LIVE UPDATES
Sport

Apeli i Labrune, president i Ligës: "T’i largojmë kriminelët, ata nuk e kanë vendin në stadiume!"

Duke bërë bilancet e sezonit, mëngjesin e kësaj të shtune në kuadër të asamblesë federale të FFF-së në Nice, Vincent Labrune, presidenti i Ligës (LFP), iu rikthye incidenteve të shumta që kanë shpërthyer muajt e fundit në futbollin francez.

18 Qershor 2022, 15:46 Nga DOSJA
Apeli i Labrune, president i Ligës: "T’i largojmë
Vincent Labrune, president i Ligës Profesioniste Franceze

FRANCE - Në punimet e asamblesë federale të Federatës Franceze (FFF) në Nice mëngjesin e kësaj të shtune, Vincent Labrune, presidenti i Ligës Profesioniste, mori fjalën për të rishikuar sezonin e klubeve profesionale. Ai përshëndeti paraqitjet sportive dhe zhvillimin ekonomik, por u ndal me force në një problem për futbollin francez.

“Kemi pasur një sezon katastrofik brenda dhe jashtë fushës. Ne duhet të ndërrojmë marshin. Ne si Ligë do të marrim përgjegjësitë tona, edhe klubet duhet të marrin të tyren dhe të jenë të vetëdijshëm, se duhet të na ndihmojnë, si dhe autoritetet publike. Më shqetëson kur dëgjoj ANS (shoqata kombëtare e tifozëve) që thonë se ka përkrahës të mirë dhe të këqij, ultras të mirë dhe të këqij. Jo, ka përkrahës dhe ultras. Më pëlqen shumë entuziazmi pozitiv i ultrasve, por sot ka kriminelë në ambientet tona sportive. Ata duhet t'i nxjerrim jashtë nga stadiumet”. 

“Është një mrekulli, që nuk pati vdekje në Saint-Étienne kundër Auxerre (1-1, 5-4 (p),- vazhdoi Labrune. - Nuk dua të dëgjoj qoftë edhe për një vdekje në stadium si president. Ne duam të jemi Liga e Zhvillimit, jo Liga e Luftës në stadiume. Ju bëj thirrje të gjithëve, për përgjegjësinë tuaj. Ju duhet të jeni të guximshëm dhe t'i vendosni këta kriminelë aty ku e kanë vendin, jo në stadiume,”- u shpreh ndër të tjera ai në fjalën e tij, që ishte një apel i fortë për futbollin francez.

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS