LIVE UPDATES
Aktualitet

“S’ka ushqim, 9 vetë në dhomë”, rrëfimi i refugjatëve që jetojnë në Tiranë (VD)

4 Prill 2019, 17:54 Nga DOSJA
“S’ka ushqim, 9 vetë në dhomë”, rrëfimi i

TIRANË- Pothuajse çdo ditë nga kufiri jugor, hyjnë refugjatë sidomos nga vendet e Lindjes së Mesme, të cilët pasi ndalohen nga policia akomodohen në Qendrën Kombëtare Pritëse për Azilkërkuesit, e ngritur në Babrru.

Rreth 100 persona, mes tyre gra dhe fëmijë nga Pakistani, Siria, Maroku dhe vendet e tjera arabe strehohen momentalisht në Qendrën Kombëtare Pritëse për Azilkërkuesit. Shumica prej tyre, nuk e kanë destinacion Shqipërinë pasi synojnë Europën.

Pranë qendrës së azilkërkuesve mësojmë se numri i personave të strehuar aty ndryshon nga dita në ditë. Çdo mëngjes në qendër shkojnë azilkërkues të rinj, ndërsa në orët e vona të natës dhe pa lejen e autoriteteve, shumë të tjerë largohen me qëllimin e vetëm për të kaluar kufirin, drejt vendeve të tjera të Europës.

Disa të tjerë kapen në kufi dhe kthehen sërish në qendër, disa të tjerë kalojnë në Malin e Zi. Qendra në Babrru ka kapacitet për 400 persona. Megjithatë, nuk është mbushur plotësisht në qendër ka mjaft probleme. Refugjatët flenë në krevate pa dyshekë, madje as ushqimi nuk u mjafton.

Azilkërkuesit tregojnë se kushtet në kamp janë të tmerrshme dhe sipas tyre rrinë më shumë se 9 persona në dhomë dhe ushqimi i servirur nga kampi, nuk është i mjaftueshëm.

Malik, është një i ri nga Pakistani. Ai ka mbërritur në Shqipëri para 4 ditësh. Ka qëndruar në kampet e Greqisë për 4 vite dhe më pas erdhi ilegalisht në Shqipëri. Ëndrra e tij është të ketë leje qëndrimi në një vend europian si Italia, Gjermania, apo Spanja. Ajo që gjeti në Shqipëri për të nuk ishte aspak e mirë.

“Erdha para katër ditësh dhe dua të iki sa më shpejt. Kështu bëjnë shumica këtu. Vijnë në mëngjes dhe ikin në mbrëmje. Nuk e di nëse marrin leje për këtë, këtu kushtet janë shumë të këqija. Nuk ka jastëk, nuk ka çarçafë. Jetojmë 15 veta në një sallon të madh. Ushqimi nuk na mjafton. Higjiena është e keqe. Shpesh në kamp, ndodhin vjedhje dhe sherre”, u shpreh ai.

Marrë nga BalkanWeb

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet azilkerkuesit qendra e pritjes babrru refugjatet ne shqiperi azilkerkuesit qendra e pritjes babrru refugjatet ne shqiperi

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE