LIVE UPDATES
Sport

Pas ‘divorcit’ me Pique, tani Shakira duhet të shmangë burgun për mashtrim tatimor

Kolumbiani kërkon të arrijë një marrëveshje me prokurorinë dhe thesarin për të shmangur gjyqet. Ajo akuzohet për deri në 14.5 milionë euro (15.12 milionë dollarë), shmangie detyrimesh fiskale, që para gushtit prokuroria mund t’i paraqesë në aktakuzën.

4 Korrik 2022, 07:21 Nga DOSJA

Pas ‘divorcit’ me Pique, tani Shakira duhet të shmangë

SPANJE - Gjërat nuk kanë shkuar ashtu siç pritej për Shakirën së fundmi, pasi pas ndarjes nga Gerard Piqué, kolumbiania përballet me një sëmundje të rëndë të babait të saj dhe tashmë këtyre shqetësimeve i shtohet edhe një kapitull tjetër.

Këngëtarja kolumbiane përballet me një mashtrim të mundshëm tatimor në Spanjë, për të cilin ajo i kërkoi ekipit të saj të avokatëve të arrijnë një marrëveshje me prokurorin e shtetit të Barcelonës.

Magjistratët e gjykatës së Barcelonës dolën në përfundimin se Shakira nga viti 2012 deri në 2014, e ka jetuar pjesën më të madhe të jetës në Spanjë, për të cilën duhet të kishte paguar taksat, sipas pagesave me kartë krediti dhe vizitave në dyqane të ndryshme, sipas fotove që ajo vetë publikoi në rrjetet e saj sociale.

Përveç kësaj, në vitin 2012 Shakira bleu një shtëpi, mori me qira një studio regjistrimi dhe lindi fëmijën e saj të parë, Milanin, në një klinikë në Barcelonë. Mashtrimi për të cilin ajo akuzohet është deri në 14.5 milionë euro (15.12 milionë dollarë), kështu që para gushtit prokuroria mund të paraqesë aktakuzën.

Qëllimi i Shakirës është të shmangë gjykimin dhe të ekspozohet ndaj një skandali të ri në një kohë që nuk është më e përshtatshme. Me sa duket, artistja ka ngarkuar tashmë ekipin e saj të avokatëve për të kërkuar një marrëveshje me avokatin, i cili mbron interesat e thesarit dhe me prokurorinë e Barcelonës që të përpiqet të shmangë burgun, edhe nëse duhet të arrihet një marrëveshje milionerësh.

Prishja e marrëdhënies me futbollistin Gerard Pique është një tjetër faktor, pasi lojtari i Barcelonës luftoi deri në fund me agjencinë e tatimeve, pasi u gjobit me 2.1 milionë euro për transferimin e të drejtave të imazhit në një kompani për të paguar më pak taksa. Në fund, Pique fitoi gjyqin dhe gjoba u anulua.

Tani, Shakira kërkon të ndryshojë vendbanimin e saj në Miami dhe të mbyllë një kapitull gjyqësor, që po e prek emocionalisht pas ndarjes me Piqué, i cili ishte pika e saj e mbështetjes në këtë temë.

Marrëveshja nuk do të jetë aspak e lehtë dhe fakti është se prokuroria do ta akuzojë për gjashtë krime tatimore, por ajo po blen kohë dhe kërkon të mbyllë një pakt që do ta çojë në gjyq në çdo mënyrë, por që do të ishte disi e shkurtër duke pranuar fajin e saj dhe duke dëgjuar se jo ai do të shkojë në burg, në këmbim të marrëveshjes së mundshme milionere.

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre