LIVE UPDATES
Aktualitet

Familja shqiptare në prag dëbimi, aktivistët danezë protestojnë në aeroport

4 Prill 2019, 12:54 Nga DOSJA
Familja shqiptare në prag dëbimi, aktivistët danezë

DANIMARKË- Familjet shqiptare që kanë kërkuar azil ekonomik vitet e fundit në vende e Europës, shpesh kanë qenë në vëmendje të medies ndërkombëtare. Rasti i fundit vjen nga Danimarka, ku një familje shqiptare nuk fitoi të drejtën e azilit dhe për këtë, duhet të kthehet tani në vendin e origjinës pasi mundësitë për të qëndruar atje, janë shumë të pakëta.

Por, largimi i saj nuk është pritur aspak mirë nga aktivistët e Danimarkës, të cilët rreth orës pesë të mëngjesit mbushën aeroportin e Kopenhagenit ,duke kundërshtuar dhe protestuar për depërtimin e familjes Mirashi. Bëhet fjalë për familjen Mirashi, të cilës i është refuzuar azili më 22 mars dhe iu dha tre javë kohë për të aplikuar për një leje humanitare qëndrimi bazuar në ligjin danez. Doktorët danezë kanë konstatuar se djali i madh i familjes Mirashi, i cili është 8 vjeç, vuan nga probleme fizike dhe mendore.

Gjatë aplikimit të lejes humanitare, familja nuk arriti të sigurojë gjithë dokumentacionin e nevojshëm brenda afateve. Aktivistët mendojnë se duke shtyrë deportimin e familjes në Shqipëri, mund t’u jepet kohë që të sigurojnë dokumentet e nevojshme për aplikim.

Media daneze gjithashtu raporton se ditën e martë një grua me fëmijën e saj është dëbuar nga Danimarka, duke u nisur nga aeroporti i Kopenhagenit për në Shqipëri.

(a.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet aerporti i kopenhagenit aktistet daneze ne proteste danimarkë debimi familjes shqiptare aerporti i kopenhagenit aktistet daneze ne proteste danimarkë debimi familjes shqiptare

Sondazh

Poll

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta