LIVE UPDATES
Politike

Shtyrja e zgjedhjeve/ Rama kërcënon Metën nga Burreli: S’meriton të rrish në Presidencë, 30 qershori nuk anulohet

9 Qershor 2019, 09:45 Nga DOSJA
Shtyrja e zgjedhjeve/ Rama kërcënon Metën nga Burreli:

TIRANË– Kryeministri Edi Rama vijon të këmbëngulë edhe një herë tjetër se zgjedhjet do të zhvillohen më 30 qershor, pavarësisht se presidenti Ilir Meta deklaroi një ditë anulimin e datës 30 qershor për zgjehdjet lokale.

I ndodhur sot në takimin e tij elektoral në Burrel, ku prezantoi kandidatin për Bashkinë e Burrelit, Agron Malajn, kryeministri Edi Rama u shpreh se data e zgjedhjeve nuk ndryshohet.

Ai theksoi më tej se Meta, pas vendimit që ka marrë një ditë më parë ka humbur të drejtën të qëndrojë në Presidencë.

“Ju siguroj se në 4 vitet e ardhshme do të sjellim një ndryshim të madh, duke filluar që nga rikonstruktimi i “Rrugës së Arbrit”.

Kompania duhet të bëjë punën që ju meritoni ose do të përballet me pasojat. Më vjen mirë që Rrugën e Arbrit po e bëjmë realitet dhe po bëjmë një vepër jashtëzakonisht të bukur dhe cilësore.

Ndërsa opozita e rrugës le të vazhdojë punë e saj. Sa më shumë kalojnë ditët aq më pak bëhen njerëzit që i mbështesin ata që dalin në rrugë.

Ata sa më shumë pakësohen, aq më shumë shtrihen në rrugë si çamçakëz. Dje krejt papritur presidenti Ilir Meta, u bë shpëtimtar i opozitës së rrugës.

Presidenti i Republikës paralajmëroi një akt që politikisht është vetëvrasjes. Një akt që ligjërisht është nul dhe është i turpshëm moralisht.

Po mos u ccudisni sepse s’keni parë asgjë. Të gjithë ata që bëhen drejtues të frontit “Rama ik”, do ët ikin një nga një vetë.

Zgjehdjet nuk janë të filxhanit. Do apo s’do Saliu, do apo s’do filxhani, zgjedhjet do mbahen në 30 qershor.

Kushtetuta nuk është filxhan që e rrotullon nga të duash. Dhe si të të dalë kafja bën zgjehdjet dhe kushtetutën. Por çdo politikan e bën vetë zgjedhjen e tij. Dje Ilir Meta e ka shkuar fatin e tij si një president që e ka humbur të drejtën të qëndrojë në këtë zyrë.

Me logjikën e djeshme Meta mund të bëjë një dekret për t’i shpallur edhe luftë Amerikës, por në nuk do ta pranojmë këtë gjë. 

Por ta keni të qartë se kjo luftë nuk është për Bashkitë. Këta kërkojnë rrëmujë për të varrosur reformën në drejtësi,”- tha Rama.

Pasdite Rama do të jetë në Dibër për takimin e radhës elektoral, ku do të prezantojë kandidatin për Bashkinë e Dibrës, Dionis Imerajn.

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka anuluar një ditë më parë zgjedhjet lokale të 30 qershorit. Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur nga Berati, ku ka thënë se nuk do të tërhiqet, dhe është shprehur se në 30 qershor do të ketë zgjedhje për shqiptarët.

Ndërsa nga ana tjetër, kryedemokrati Basha ka përshëndetur vendimin e Metës, teksa u shpreh se kjo erdhi si rezultat i betejës së protestuesve të opozitës që kërkojnë largimin e Ramës.

(f.m/dosja.al)

Video:

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike 30 qershori edi rama rama ne burrel zgjedhjet lokale 30 qershori edi rama rama ne burrel zgjedhjet lokale

Sondazh

Poll

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq