LIVE UPDATES
Aktualitet

Protesta e opozitës, Apeli lë në burg 8 persona, “arrest shtëpie” për 5 të tjerë, babai i Protoduarit: Do kërkojmë

4 Prill 2019, 08:03 Nga DOSJA
Protesta e opozitës, Apeli lë në burg 8 persona, “arrest

TIRANË– Në seancën e mbajtur ditën e sotme Gjykata e Apelit Tiranë ka lënë në burg 8 protestues të cilët kanë marrë pjesë në protestat e opozitës.

Në burg u lanë Dorjan Protoduari dhe Mariglen Doci, të cilët u arrestuan pas dhunës në protestën e mbajtur më 16 mars. Apeli vendosi gjithashtu masën “arrest me burg” për 5 protestuesit e opozitës, të cilët u arrestuan më 16 shkurt: Ilir Hamedani, Ferit Dankshi, Saimir Rexhepi, Florenc Hoxha, Agim Peposhi.

Këta të fundit kanë kërkuar ndryshimin e masës “arrest me burg” të dhënë nga Gjykata e Shkallës së Parë, e cila u la sërish aktive sot nga Apeli. Ndërsa masa ‘arrest shtëpie’ u dha për 5 protestues të tjerë, Pal Daijan, Gazmir Bekshiun, Aldi Spahon, Ermir Brukën dhe Emiljano Mustafën.

Të pranishëm në këtë seancë gjyqësore kanë qenë edhe ish-deputeti i PD-së, Klevis Balliu, prindërit e Dorian Protoduarit dhe protestues të tjerë të Astirit, të të arrestuarve.

Balliu u shpreh se ky vendim i Gjykatës është i padrejtë dhe se nuk ekziston asnjë lloj prove që vërteton dhunën e ushtruar në protestë.

Babai i Dorjan Protoduarit është shprehur se nëse nuk do të largohet kryeministri Edi Rama, ai do të kërkojë azil politik familjarisht.

ORA 14:19- Apeli lë në burg Florenc Hoxhën dhe 4 të tjerë

Gjykata e Apelit ka lënë në burg 5 të arrestuarit në protestën e eopozitës që u zhvillua më 16 shkurt.

Ilir Hamedani, Ferit Dankshi, Saimir Rexhepi, Florenc Hoxha, Agim Peposhi kërkuar zëvendësimin e masës “arrest me burg” të dhënë nga gjykata e shkallës së parë të Tiranës, të cilën Apeli e la sërish sot në fuqi.

ORA 12:50Prindërit e Dorian Protoduarit: Nëse nuk ikën Rama do kërkojmë azil politik

Prindërit e protestuesit Dorian Protoduari ka qenë sot të pranishëm në Gjykatën e Apelit, ku u mor vendimi për djalin e tyre. Mamaja e Protoduarit u shpreh mjaft e revoltuar për faktin e Protoduari është lënë në burg duke theksuar se në burg duhet të ishin qeveritarët dhe jo protestuesit.

Babai i Dorian Protoduarit, theksoi se nëse nuk ikën kryeministri Edi Rama nga qeveria, ai do të kërkojë azil politik familjarisht.

ORA 12:15- Balliu: Nuk kanë prova që është kryer dhunë

I pranishëm në Gjykatën e Apelit është edhe ish-deputeti Klevis Balliu. Sipas Balliut ky vendim i Gjykatës është i padrejtë dhe se nuk ekziston asnjë lloj prove që vërteton dhunën e ushtruar në protestë.

ORA 12:00- Protesta/ Apeli lë në burg Protoduarin dhe Docin, 5 të tjerë në “arrest shtëpie”

Gjykata e Apelit ka lënë në burg Mariglen Docin dhe Dorjan Protoduarin.  Nga ana tjetër masa “arrest shtëpie” është dhënë për protestuesit: Pal Daija, Gazmir Bekshiu, Aldi Spaho, Ermir Bruka, Emiliano Mustafa

(j.v/f.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet dorjan protoduari florenc hoxha mariglen doçi pal daija protesat e astirit protesta e opozites protestuesit e arrestuar dorjan protoduari florenc hoxha mariglen doçi pal daija protesat e astirit protesta e opozites protestuesit e arrestuar

Sondazh

Poll

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Kontrolle në akset rrugore, arrestohen 21 drejtues mjetesh, pezullohen 78 leje drejtimi

VIDEO- Tentoi të vriste një person, arrestohet 31-vjeçari, Policia: Ka rrezikshmëri të lartë

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin