LIVE UPDATES
Aktualitet

Sot shorti / Banorët e 5 majit: Na morën pasurinë më keq se në komunizëm!

25 Dhjetor 2021, 11:22 Nga DOSJA
Sot shorti / Banorët e 5 majit: Na morën pasurinë më keq se

TIRANË – Sot hidhet shorti për banesat e banorëve të prekur nga tërmeti në zonën e 5 majit në Tiranë, por kjo nuk i ka ndalur ata që të dalin në protestë, për të kërkuar të drejtat e tyre. Ata ankohen për padrejtësi pasi nuk kanë marrë shtëpi të përmasave të njëjta me ato që kishin para se t’i shkatërronte tërmeti i 26 nëntorit.

Duke folur për Fax News, qytetarët denoncojnë abuzimin që është bërë pasi nga autoritetet duke thënë se banesat 2+1 që kishin para tërmetit janë zëvendësuar me ambiente më të vogla pra 1+1. Për shkak të jetesës dy kurorë brenda shtëpisë një kryefamiljar thotë se e ka të pamundur të jetojë në një ambient aq të vogël së bashku edhe me nusen e djalit.

Banor: “Gëzuar festat në radhë të parë, erdha për një ankesë, kam prindërit e mi që jetojnë këtu është prishur pallati nga tërmeti. Në certifikatë është mamaja babi dhe gjyshja , shtëpia është 2 dhoma dhe kuzhinë kurse na kanë dhënë dhomë dhe kuzhinë. Skam ku e coj gjyshen, ose le të më japë një shtëpi tjetër”.

Banor: “Si mund të marr unë dhomë e kuzhinë, vajta tek kryetarja më tha kështu e ka bërë edi rama. Unë kam edhe plakën në shtëpi që është e ndarë por këta të japin shtëpi sa për numrin e personave që janë në certifikatë. Edhe pse e prishën ata të na japin atë që kishim 2 dhoma dhe kuzhinë atë duam këta nuk na japin as atë që kishim. Ne kemi ardhur për të takuar Erion Veliajn për të na dhënë zgjidhje problemit tonë”

Banor: “Në shtator më njoftojnë se je përfitues për banesën dhomë e kuzhinë ndërkohë unë kam pasur shtëpi 2+1. Unë kam djalin në shtëpi, ja kanë hequr dhomën djalin sepse ai është i ndarë nga certifikata familjare. Jemi katër veta kam edhe vajzën jashtë shtetit, këta na japin një plus një dhe ne jemi katër persona në familje si të jetosh aty. Nuk ka padrejtësi më të madhe, i kam gjitha letrat këtu. Unë nuk kërkoj më shumë se dy dhoma gjumi aq sa kisha , unë dhomën time dhe djali me nusen në dhomën e tij. Nuk ka turp më të madh, ky është komunizëm, atëherë me reformat agrare të merrnin tokën, kurse sot më heq edhe shtëpinë, komunizëm i gjallë”.

(E.H/Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet protestojne banoret e 5 majit protestojne banoret e 5 majit

Sondazh

Poll

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet