LIVE UPDATES
Sport

Bie kandidatura e Igli Tares, Napoli e gjen drejtorin sportiv te Juventusi…

Aurelio De Laurentiis, presidenti i Napolit, tashmë ka arritur një marrëveshje me personin përgjegjës për projektin e tij të ri për sezonin e ardhshëm

2 Prill 2024, 20:33 Nga DOSJA
Bie kandidatura e Igli Tares, Napoli e gjen drejtorin sportiv te

ITALI - Thonë se ku japin, i marrin! Verën e kaluar, Juventus mori Cristiano Giuntolin, ‘arkitektin’ në zyrat e Napolit që fitoi 'Scudetton' pas 33 vitesh pritjeje, i cili kishte zbuluar talente si Khvicha Kvaratskhelia dhe Kim Min-jae… Dhe tani, Aurelio De Laurentiis ia kthen atë me të njëjtën monedhë Juventusit.

Sipas ‘La Gazzetta dello Sport’, presidenti i Napolit ka gjetur tashmë një drejtor të ri sportiv, për një pozicion vakant që prej largimit të Giuntoli. Ai është, as më shumë e as më pak, se Giovanni Manna, bashkëpunëtori i parë i Giuntolit te Juventusi dhe me të cilin ai ka arritur një marrëveshje verbale pesëvjeçare, pavarësisht se kishte një kontratë në fuqi deri në vitin 2025 me klubin torinez, ku ai kishte mbërritur në vitin 2019, për të marrë përsipër të rinjtë, përpara se të ngjitej në strukturën sportive.

Profili perfekt

Ky është profili perfekt për projektin që duhet ta kthejë Napolin në krye të Serisë A, pas një sezoni zhgënjyes që ka pretenduar dy trajnerë, Rudi Garcia dhe Walter Mazzarri.

Manna, 35 vjeç, ka një nuhatje të mirë dhe njohuri të shkëlqyera për tregun, veçanërisht për të rinjtë, siç dëshmohet nga e kaluara e tij, si drejtor teknik i Juventus Next Gen, skuadra e dytë e klubit torinez.

Manna do të marrë detyrat e tij si drejtori sportiv i Napolit nga 1 korriku, megjithëse De Laurentiis do të duhet të zgjedhë trajnerin e ri shumë më shpejt se Francesco Calzona.  Një vendim, megjithatë, që do të merret si gjithmonë nga presidenti i veçantë i klubit.

Ofensivë nga Antonio Conte

Në këtë kuptim, ‘La Gazzetta dello Sport’ thekson se i preferuari i De Laurentiis do të ishte sërish Antonio Conte, i vendosur për t'u rikthyer në stërvitje pas një viti pushimi pasi u shkarkua nga Tottenham në mars 2023.

Presidenti i Napolit tashmë donte ta nënshkruante tetorin e kaluar përpara se të shkarkonte Rudi Garcia-n dhe tani ai do të kthehej në garë, por Conte nuk është plotësisht i bindur për projektin që i prezanton. Një kontratë e rëndë dhe ardhja e nënshkrimeve të njohura mund ta vendosin përfundimisht atë.

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll
Sport 2 Prill 2024, 20:16

Xabi Alonso jep lajmin fantastik…

GJERMANI - Xabi Alonso dhe Bayer Leverkusen janë në një moment shumë të rëndësishëm, duke iu afruar gjithnjë e...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni