Aktualitet

U filmua duke marrë kokainë, SPAK merr në pyetje Allën: Çështjen e ka drejtësia, s’jam unë në video. Artan Hoxha: Pashë interesim nga hetuesit!

 • Thithi kokainë mbi banakun e lokalit, ja çfarë tha para hetuesve Lefter Alla
 • Lefter Alla iu “sulet” gazetarëve pasi e rrethojnë, del nga SPAKU dhe s’përgjigjet
 • Artan Hoxha flet pas dëshmisë në SPAK: Çfarë u duhej, ua vura në dispozicion…
 • Gafa e Pjerin Ndreut: Ka të tjerë në PD që pinë më keq kokainë se ai në Bulqizë
 • Petro Koçi: Ai që kërcënon gazetarin ndëshkohet ligjërisht
 • Kolegët socialistë distancohen nga kryebashkiaku që merr drogë
 • Qytetarët ‘kryqëzojnë’ Lefter Allën, ‘lumë’ komentesh në rrjet (FOTO)
 • Lefter Alla “ç’armatoset” përpara hetuesve të SPAK, çfarë ia qartësoi shikimin
 • SPAK merr në dorë çështjen e videos së kryebashkiakut të Bulqizës, i cili shfaqet në një lokal duke marrë kokainë. Lefter Alla dhe Artan Hoxha dëshmuan sot para heruesëve. Hoxha dhe se kishte dorëzuar videon e plotë. Ndërsa numri një I Bulqizës tha se çështja është në dorën e drejtësisë. SPAK do të caktojë brenda javës prokurorët për të hetuar Allën, në bazë të nenit 283 të KP, që e akuzon kryebashkiakun për prodhim dhe shitje të lëndëve narkotike. Më herët, Lefter Alla akuzoi Salianjin se montoi videon. Ish-deputeti mohon akuzën.
  Featured image of article: U filmua duke marrë kokainë, SPAK merr në pyetje Allën: Çështjen e ka drejtësia, s’jam unë në video. Artan Hoxha: Pashë interesim nga hetuesit! Alla, Koçi, Shameti, Manja dhe Salianji
  Përditësuar:

  TIRANË- SPAK, (Prokuroria e Posaçme Anti-Korrupsion), ka nisur hetimin për kryebashkiakun e Bulqizës, Lefter Alla, i cili u filmua duke marrë kokainë në ambiente publike. Pasditen e sotme gazetari Artan Hoxha dhe Alla bashkë me avokatët e tij janë paraqitur para prokurorëve, duke dhënë edhe versionet e tyre për ngjarjet. Gazetari Hoxha tha se kishte parë interes nga hetuesit për zbardhjen e ngjarjes dhe se u kishte vënë në dispozicion videon e plotë.

  Ndërsa numri një i Bulqizës, pasi doli nga ambientet e Prokurorisë, nuk ndaloi për të dhënë një prononcim për mediat por në ecje e sipër u shpreh se komentet e veta i kishte lënë brenda dhe se tashmë çështja është në dorën e drejtësië. Avokati i tij mbrojtës, Petrit Ismaili, këmbënguli se videoja ishte një montazh.

  Por pavarësisht informacionit të cunguar që ai dha për mediat, Dosja.al ka zbardhur dëshminë e tij në SPAK. Mësohet se gjatë marrjes së dëshmisë së tij lidhur me videon e publikuar nga gazetari Artan Hoxha, ku duket kryebashkiaku duke konsumuar kokainë mbi banakun e një lokali, Alla ka mohuar që të jetë ai personi që shfaqet në pamjet filmike. Alla gjithashtu u ka kërkuar hetuesëve të SPAK, që ta gjejnë ata se kush është personi në video, ndërsa për burimin e pamjeve, Alla ka kërkuar që të pyeten ata që i nxorrën emrin në media.

  Nuk jam unë personi në video. Të gjendet se kush është. Burimi i materialit? Pyesni ata që publikuan emrin tim,“-mësohet se është shprehur kryebashkiaku.

  Të njëjtat burime për Dosja.al pranë SPAK, sqarojnë se kryebashkiaku dyshohet se është përfshirë në shitje dhe prodhim të lëndëve narkotike. Brenda javës do të caktohen edhe prokurorët që do të kenë në dorë hetimin e kryebashkiakut. Alla do të hetohet në bazë të nenit 283 të Kodit Penal.

  Paraditen e sotme vetë Alla, e quajti videon montazh të Partisë Demokratike “alla Babale”, ndërkohë që Neni 283, në rast se provohet akuza, parashikon dënimin me burg nga 5 deri në 10 vite. Ndërkohë që kur kjo vepër kryehet në bashkëpunim dënohet me burg nga 7 deri në 15 vite.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

   

  Neni 283 i Kodit Penal: Shitja, ofrimi për shitje, dhënia ose marrja në çdo formë, shpërndarja, tregtimi, transportimi, dërgimi, dorëzimi, si dhe mbajtja, përveç rastit të përdorimit vetjak dhe në doza të vogla, të substancave narkotike dhe psikotrope, si edhe i farërave të bimëve narkotike, në kundërshtim me ligjin ose në kapërcim të përmbajtjes së tyre, dënohet me burgim nga pesë gjer në dhjetë vjet. Organizimi, drejtimi apo financimi i kësaj veprimtarie, dënohen me burgim nga dhjetë gjer në njëzet vjet.

  Pasi socialistët nisën ta lëshonin njëri-pas tjetrit Allën, dhe kryebashkiaku i Lezhës, Pjerin Ndreu, e pohoi se në video është kryebashkiaku i Bulqizës, edhe Ulsi Manja e Adnor Shameti u shmang. Ndërkohë që në një reagim të sotëm, Alla thotë se do të padisë ish-deputetin Ervin Salianji, si njeriun që i ka montuar videon, në bashkëpunim me një televizion lokal. Por nuk ka munguar as përgjigjia e Salianjit, i cili mohon përfshirjen e tij në këtë çështje.

  Ditën e djeshme, gazetari investigativ Artan Hoxha ka publikuar videon e kryebashkiakut të Bulqizës Lefter Alla duke konsumuar ‘kokainë’. Pas publikimit të pamjeve, një reagim i menjëherëshëm ka ardhur nga Alla, i cili e ka cilësuar videon si montazh duke pretenduar se i është bërë edhe presion nga grupet kriminale, që sipas tij veprojnë në Bulqizë për interesa biznesi, ndërkohë që PD kërkon largimin e tij.

  Socialistët e kanë marë deri më tani në mbrojtje Allën, ku Xhemal Gjunkshi dhe Rovena Voda, kanë mbështetur versionin e Allës se videoja mund të jetë montazh. Në fakt, konsumimi i lëndëve narkotike nuk e pengon Allën të ushtrojë detyrën e kryebashkiakut, por vlen të theksojmë një nga kërkesat e hershme të opozitës për të përfshirë testin e drogës, bashkëngjitur formularit të dekriminalizimit. Lëndët narkotike, të cilit do lloj qofshin ato, janë substanca psikotrope, e si të tilla, ato kanë ndikim mbi Sistemin Nervor Qendror.

  (F.g/dosja.al)

  • 20:08

   Zbardhet dëshmia, thithi kokainë mbi banakun e lokalit, ja çfarë tha para hetuesve Lefter Alla

   Lefter Alla

   Zbardhet dëshmia e kryebashkiakut të Bulqizës, Lefter Alla përpara prokurorëve të Prokurorisë së Posaçme ose ndryshe SPAK. Mësohet se gjatë marrjes së dëshmisë së tij lidhur me videon e publikuar nga gazetari Artan Hoxha, ku duket kryebashkiaku duke konsumuar kokainë mbi banakun e një lokali, Alla ka mohuar që të jetë ai personi që shfaqet në pamjet filmike. Burime për Dosja.al bëjnë me dije se Alla u ka kërkuar hetuesëve të SPAK, që ta gjejnë ata se kush është personi në video, ndërsa për burimin e pamjeve, Alla ka kërkuar që të pyeten ata që i nxorrën emrin në media.

   “Nuk jam unë personi në video. Të gjendet se kush është. Burimi i materialit? Pyesni ata që publikuan emrin tim,“-mësohet se është shprehur kryebashkiaku.

  • 18:29

   “Ik tashi, ik”/ Lefter Alla iu “sulet” gazetarëve pasi e rrethojnë, del nga SPAKU dhe s’pranon të përgjigjet

   Lefter Alla

   Kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla është rrethuar nga mediat menjëherë sapo ka dalë nga SPAK, ku edhe ka dhënë deklaratën e tij pas publikimit të videos ku shfaqej duke pirë kokainë. I rrethuar nga gazetarët e i zënë ngushtë, kryebashkiaku Alla nuk ka dashur t’i përgjigjej gazetarëve, madje duke i dëbuar i ka ikur edhe zëri.

   “Nuk kam koment. Komentet i lashë në Prokurori. E ka në dorë drejtësia këtë punë. Ik tashi. Do kemi kohë të flasim,”-tha Alla teksa pyetej nga gazetarët.

   Më shumë detaje ka dhënë avokati i tij mbojtës, Petrit Ismaili, i cili tha se videoja ishte një montazh dhe se e vërteta do të dilte në pah.

   “Nuk dha asnjë deklarim në SPAK. Do sqarohet situata. Videoja është e paqartë. Është montazh, nuk duhet fare,”-është shprehur avokati duke mbajtur versionin e klientit të tij në daljet publike.

  • 18:05

   Artan Hoxha flet pas dëshmisë në SPAK: Çfarë u duhej, ua vura në dispozicion…

   Artan Hoxha

   Gazetari Artan Hoxha ka dhënë një prononcim për mediat pasi ka dhënë dëshminë e tij në Prokurorinë e Posaçme të SPAK. Në fjalën e tij para gazetarëve, Hoxha është shprehur se kishte vënë re një interes nga ana e prokurorëve për zbardhjen e çështjes për shkak edhe të interesit publik, dhe se ai kishte vënë në dispozicionin e tyre materialin e plotë.

   “Çdo pyetje që e patën prokurorët unë pata përgjigjen time. Duke qënë se kam qënë një nga mbështetësit e SPAK kam shpresë së kjo çështje do të shkohet deri në fund. Pashë interes për ta zbardhur çështjen. Çfarë u duhej, ua vura në dispozicion. Unë u pyeta dhe dhashë gjithë informacionin që i duhej SPAK-ut. Paraqita mënyrën sesi mora videon.  Pres që SPAK të jetë në pritshmërinë e shqiptarëve. Kjo nuk është politike. Nuk më lidhin dot mua me Babale1 apo Babale 2. Unë nuk kam asnjë problem me personin si individ, por me fenomenin. Nuk besoj që ndonjë shqiptar beson se unë dhe Sali Berisha kemi bashkëpunime. Jam i gatshëm për çdo nevojë që do të ketë SPAK, të ndihmoj me informacionin që kam. Nuk vendos unë nëse ka vepër penale por institucionet e drejtësisë. Kemi disa vite që artikulojmë në media, që kemi drejtues të niveleve të larta, që marrim vendime për shqiptarët, nën efektin e lëndëve narkotike. Detyra jonë është të informojmë publikun dhe të jemi syri e veshi për publikun,”-tha ndër të tjera gazetari. 

  • 17:15

   Lefter Alla del për herë të parë në publik, i rrethuar me avokatë shkon në SPAK

   Lefter Alla duke shkuar në SPAK

   Kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla ka mbërritur në SPAK pas publikimit të videos ku konsumonte kokainë. I rrethuar me avokatë, Alla ka hyrë në ambientet e Prokurorisë së Posaçme për të dhënë deklarimin e tij. Para tij në SPAK ka qënë edhe gazetari që publikoi videon, Artan Hoxha. Ai u thirr nga prokurorët gjithashtu për të dhënë dëshminë e tij lidhur me videon.

  • 17:09

   I vetëm tek-pullë, Artan Hoxha mbërrin në SPAK, takohet me një person jashtë Prokurorisë së Posaçme: Ça bone…?

   Gazetari Artan Hoxha ka mbërritur në ambientet e Prokurorisë së Posaçme (SPAK) për të dhënë deklarimet e tij lidhur me videon e publikuar, ku shfaqet kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla duke konsumuar kokainë. Siç duket edhe nga pamjet e ABC News, Hoxha ka mbërritur para ambienteve të SPAK i vetëm dhe ka takuar një person që ndodhej pranë një makinë, të cilit i është drejtuar me fjalët: Ça bone? Ndërsa në sfond dëgjohet dikush tjetër që i flet anglisht dhe i thotë “Hello”, fjalë e cila përkthehet përshëndetje.

  • 16:25

   U filmua duke thithur kokainë, Lefter Alla në orën 17:00 do merret në pyetje nga SPAK

    

   Lefter Alla, kreu i Bashkisë Bulqizë

   Kreu i Bashkisë Bulqizë, Lefter Alla, do të dalë para prokuroroëve të SPAK në orën 17:00 ku do pyetjet në lidhje me videon në të cilën ai shfaqet duke thithur kokainë në një lokal në Bulqizë.

   Sipas informacioneve mësohet se Alla do japë shpjegime për pozicionin e tij në këtë ngjajre, pasi SPAK njoftoi sot se kishte nisur hetimet në ngarkim të tij. Nga ana tjetër para prokurorëve ka mbërritur gazetari Artan Hoxha, i cili do merret në pyetje gjithashtu. 

  • 16:02

   “Jam nga Lushnja”, deputeti i PS gati t’ja mbathë kur pyetet për Lefter Allën: Ku di gjë unë (VIDEO)

   Disa deputetë socialistë kanë dhënë mendimin e tyre, lidhur me faktin nëse duhej shkarkuar apo jo Lefter Alla pas videos që qarkulloi ditën e djeshme, në të cilën shfaqet kryebashkiaku Alla duke pirë kokainë. Përgjigjet ishin nga më të ndryshmet. Gazetarja e ABC News Esiona Konomi i drejtoi po të njëjtën pyetje deputetit socialist Bujar Çela, i cili u përgjigj se: “nuk dinte gjë pasi ishte nga Lushnja”, duke shtuar se se i përket kryeministrit të marrë vendime të tilla.

   “Nuk di gjë, jam nga Lushnja. Unë mendoj se këto janë kompetencat e kryeministrit dhe pyetja është shumë e shtrenjtë”, u shpreh Çela.

  • 16:00

   E kërcënoi me padi, Salianji i përgjigjet Allës: Ne s’kemi bërë verifikime, i jam referuar medias kur bëra akuzat

   Ish-deputeti demokrat Ervin Salianji ka reaguar për herë të parë për Report Tv pas paralajmërimit të kryebashkiakut të Bulqizës se do ta padisë për akuzat se në videon e publikuar në media është ai që pi kokainë. Salianji largoi përgjegjësine duke u shprehur se PD-ja nuk ka bërë asnjë verifikim për videon e publikuar, por i është referuar medias. Salianji shpjegoi sipas tij se kush është përgjegjësia penale dhe morale kryebashkiakut, për të cilin tha ‘duket qartë si fshesë me korrent duke thithur kokainën‘.

   Lefter Alla dhe Ervin Salianji

   Sasia e kokainës që ishte aty dhe njerëzit aty ka shkelje të ligjit. Në lokal nuk lejohet duhani dhe jo më substanca të tjera, që duhet të dalë nga hetimi se cfarë ishin. Nga ana ligjore janë këto elementë, ndërsa nga ana morale mund ta gjykojnë të gjithë vetë. Unë kam mbrojtur dhe do të mbroj interesin publik dhe do të denoncoj me emër, ky është një investigim gazetaresk, që i jam referuar. Qeveria duhet ta shkarkojë menjëherë, pasi në një tjetër rast ish-kryebashkiaku i Dibrës u shkarkua menjëherë për një vepër pak më të rëndë apo të ulët. Ky është një njeri me rrezikshmëri të lartë. Ky është kryebashkiaku i gjashtë i kapur me afera” tha ai.

   I pyetur se si do të veprojë nëse ajo që ai denoncoi nuk rezulton i vërtetë, u shpreh se “Sikur kemi mbajtur përgjegjësi për akuzat e tjera, kundër Rroshit, Pjerit, Habilajt apo grupeve të tjera. Kemi 7 vite që denoncojmë me emër dhe janë të faktuara. Për rastin konkret ka qenë investigim gazetaresk. PD-ja i është referuar medias” tha ai duke mohuar se PD-ja ka bërë verifikime për rastin. “Jo! Në cdo rast kemi fakte që i publikojmë vetë. Dje kam parë fotot dhe shkrimet në media dhe nuk kemi pasur asnjë dijeni tjetër. Nëse do ta kishim do të bënim verifikimet tona, por është rast gazetaresk i pavarur. Ai duket qartë si fshesë me korrent duke thithur kokainën. Për të gjitha denoncimet që kanë ardhur nga PD-ja i faktuar me prova, ka edhe të tjerë që janë përfshirë në aktivitete kriminale” tha ai, referuar kryebashkiakëve të PS-së.

  • 15:50

   “Mbledh zemrën para se të ngjis shkallët e SPAK”, Artan Hoxha u mor nga Forcat Operacionale: E nisi me mua, çuna… shqiptarët presin shumë nga ju (REAGIMI)

   Gazetari Artan Hoxha që publikoi dhe vieon e kreut të Bashkisë Bulqizë duke thithur kokainë, tashmë do të merret në pyetje nga SPAK. Në një reagim në Facebook Hoxha shkruan se para se të ngjisë shkallët e SPAK po pi një kafe turke dhe ujë të mbledh zemrën.

   Artan Hoxha dhe foto e publikuar prej tij

   Më tej ai ironizon dhe prokurorët e prokurorisë së posaçme, duke shtuar se shqiptarët presin më shumë prej tyre, por ata e nisën duke marrë në pyetje atë. “Nje kafe e forte turke, shoqeruar me uje Lajthiza, per te mbledhur “zemren” para se te ngjis shkallet e SPAK-ut, institucionit qe e kemi kerkuar kaq shume te ngrihet, dhe e kam mbeshtur kaq forte te nis nga puna”, shkruan Artan Hoxha në një reagim në Facebook.

   Ky reagim i Hoxhës vjen pas shoqërimit nga Forcat Operacionale, të cilët e morën për ta dërguar në Polici që të bënte denoncimin për kërcënimit që kishte marrë ditët e fundit.

  • 15:13

   Kërcënimi me padi, PD i përgjigjet Allës: Ke haluçinacione nga përdorimi i kokainës, s’të mbron dot as Rama

   Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, i është përgjigjur deklaratës së Leftër Allës, i cili kërkcënoi Ervin Salianjin me padi për shpifje. Në një reagim në mediat sociale Bardhi shkruan se haluçinacionet nga përdorimi i kokainës apo mbrojtja nga shkarkimi prej Edi Ramës nuk e ndihmojnë dot. Po ashtu Bardhi shkruan se Alla duhet të shkarkohet menjëherë dhe “heshtja dhe mosveprimi i Edi Ramës është një tjetër dëshmi që përzgjedhja e Lefter Allës është bërë për shkak të cilësisë së tij si përdorues kokaine dhe lidhjeve të tij me grupet kriminale të shpërndarjes dhe shitjes së kokainës”.

   Kryebashkiakët e denoncuar nga PD

   Është qesharak dhe hilacak reagimi Lefter Allës për të paditur Partinë Demokratike pse media publikoi videon, ku ai provohet si përdorues i kokainës. Haluçinacionet nga përdorimi i kokainës apo mbrojtja nga shkarkimi prej Edi Ramës nuk e ndihmojnë dot.  Edi Rama ka detyrimin ligjor dhe përgjegjësinë politike ta shkarkojë menjëherë nga detyra Mr. Kokainën e Bulqizës. Edi Rama e di se një përdorues kokaine ka njohje dhe lidhje me grupet kriminale të shpërndarjes së saj. Heshtja dhe mosveprimi i Edi Ramës është një tjetër dëshmi që përzgjedhja e Lefter Allës është bërë për shkak të cilësisë së tij si përdorues kokaine dhe lidhjeve të tij me grupet kriminale të shpërndarjes dhe shitjes së kokainës. 👎

   Fshehja pas përgjegjësisë individuale të Lefter Allës, Valdrin Pjetrit, Agim Kajmakut, Mark Babanit, Qerim Ismailajt apo Agron Malajt, është pjesë e strategjisë së Edi Ramës për të vazhduar bashkëqeverisjen me krimin. Këta i ka përzgjedhur dhe emëruar Edi Rama. Ky është modeli dhe ekipi qeverisës që Edi Rama i ofron shqiptarëve! Pa largimin e Edi Ramës nuk mund të ketë ndarje të politikës nga krimi!❌❌❌ #KushEshteiRadhes #RamaIk #MjaftMeMashtrime #KrimiRama #LigjiAntiRama #RamaDeshtoi”, shkruan numri dy i PD.

  • 14:04

   Videoja e Lefter Allës duke marrë kokainë, SPAK thërret për të pyetur gazetarin Artan Hoxha

   Gazetari investigativ Artan Hoxha do të dalë sot në orën 14:30 për herë të parë para prokurorëve të SPAK, pasi publikoi dje pamjet ku kryebashkiaku Lefter Alla shihet duke konsumuar kokainë në banakun e një lokali.  Hoxha, bëhet gazetari i parë që merret në pyetje nga Prokuroria e Posaçme, Anti-Korrupsion, e cila ka nisur hetimet që paradite për kryebashkiakun e Bulqizës Lefter Alla.

   Artan Hoxha, gazetar investigativ

   Pas publikimit të pamjeve, Artan Hoxha, do të merret në pyetje për dijeninë por edhe për mënyrën sesi i ra në dorë video, por edhe për të gjithë informacionet e tjera që ai ka për këtë çështje.

  • 14:20

   Ervin Salianji “flakë për flakë” me Lefter Allën: Gënjeshtar, i pangopur, hiq dorë nga kokaina, s’dallon më kush është Artan Hoxha, e kush jam unë

   Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji i është përgjigjur kryebashkiakut të Bulqizës, Lefter Alla, pasi ky i fundit tha se po vinte në Tiranë për ta paditur. Salianji tha se Alla gënjen dhe se është nën ndikimin e kokainës. Salianji tha se nuk ka asnjë lidhje me videon në fjalë, por ka dijeni për të përmes medias. “Ai gënjen, dhe nuk është hera e parë që gënjen. Kjo dihet tashmë. Ai duhet të heqë dora nga kokaina, nga droga, dhe të mos jetë më nën ndikimin e kokainës, pasi kjo gjë e ka penguar edhe të njohë njerëzit. Tashmë më ngatërron mua me Artan Hoxhën. I pangopur me kokainë. Njerëzit nuk kanë tas me bukë, ai kishte tasin plot me kokainë dhe e patë vetë si e thithte si i pangopur.”-tha Salianji në studion e lajmeve në Syri.net.

  • 14:01

   Videoja e Lefter Allës duke marrë kokainë, SPAK thërret për të pyetur gazetarin Artan Hoxha

   Gazetari investigativ Artan Hoxha do të dalë sot në orën 14:30 për herë të para para prokurorëve të SPAK. Hoxha, bëhet gazetari i parë që merret në pyetje nga Prokuroria e Posaçme, Anti-Korrupsion, e cila ka nisur hetimet që paradite për kryebashkiakun e Bulqizës Lefter Alla. Pas publikimit të pamjeve, Artan Hoxha, do të merret në pyetje për dijeninë por edhe për mënyrën sesi i ra në dorë video.

  • 13:52

   Gafa e pafalshme politike e Pjerin Ndreut: Ka të tjerë në PD që pinë më keq kokainë se ai në Bulqizë… Bie akuza për montazh (!)

   Kryebashkiaku i Lezhës, Pjerin Ndreu ka bërë një deklaratë, e cila me siguri do të mbahet mend gjatë, jo në opinionin publik në radhët e Partisë Socialiste, por edhe nga vetë Lefteri…  Në një prononcim për “Report Tv”, Ndreu la të nënkuptohet hapur se personi që është në video është pikërisht Alla teksa bëri një gafë politike në mënyrën e të të shprehurit. Duke dashur të tregojë që Partia Demokratike nuk është më ‘e pastër’ se ajo socialiste, Ndreu tha se në selinë blu ka disa persona që e bëjnë më keq se ai i Bulqizës. Ai shtoi se nuk donte të përmendte emra, por që e dinte mirë. Në këtë mënyrë, kryebashkiaku i Lezhës nxorri zbuluar Allën, duke mos lënë më vend për akuzën e montazhit me të cilën është mbrojtur edhe vetë kryebashkiaku i Bulqizës, por edhe socialistët që  i dolën në krah.

   Ne nuk kemi futur në parti testet e drogës, as PD-ja. Mos më bëni të them ca emra që e bëjnë më keq se ai i Bulqizës, se nuk është detyra ime, por e di të sigurt. Personalisht them, se kur të duan gjatë vitit nga 15 herë në muaj shkon e bëj unë testin,”– tha Ndreu duke lënë të nënkuptohej që për të nuk ka më dyshime se kush person është në videon e publikuar nga gazetari Artan Hoxha.

   Reagimi i plotë:

   Nuk kam koment, jam teleshikues si të gjithë ju, kam parë në TV, nuk jam në gjendje të përcaktoj nëse personi në fjalë ishte filani. Janë ekspertiza që i bëhet videos dhe nxjerr faktin. Jemi përballë një akuze, nuk është etike të jap opinion. Nuk është dinjitoze për asnjë zyrtar nëse ka ndodhur që të jetë në ato kushte. Edhe kjo që merren rastet dhe zmadhohen dhe i faturohen si vijë sjellje një partie nuk është korrekte, edhe në jetë mund të ndodhë që derivon një pjesëtar. Po luhet si në partinë e punës. PS-ja është një familje e madhe dhe nuk është familje e cila nuk ka edhe njerëzit e vet problematikë. Nëse vërtetohen PS-ja mban qëndrimin e vet dhe që e ka mbajtur deri tani.

   Nëse marrim rastet, ju keni Gërdecin, dhe më të rëndë, kur drejtori ishte me urdhër arresti dhe ishte drejtor se donte ta mbante kryeministri. Ka edhe vrasjen në bulevard, që nuk ishin asgjë kontigjent krimi. Unë nuk mund të them se një familje nuk janë në ritmin e asaj shoqërie, por nuk mund të etiketohet familja. Ne nuk kemi futur në parti testet e drogës, as PD-ja. Mos më bëni të them ca emra që e bëjnë më keq se ai i Bulqizës, se nuk është detyra ime, por e di të sigurt. Personalisht them, se kur të duan gjatë vitit nga 15 herë në muaj shkon e bëj unë testin. Vijnë ndonjë herë në Lezhë, por mos lodhen të vijnë se vetëm korrektesë do të gjejnë. Unë jam gati të shkoj kur të duan ata për test. Kush ka lidhje kostoja është personale. Janë shumë pak për të dëmtuar ujin e PS-së.

  • 13:52

   “Na trego ku e merr mallin se u mbytëm në zhavor”/Qytetarët ‘kryqëzojnë’ Lefter Allën, ‘lumë’ komentesh në rrjet: As pastrues banjosh s’do ishe!

   ‘Lumë’ komentesh në rrjetet sociale ndaj Lefter Allës, kryebashkiakut të Bulqizës, për të cilin, gazetari Artan Hoxha publikoi një video ku shfaqej duke kosumuar kokainë.

   Komente tek statusi i Allës

   Reagimet ndaj tij janë shtuar edhe më shumë,  pas reagimit të Allës në një postim në Facebook, ku deklaroi se do të kallëzojë në Prokurori ish-deputetin e PD-së Ervin Salianjin, pasi sipas tij pamjet janë të montura në një televizon lokal.

   Komente tek statusi i Allës

   Qytetarët shprehen ndaj tij se gjëja e parë që duhet të bëjë është ajo e testit të drogës.

   Po kështu i kërkojnë që ai të japë edhe dorëheqjen pas publikimit të kësaj video.

   Komente tek statusi i Allës

   Madje një prej komentuesve e pyet Allën se ku e ka blerë mallin. Nga vetë kryebashkiaku deri më tani nuk ka asnjë koment për këto reagime kundra tij. 

  • 13:52

   Alla: Padi për Salianjin, montoi videon me një tv lokal, kam 1 vit që e di, por kisha besim te drejtësia (REAGIMI)

   Kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla, ka bërë një tjetër reagim sqarues për situatën ku ndodhet 24 orë pasi gazetari Artan Hoxha publikoi videon ku ai shfaqet duke konsumuar kokainë në banakun e një lokali. Në një postim në rrjetet sociale, Alla thotë se opinioni publik është shokuar me të drejtë, ndërkohë që përsërit akuzat në drejtim të ish-deputetit demokrat, Ervin Salianji, i cili sipas tij, ka montuar videon bashkë me një televizion lokal.  Megjithëse thotë se ka një vit që ka dijeni për video-montazhin, Alla thotë se ka besuar tek drejtësia, por nuk jep sqarime nëse ka bërë një denoncim për një montazh të tillë. Alla akuzon Salianjin, pavarësisht se ish-deputeti nuk është publikuesi i videos, por vetëm prezantuesi i emrit të Allës, një ditë pasi mediat folën për të. Ai thotë se do të presë drejtësinë, duke mos-përmendur një dorëheqje të mundshme. 

   REAGIMI I PLOTË:

   Dua të informoj opinion publik të Bulqizës dhe të gjithë Shqipërisë, me të drejtë të shokuar nga një video-montazh të publikuar në bashkëpunim nga Partia Demokratike dhe një televizion lokal, se sot jam nisur drejt Tiranës ku do të depozitoj një padi në ngarkim të shtetasit Ervin Salianji, një person me aktivitet përsëritës kriminal për situata të ngjashme, referuar organeve të drejtësisë shqiptare.

   Dua të sqaroj gjithashtu se ekzistenca e një video-montazhi më është bërë me dije prej rreth një viti, por gjithmonë kam besuar dhe besoj se duhet të jetë drejtësia ajo që ta hetojë dhe ta zbardhë. Prandaj deklaroj se unë do të pres zbardhjen e çdo vepre penale nga drejtësia. Kushdo që më akuzon mua të presë veprimet e Prokurorisë dhe vendimin përkatës të Gjykatës.

  • 12:29

   Kolegët socialistë distancohen nga kryebashkiaku që merr drogë, Manja e Shameti: Përgjegjësia, individuale. PS bazohet tek dekriminalizimi

   Ulsi Manja, Lefter Alla dhe Adnor Shameti

   Partia Socialiste është e qartë në qendrimin e saj në raportin e kryebashkiakut Lefter Alla, pas publikimit të videos ku ai shfaqet duke marrë kokainë në një banak lokali. Në përfundim të diskutimeve në Komisionin e Ligjeve, kryetari Ulsi Manja tha se përgjegjësia është ‘individiale’.”PS është e qartë për vullnetin e saj, që prej momentit kur ka votuar dekriminalizimin, përgjegjësia për këtë çështje është individuale”,-tha Manja. 

   Ndërkohë që deputeti Adnor Shameti, nuk donte të jepte koment, pasi sipas tij nuk e kishte parë ende videon. “Nuk kam koment, pasi nuk e kam parë videon. Përgjegjësia juridike nuk është përgjegjësia personale. Përgjegjësia personale nuk i takon subjektit politik.”-tha Shameti.

   Kursi i Partisë Socialiste ka ndryshuar 360 gradë në më pak se 24 orë. Dje pas publikimit të videos, Xhemal Gjunkshi dhe Rovena Voda u shprehën se pamjet e publikuara nga gazetari Artan Hoxha mund të jenë edhe montazh, ndërkohë që sot, pasi SPAK nisi hetimet për Allën, me akuzën e prodhimit dhe të shitjes së lëndëve narkotike, Petro Koçi i pari foli për përgjegjësi penale, duke pasuar më pas me distancimin e Pjerin Ndreut, Ulsi Manjës dhe Adnor Shametit.

  • 12:03

   Socialistët 'lëshojnë' Lefter Allën, zv.ministri i Mbrojtjes: Ai që kërcënon gazetarin ndëshkohet ligjërisht (REAGIMI)

   Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi ka ‘shigjetuar’ direkt kryebashkiakun e Bulqizës, Lefter Alla, i cili u filmua duke marrë kokainë në një lokal, dhe pamjet u publikuan dje nga gazetari Artan Hoxha. Përmes një reagimi në rrjetet sociale, Koçi thotë se nëse vetëm konsumimi i drogës sjell një ndëshkim politik, kërcënimi i gazetarit ka pasoja për këdo.
   “Nese ai qe perdor droge mund te ndeshkohet vetem politikisht, ai qe kercenon gazetarin ndeshkohet ligjerisht!”-shkruan ai, duke iu referuar pa e përmendur me emër, deklaratën që bëri dje gazetari Artan Hoxha, i cili tha se ka patur presione të forta për të mos publikuar videon në fjalë.
   Postimi i plotë në rrjetet sociale:
   Petro Koçi, zv.minister i Mbrojtjes

   Të jetë ky qëndrimi zyrtar që do të mbajë Partia Socialiste në vijim për Allën, tashmë që edhe SPAK nisi hetimin?

  • 12:03

   Strazimiri: Rama mbron nga arrestimi kryebashkiakun që merr drogë

   Partia Demokratike akuzon kryeministrin Edi Rama se po mbron nga arrestimi dhe nga hetimi kryebashkiakun e Bulqizës, Lefter Alla. Gent Strazimiri tha se edhe pse u filmua duke marrë drogë, kapja e drejtësisë nga kryeministrin, po pengon hetimin e Allës. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, që përkon me lajmin se SPAK nisi hetimin për Allën, Strazimiri tha se zgjidhja është largimi i kryeministrit Edi Rama. “

   Edi Rama i Bulqizës nuk është arrestuar ende, sepse Edi Rama i Tiranës e ka kapur drejtësinë. Prokurori që duhet të vepronte pret vettingun nga e motra e Belinda Ballukut, pret emërimin nga kunati i Mimi Kodhelit dhe i trembet inspektimit nga vëllai i Eglantina Gjermenit! Të tre, në pozicionet më të rëndësishme të sistemit, të emëruar në mënyrë të njëanshme dhe të paligjshme nga Edi Rama i Tiranës. Kapja e drejtësisë dhe shndërrimi i Partisë Socialiste në një strehë për horrat dhe banditët janë dy prej plagëve më të mëdha që Edi Rama i ka shkaktuar vendit. Kura e vetme është ndarja e politikës nga krimi! Shqiptarët kanë të drejtë të mos qeverisen nga narkomanë të korruptuar dhe banditë. Largimi i Edi Ramës së Tiranës, i Edi Ramës së Bulqizës edhe i çdo Edi Rame nga zyrat e shtetit është emergjencë kombëtare!”-tha Strazimiri. (Lexo këtu deklaratën e plotë).

  Shto Koment