LIVE UPDATES
Sport

Xabi Alonso jep lajmin fantastik…

Victor Boniface, golashënuesi më i mirë i Bayer Leverkusen në Bundesligë dhe i dëmtuar që nga janari, rikthehet në skuadër.

2 Prill 2024, 20:16 Nga DOSJA
Xabi Alonso jep lajmin fantastik…

GJERMANI - Xabi Alonso dhe Bayer Leverkusen janë në një moment shumë të rëndësishëm, duke iu afruar gjithnjë e më shumë fitimit të Bundesligës së parë të klubit në ‘BayArena’.

Më tej, trajneri bask bëri të ditur se do të vazhdojë të drejtojë skuadrën aktuale edhe sezonin e ardhshëm. Gjithçka është një lajm i mirë për tifozët e Bayer Leverkusen, të cilët morën një tjetër këtë të martë.

Kështu, Xabi Alonso njoftoi këtë të martë, se pas një mungese tre mujore për shkak të dëmtimit, një nga yjet e tij të mëdhenj, sulmuesi nigerian Víctor Boniface, rikthehet në skuadër për gjysmëfinalen e Kupës së Gjermanisë të kësaj të mërkure kundër Fortuna Düsseldorf.

Ai është golashënuesi më i mirë i Bayer  Leverkusen në Bundesligë (10 gola) pavarësisht periudhës së tij të mungesës. Ata pasohen nga Alejandro Grimaldo (9) dhe Jeremie Frimpong (8).

Boniface, 23 vjeç, iu nënshtrua një operacioni në janar për shkak të një dëmtimi në aduktor të pësuar gjatë stërvitjes me Nigerinë, duke u përgatitur për Kupën e Afrikës.

Xabi Alonso deklaroi këtë të martë në një konferencë për shtyp: "Jemi në një situatë të shkëlqyer. Nuk kemi dëmtime dhe e kemi skuadrën e plotë. Boni (Boniface) gjithashtu është kthyer në skuadër."

Xabi Alonso tha se golashënuesi nigerian “nuk është ende gati për të luajtur 90 minuta, ndoshta as 45, por ndoshta 30, ai është rikuperuar mirë dhe është stërvitur mirë, ka një mentalitet të fortë dhe mezi pret të kthehet."

Kur u dëmtua, Boniface kishte shënuar 10 gola dhe kishte dhënë 7 asistime në Bundesligë. Bayer Leverkusen është lider me 13 pikë më shumë se Bayern, i dyti. Deri në përfundimin e kampionatit gjerman 2023-2024 kanë mbetur edhe 7 javë.

Skuadra e drejtuar nga Xabi Alonso, e cila ka qenë e pamposhtur në 39 ndeshje në të gjitha garat, aspiron 3 tituj: Bundesliga, Kupa e Gjermanisë dhe Europa League (në çerekfinalet e së cilës do të përballet me West Hamin, kampion aktual i Conference League).

Xabi Alonso tha për mediat: "Duhet të shkojmë ndeshje pas ndeshje. Kështu e kemi bërë deri tani dhe nuk do të ndryshojmë. Kemi bërë shumë, por nuk kemi fituar asgjë deri më tani.

Kemi ende shumë. Ne kemi bërë disa gjëra mirë deri më tani, por nuk duhet të flasim shumë shpejt. Duhet të qëndrojmë të fokusuar dhe ky është mesazhi që u jap lojtarëve të mi dhe ata e dinë këtë."

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni