LIVE UPDATES
Sport

Europa League/ Rangers apo Eintracht? Njihuni me përbërjet e mundshme…

“Sánchez Pizjuán” pret këtë të mërkurë finalen e Europa League, Seville është në gatishmëri para ardhjes së 150.000 tifozëve skocezë dhe gjermanë.

18 Maj 2022, 07:27 Nga DOSJA

Europa League/ Rangers apo Eintracht? Njihuni me përbërjet e

SPANJE - Sot Villarreali do të ketë një pasardhës. Është dita e Eintracht Frankfurt dhe Rangers, që do të përballen “Sánchez Pizjuán” të Sevillas për Europa League. 

Sevilla është në pritje të festës së madhe të këtij sporti, por edhe vigjilente ndaj incidenteve të mundshme: pritet që 150 mijë tifozë të Eintracht Frankfurt dhe Rangers, me një shumicë pa bileta.

Titulli i vetëm europian i Rangers është Kupa e Fituesve të Kupave, fituar në 1971-72 në “Camp Nou” kundër Dinamo Moskës. Kanë kaluar pesë dekada dhe klubi historik Glasgow Rangers thuajse u zhduk, për arsye financiare, për të rilindur si Rangers, për të garuar nga kategoria e katërt skoceze dhe për të arritur deri në këtë finale. 

Ai që është në krye të pankinës së Rangers në Seville është ish-lojtari i Barcelonës, Gio van Bronckhorst, i cili mori drejtimin nga Steven Gerrard në nëntor kur u largua për të drejtuar Aston Villa. Rangers përfundoi i dyti në Premierligën Skoceze, por ai ëndërron këtë Europa League dhe Kupën e Skocisë (finalja kundër Hearts të shtunën). Rangers (i 34-ti në renditjen e UEFA-s) gjithashtu ka arritur suksese: pasi eliminoi Borussia Dortmundin dhe Leipzigun në gjysmëfinale. 

Eintracht Frankfurt ëndërron të ngrejë këtë Europa League sot, pasi ka fituar Kupën UEFA në 1979-80 kundër Borussia M'gladbach. Skuadra gjermane e Frankfurtit përfundoi e 11-ta në Bundesligën, që përfundoi të shtunën e kaluar dhe është i 27-ti në renditjen e UEFA-s. Arriti në këtë finale, pasi eliminoi Betisin, Barcelonën në çerekfinale dhe West Ham në gjysmëfinale. 

Historia thotë se në 1959-1960 Eintracht e la Rangers pa një finale të Kupës Europiane duke i mundur në gjysmëfinale. Gjermanët humbën titullin ndaj Real Madridit. Ndaj skocezët e Rangers duan hakmarrje dhe të ngrenë Europa League në qiellin e Sevilles.

Ja dhe formacionet e mundshme për të dyja skuadrat finaliste:

Europa League/ Rangers apo Eintracht? Njihuni me përbërjet e

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN