LIVE UPDATES
Aktualitet

Sot Krishtlindjet! Besimtarët festojnë mes kufizimeve, urojnë Rama dhe Kim

25 Dhjetor 2021, 06:56 Nga DOSJA
Sot Krishtlindjet! Besimtarët festojnë mes kufizimeve, urojnë

TIRANË- Besimtarët e krishterë në mbarë vendin dhe në botë, kremtojnë sot Krishtlindjen. Ndryshe nga vitet e mëparshme për herë të dytë radhazi besimtarët festojnë në masa kufizuese, për shkak të pandemisë Covid-19. Në vendin tonë Kishat kanë kremtuar në orare të ndryshme meshën për “lindjen e Krishtit. Mëngjesin e sotëm në katedralen “Ngjallja e Krishtit”, u mbajt mesha e besimtarëve ortodoksë në katedralen “Ngjallja e Krishtit” nga kryepeshkopi Anastas Janullatos.

Ky i fundit, në urimin e tij me rastin e kësaj feste, u shpreh se, nga rrezet e shumta të Diellit të Drejtësisë, dy janë veçanërisht aktuale për kohën tonë: qëndresa paqësore e personave kryesorë në rrëfimin biblik për Lindjen dhe thelbi i kuptimit të Krishtlindjes.

Kryeministri Rama, ka zgjedhur që me rastin e festës së Krishlindjeve, të sjellë në vëmendjen e të gjithëve tragjedinë e tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit të dy viteve më parë në vendin tonë, ku humbën jetën 51 viktima dhe u lënduan qindra të tjerë. Kreu i qeverisë përmes një video të postuar në rrjetin social Facebook, ka publikuar pamje nga shkatërrimi i pronave dhe shumë banesave të qytetarëve kryesisht në Thumanë, Laç dhe Durrës, si pasojë e tërmetit.

Në respektim të masave dhe duke shmangur grumbullimet, këtë mëngjes  Kisha e Shën Gjergjit në Fier ka pritur sot besimtarët të cilët kanë ndjekur meshën e mbajtur me këtë rast për lindjen e Jezu Krishtit, birit të Perendisë .

Ndërkohë, Ambasada e Amerikane në Tiranë uron Krishtlindjet me kartolinën speciale për shqiptarët. Në mesazhin e saj, ambasada e SHBA iu uron qytetarëve shqiptarë gëzim dhe paqe në këtë sezon festash.

Edhe ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim ka uruar besimtarët katolikë për Krishtlindjet. Përmes një urimi në gjuhën shqipe, diplomatja amerikane ka uruar që vullneti i mirë ndriçoftë gjatë vitit të ri.

Në ditën e Krishtlindjes, Drejtori i Përgjithshëm i Kadastrës, Artan Lame, i ka dorëzuar imzot Angelo Massafres, Ipeshkvi i Dioqezës Shkodrës, certifikatën e legalizimit të Kishës së Koplikut dhe “Muzeut kundër genocidit Shkodër” ndërtuar në marrëveshje me Ministrinë e Kulturës nga Provinca Françeskane, “Zonja Nunciatë”.

Mesazhe paqeje kanë dhënë dje edhe krerët e besimeve fetare dhe po ashtu edhe politikanët. Kryepeshkopi Anastas Janullatos, teksa uron besimtarët shkruan se dhurata më e bukur në këtë ditë është forcimi i besimit në Zot.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Legalizohen 2 objekte kulti, Lame: Në Shqipëri edhe shtëpitë e Zotit janë pa leje

Kim uron Krishtlindjet në shqip: Gëzimi e vullneti na ndriçoftë gjatë vitit të ri!

Krishtlindjet në Elbasan / Qytetarët: Qoftë i fundit vit me COVID-in e mallkuar

Ambasada e SHBA uron Krishtlindjet: Gëzim dhe paqe!

Krishtlindjet/Mesha në Kishën e Shën Gjergjit në Fier, Imzot Nikolla mesazhe urimi

Kryepeshkopi Janullatos: T’i përballojmë me qëndresë problemet e vogla e të mëdha!

Besimtarët festojnë Krishtlindjen në Katedralen “Ngjallja e Krishtit” në Tiranë

Me pamje nga tërmeti Rama uron Krishtlindjet: Ditë të bekuar paqeje dhe shprese

(a.b-e.h)/dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet dita e krishtlindjeve krishtlindje 25 dhjetor 2021 urimet per krishtlindje dita e krishtlindjeve krishtlindje 25 dhjetor 2021 urimet per krishtlindje

Sondazh

Poll

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave