmann dhe Allegri koronavirusi ne itali kuqezinjite e Milanit në “Top 10”-shen e trajnerëve premtoi në Milanello Sarri Serinë A si Ancelotti Stefano Pioli Allegri Garcia dhe ish-trajneri i Milanit Guttmann dhe Allegri koronavirusi ne itali kuqezinjite e Milanit në “Top 10”-shen e trajnerëve premtoi në Milanello Sarri Serinë A si Ancelotti Stefano Pioli

Sondazh

Poll

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu