LIVE UPDATES
Sport

Arteta ka ‘çelësin’ e luftës emocionuese, për titullin kampion në Premier League...

Arsenali, dy pikë prapa liderit Liverpool, nesër pret Luton, në zonën e rënies. Arteta, pas 0-0 kundër Cityt të Guardiolës të dielën në ‘Etihad’, beson se Arsenali duhet të jetë afër perfeksionit për të fituar titullin.

2 Prill 2024, 19:47 Nga DOSJA
Arteta ka ‘çelësin’ e luftës emocionuese, për

ANGLI - Arsenalit të Mikel Artetas do t'i duhet një fund "afër perfektit" të sezonit, për të qenë në gjendje të fitojë titullin e pare të Premier League në njëzet vjet.

Këtë e ka pranuar edhe trajneri spanjol, i vetëdijshëm se, pas barazimit të së dielës ndaj Manchester Cityt në ‘Etihad’ (0-0), të dy Cityzen dhe Liverpool do të lënë pak pikë në nëntë ditët e mbetura në Premier League, deri në fund të kampionatit.

Pranë përsosmërisë…

“Nuk e di nëse është perfekte, por do të duhet të jetë shumë afër kësaj”,- tha Arteta këtë të martë në konferencën për shtyp, para ndeshjes së nesërme kundër Luton Town në ‘Emirates’. "Mund të jetë konsistenca e skuadrave të tjera dhe ajo që historikisht ka qenë e nevojshme për sa i përket pikëve. Do të jetë shumë afër nevojës për përsosmërinë," - shtoi ai.

Arsenali është i dyti në garën për titull me 65 pikë, një më shumë se Manchester City dhe dy më pak se Liverpool, i cili nuk dështoi të dielën, duke u rikthyer kundër Brighton & Hove Albion (2-1) dhe sipas statistikave, ai është favorit për të fituar titullin me një përqindje më të madhe se 40%. Ata pasohen nga City, me pak më shumë se 30% dhe në vendin e tretë është Arsenali, me afër 20%.

Një kalendar i ndërlikuar…

"Topçinjtë" me siguri kanë gjithashtu edhe kalendarin më të komplikuar nga të tre, me ndeshjet jashtë fushe kundër Brighton, Wolverhampton Wanderers, Tottenham Hotspur dhe Manchester United, si dhe duelet kundër skuadrave në luftën për rënie, si Luton dhe Everton, dhe një shtëpi kundër Chelsea.

Ndeshja e tyre më e lehtë, a priori, do të jetë kundër Bournemouth në shtëpi me tre ndeshje të mbetura. Kësaj duhet t'i shtojmë edhe ndeshjen çerekfinale të Champions League kundër Bayern Munich.

Një Arteta "plot energji"

"Unë dua shumë që të flitet për të gjitha këto. Ne po shijojmë çdo moment dhe po përgatitemi për të. Këtu duam të jemi dhe duam të përfitojmë nga kjo mundësi. Ne punojmë çdo ditë me entuziazëm dhe pasion. E shoh që skuadra luan mirë dhe atë që ka unë i pres me padurim këto ndeshje.

Ky duhet të jetë vizioni dhe përqendrimi. Jam plot energji dhe është pjesa më emocionuese e sezonit",- pranoi Arteta, për të cilën situata në të cilën skuadra e gjen veten "është shumë ndryshe nga kur isha lojtar". 

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni