LIVE UPDATES
Aktualitet

Berisha: Basha ndau paratë e ‘Toyota Yaris’ me Ballën, Kim të mos bëjë guvernatoren

23 Nëntor 2021, 15:56 Nga DOSJA
Berisha: Basha ndau paratë e ‘Toyota Yaris’ me Ballën, Kim

BURREL– Ish-kryeministri Sali Berisha ka akuzuar kryedemokrati Lulzim Basha sit ë përfshirë në dosjen e “Toyota Yaris” ngjarje e denoncuar nga vetë Kreu i Partisë Demokratike në Kuvendin e Shqipërisë në vitin 2018, vetëm pak ditë para se të sekuestroheshin 3.4 milionë euro në Portin e Durrësit. Nga Burreli ku dhe mbajti foltoren e radhës, Berisha i kërkoi Bashës që të dilte publikisht dhe të sqaronte nëse kishte ndarë para me kreun e grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla në lidhje me këtë dosje, duke hedhur akuza të forta.

Berisha tha se madje e kishte pyetur se kue kishte gjetur informacionin për këto para e madje se si ka mundësi që nuk ishin kthyer kur koha që kishin në dispozicion pas denoncimit u mjaftonte. Sipas liderit historik të PD-së, Basha i kishte thënë se ndiqeshin me GPS e për këtë arsye nuk ishin kthyer. Berisha shtoi akoma më shumë dyshimet kur tha se në Durrës mbërritën 1.5 milionë euro më pak se ç’ishin nisur.

Nga Burreli Berisha pati edhe një tjetër kërkesë për ambasadoren e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim. Ai tha se Kim nuk duhet të sillet si një guvernatore e Shqipërisë duke përfituar nga krimet e ndodhura në vendin tonë. Berisha shtoi gjithashtu se për aq kohë sa Sekretari Amerikan i Shtetit të jetë Antony Blinken, ai nuk do të shkelë në SHBA por që kohët ndryshojnë pasi betejën pas shpalljen non-grata, po e ndjek në gjykatë.

Ai ftoi sekretarin e Përgjithshëm të Partisë Demokratike dhe nënkryetarët e kësaj partie që t’i bashkohen më 11 dhjetor në Kuvendin që pritet të mbahet tek Pallati i Kongreseve duke dhënë dorëheqjen nga postet e tyre. Formularët që kanë qarkulluar në media për të marrë pjesë në Kuvendi ne thirrur nga kryedemokrati Lulzim Basha më 18 dhjetor, Berisha tha se kanë dalë nga zyra e kryeministrit Edi Rama e se duhen djegur.

Ç’po ndodh brenda Partisë Demokratike?

Historia fillon në 9 shtator kur Lulzim Basha pezulloi Sali Berishën, tashmë “non grata” nga Amerika nga grupi parlamentar. Pas vendimit të Bashës, Berisha iu rikthye aktivitetit të tij politik, duke nisur takimet me bazën që i quajti “Foltore”. Deri në 10 nëntor pretendonin se kishin mbledhur 4200 firma delegatësh për të mbledhur Kuvendin e jashtëzakoshëm kundër Bashës në 11 dhjetor. Kryetari i PD iu përgjigj me një datë tjetër për mbledhjen e Kuvendit në 18 tetor.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Berisha: Kim të mos shfrytëzojë krimet e narkove shqiptarë për të bërë guvernatoren

“Do merrem unë!” Berisha tregon bisedën me Bashën për Vettingun: Të krimbur në para

Qytetari nga Burreli: I them Bashës qofsh i Xhenetit, më 18 bën hallvë me kripë

Batuta e Berishës: Një nen do e emërojmë ‘Basha’, më 11 miratojmë Kushtetutën e PD

Berisha: “Toyota Yaris” solli 1.5 mln euro më pak, ku ikën? Basha tha ndiqen me GPS

Berisha-Bashës: Dil e sqaro, a ndave para me Ballën në aferën e “Toyota Yaris”?

Berisha-demokratëve: Grisini formularët e Bashës, ato paçavure

Berisha: “Toyota Yaris” solli 1.5 mln euro më pak, ku ikën? Basha tha ndiqen me GPS

Berisha-Bashës: Dil e sqaro, a ndave para me Ballën në aferën e “Toyota Yaris”?

Berisha thirrje Bardhit e nënkryetarëve: Dorëhiquni e bashkohuni me mua më 11

(k.m;f.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore politike aksioni i berishes foltorja per pd sali berisha sali berisha ne burrel aksioni i berishes foltorja per pd sali berisha sali berisha ne burrel

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim