LIVE UPDATES
Aktualitet

Skandali me tenderët 38 milionë euro të Unazës së Re, fituesit po shpallen pa konkurrencë

8 Tetor 2021, 13:27 Nga DOSJA
Skandali me tenderët 38 milionë euro të Unazës së Re,

TIRANË – Dita e shpalljes së fituesve të supertenderit 130 milionë euro për pjesën e mbetur të Unazës së Madhe erdhi. Autoriteti Rrugor Shqiptar publikoi fituesit e parë të dy loteve të rrugës. Kjo pjesë e Unazës është ndarë në 7 lote, me një kosto totale rreth 130 milionë euro. Bëhet fjalë për bashkimin e pjesës që po mbyllet të Unazës te shehshi “Shqiponja” me Bulevardin e Ri.

Por Unaza e Re, që ka prodhuar që në fillim trafik dhe skandale, duhet se nuk do të shpëtojë sërish nga dyshimi. Këtë radhë edhe i arsyeshëm. Duke qenë se bëhet fjalë për para të taksapaguesve, ARRSH është e detyruar të tregojë fituesit e tenderëve, sigurisht edhe të justifikojë vendimet e veta.

Deri tani është shpallur fituesi për “Ndërtim i segmentit rrugor sheshi ‘Shqiponja’–Bulevardi i Ri–Shkozë, Urat mbi lumin Tirana” dhe “Ndërtim i Unazës së Jashtme Tiranë, loti 4”. Pjesa tjetër është në pritje të shpalljes së fituesit. Në total, vlera e tenderuar është 38 milionë euro, 21 milionë euro për urat dhe 17 për rrugët. Por si në çdo rast që po ndjek tenderët e rrugëve, dyshimi për shpalljen e fituesve është i madh. Çfarë ka ndodhur me tenderët është një situatë e pakuptimtë ekonomike.

Ka disa firma dhe bashkime që marrin pjesë në tenderë, por skualifikohen nga autoriteti kontraktor. Pra, biznese private që angazhojnë inxhinierë dhe ekonomistë, grumbullojnë dokumentacion pafund, llogarisin oferta dhe në fund skualifikohen nga tenderi. Në tenderin e parë, siç shihet në tabelë, nga 6 kompani që hyjnë në tender, 4 skualifikohen. Njëra prej kompanive duket edhe qesharake kur ofron zyrtarisht 0 lek. Tenderi vijon, edhe pse më shumë se 60 për qind e pjesëmarrësve janë angazhuar të ofrojnë ndërtimin pa e pasur idenë e dokumenteve. Por dyshimi bëhet ulëritës në tenderin e dytë.

Arsyeja pse qeveria nuk lidh kontrata direkte për ndërtimin e një rrugë, apo blerjen e një shërbimi, por zgjedh të hapë tender, është sepse kërkon të blejë sa më mirë dhe sa më lirë. Ky është parimi, firmat konkurrojnë me dokumentacion (historik) dhe ofertë financiare. Qeveria blen më të mirën. Por çfarë ka ndodhur me tenderin e Unazës është absurde. Për tenderin “Ndërtim i Unazës së Jashtme Tiranë, loti 4”, me fond limit 17.277.406 euro, marrin pjesë një numër rekord prej 8 kompanish dhe bashkime kompanish.

Duket se do të ketë konkurrencë të fortë dhe ARRSH do të gjejë ofertën më të mirë. Por nuk ndodh kështu. Autoriteti kontraktues i skulifikon 7 oferta dhe shpall fituese kompaninë e fundit që mbetet. Pra as nuk i hyn garës financiare, thjesht përjashton 7 nga 8 konkurrentët dhe shpall fituesin. Kuptohet qartë, që ose 7 kompanitë nuk ia kanë haberin fare për formulimin e dokumentacionit që kërkohet në tender, ose Autoriteti e di qartë fituesin. Dyshimi tjetër është edhe më i rëndë, që të 7 firmat të gabojnë qëllimisht në plotësimin e dokumenteve për të vendosur fituesin e mbetur.

Në të dyja variantet, sjellja e ARRSH-së është e dyshimtë. Është absurde të vijosh një tender nëse 7 nga 8 kompanitë nuk përmbushin dokumentacionin. Qartësisht nuk ka më konkurrencë, nuk ka më tender dhe nuk mbrohen më paratë e qytetarëve që ARRSH po shpenzon për rrugën. Në tabelat që boton gazeta janë të dhënat e dy tenderëve të parë. Fituesi i “lotit 4” ka një vlerë financiare prej 1.9 miliardë lekësh, ndërkohë që në tender ka të paktën tri oferta më të ulëta, të cilat janë skualifikuar për dokumente. Dhe këto janë vetëm dy tenderët e parë të vijimit të Unazës, priten edhe 5 të tjerë.

Marrë nga Panorama

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet projekti unaza e re tenderi per unazen e re projekti unaza e re tenderi per unazen e re

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave