LIVE UPDATES
Politike

“Sot ditë e madhe për kombit shqiptar”, Berisha kujton 20-vjetorin e kapitullimit të genocidit në Kumanovë

9 Qershor 2019, 11:14 Nga DOSJA
“Sot ditë e madhe për kombit shqiptar”, Berisha kujton

TIRANË- Ish- kryeministri Sali Berisha ka publikuar një foto në facebook, ku kujton 20 vjetorin e kapitullimit të Sllobodan Milosheviç pas sulmeve sulmeve ajrore tre mujore te NATO-s firmosi në Kumanove kapitullimin e tij.

Teksa e cilëson një ditë të madhe në historinë e kombit shqiptar, NATO-s, ballkanit dhe mbarë Europës, Berisha shpreh mirënjohjen më të pakufishme ndaj Aleancës së Atlantikut, SHBA-së dhe të gjitha vendeve anëtare për çlirimin e Kosovës nga pushtimi serb.

Postimi i plotë i Sali Berishës:

Sot dite e madhe ne historine e kombit shqiptar, NATO-s, Ballkanit dhe mbare Europes!

Miq, si sot 20 vjet me pare Kasapi i Ballkanit, Sllobodan pas sulmeve ajrore tre mujore te NATO-s firmosi ne Kumanove kapitullimin e tij.

Kjo ishte nje dite e madhe per kombin shqiptar sepse shenoi fundin e genocidit, segregacionit, barbarive te pushtimit te eger serb te Kosoves. 
Kjo eshte nje dite e madhe per Aleancen e Atllantikut te Veriut sepse me 9 qershor 1999 kjo aleance firmosi fitoren e saj te pare historike ne mbrojtje te lirive dhe te drejtave njerezore te qytetareve qe perballeshin me operacionet shfarrosese te pushtuesit barbar serb.

Kjo esht nje dite e madhe per Ballkanin sepse varrosi nje here e pergjithmone Serbine e Madhe, e cila qe nga krijimi e deri me 9 qershor te vitit 1999 vrau, masakroi dhe shfarrosi me se paku nje milione shqiptar. Fundi i saj u firmos pikerisht ne Kumanove ne treven shqiptare ku barbaret do nisin betejat per krijimin e Serbise se madhe duke shfarrosur ne dy luftrat ballkanike me genocidin e tyre se paku 500 mije shqiptar.

Turpi i historise i mbulofte te gjithe ata qe ne Beograd dhe argatet e tyre ne Tirane dhe Prishtine shetisin ende me fantazmen e Serbomadhise.

Kjo eshte nje dite e madhe per mbare Europen dhe boten perendimore sepse me çlirimin e Kosoves u fshi nga harta kolonia e fundit ne kontinentin tone.

Me kete rast ju ftoj te dashur miq te perulemi me nderimin me te madh para te gjithe atyre qe luftuan dhe rane per t’u bere te pavdekshem per Kosoven e lire dhe te pavarur.

Ju ftoj gjithashtu te shprehim sot mirenjohjen tone me te pakufishme ndaj Aleances se Atllantikut te Veriut, SHBA vendi udheheqes i kesaj aleance dhe te gjitha vendeve anetare per çlirimin e Kosoves nga pushtimi i eger! sb

 

 

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike lufta ne kumanove nato sali berisha sllobodan milosheviç lufta ne kumanove nato sali berisha sllobodan milosheviç

Sondazh

Poll

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës