LIVE UPDATES
Politike

4 variantet/ Rama nxiton për në Bruksel, lëvizjet e socialistëve për të ‘shpëtuar’ zgjedhjet e 30 qershorit

9 Qershor 2019, 09:07 Nga DOSJA
4 variantet/ Rama nxiton për në Bruksel, lëvizjet e

TIRANË– Shfuqizimi i dekretit për datën e zgjedhjeve nga Presidenti, përveç debatit për vlefshmërinë e tij, ka hapur edhe një debat për efektin e tij. Opozita dje e quajti të mirëqenë anullimin e zgjedhjeve, por maxhoranca insiston që zgjedhjet do të bëhen në 30 qershor.

Për të diskutuar këtë u mendua një takim të dielën në mbrëmje rreth orës 21:30, por në pamundësi për të mbledhur gjithë deputetët e shpërndarë nëpër zona elektorale, Kryeministri mblodhi qeverinë.

Ndërkohë që postoi në Facebook “Zgjedhjet do mbahen në 30 qershor. Natën e Mirë”, vetë Rama nuk po flinte. Vazhdonte mbledhjen e qeverisë dhe njëkohësisht u përgjigjej komentuesve.

Mbledhja e qeverisë diskutoi për anullimin e dekretit. Burime të dosja.al thanë se Kryeministri që do të largohet të hënën nga vendi për një vizitë pune në Bruksel, ka kërkuar të përshpejtohet proçedura e krijimit të Gjykatës Kushtetuese dhe të realizohet sa më shpejt konstituimi i institucionit më të lartë të Gjyqësorit, me qëllim ankimimin e dekretit dhe rrëzimin e tij përpara zgjedhjeve.

Ky është varianti i parë, por cilat janë variantet e tjera nëse nuk konstituohet dot Gjykata Kushtetuese përpara 30 qershorit?

Varianti i dytë është thirrja e Kuvendit dhe votimi në Kuvend i dekretit, pavarësisht se ai nuk i drejtohet legjislativit. Kjo do të ishte jokushtetuese, por do tu jepte rrugë zgjedhjeve për momentin. Pas krijimit të Kushtetueses, votimi i Kuvendit do të behej nul, por bashkë me dekretin e presidentit.

Varianti i tretë është që PS-ja ose parti të tjera pjesëmarrëse në zgjedhje t’i drejtohen Gjykatës Administrative. Kushtetuta nuk ia jep të drejtën kësaj Gjykate të shqyrtojë çështje qe lidhen me zgjedhjet, por i jep të drejtën që të shqyrtojë me afate të shkurtra çdo vendim të marrë nga një institucion shtetëror në dëm të një subjekti privat apo publik.
Përsëri Gjykata Kushtetuese do ta rrëzonte kur të konstituohej, por bashkë me vendimin e Administratives do të rrëzonte edhe dekretin. Zgjedhjet do të zhvilloheshin dhe vendimi i Kushtetueses nuk do të kishte efekte prapavepruese.

Varianti i katërt është që dekreti të mos konsiderohet kushtetues dhe të vazhdohet me zgjedhjet. Në këto kushte do të jetë Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve përgjegjës dhe do të procedohet për shpërdorim detyre. Një procedim që do të zgjaste aq kohë sa do i duhej maxhorancës të konsituojë Kushtetuesen dhe ta bëjë nul gjithë procesin.

Dosja.al

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike edi rama ilir meta shtyhen zgjedhjet edi rama ilir meta shtyhen zgjedhjet

Sondazh

Poll

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…