LIVE UPDATES
Aktualitet

Sivjet 25% më pak zogj në Divjakë,alarmi: Aeroporti i Vlorës do përkeqësojë situatën

9 Shkurt 2022, 09:46 Nga DOSJA
Sivjet 25% më pak zogj në Divjakë,alarmi: Aeroporti i Vlorës

DIVJAKË– Mijëra zogj shtegtarë nuk kanë arritur të bëjnë vizitën e tyre vjetore në bregdetin perëndimor të Shqipërisë këtë dimër. Lajmi është bërë me dije nga ekspertët, të cilët pretendojnë se gjthçka ndodh për shkak të ndryshimeve klimaterike, mbipeshkimit dhe urbanizimit. Numri i shpendëve të ujit të regjistruar në janar 2022 në Divjakë-Karavasta, një vend dimërimi ndërkombëtarisht i rëndësishëm përgjatë rrugëtimit shtegëtues europian, ishte 25 për qind më i ulët se në këtë kohë të vitit të kaluar. Shqipëria Perëndimore regjistroi rënie gjatë Regjistrimit vjetor Ndërkombëtar të shpendëve të ujit, një ngjarje globale e cila monitorohet për “shpendët e ujit” në të gjithë botën.  

“Zbuluam se në lagunat Divjakë-Karavasta mungojnë rreth 9 mijë zogj uji në krahasim me vitin e kaluar”, tha Ardian Koci, kreu i Parkut Kombëtar Divjakë-Karavasta, ku ndodhen zonat e mbrojtura. Koci i tha AFP se gjithsej 25,000 zogj u numëruan në Divjakë-Karavasta — një nga ekosistemet më të rëndësishme në Mesdhe — gjatë regjistrimit të bërë në datat 15-16 janar, krahasuar me 34,000 të tilla që u regjistruan një vit më parë.

“Arsyet janë të shumta, por mbi të gjitha është ngrohja globale ajo që ka ndërprerë stinët e migrimit dhe riprodhimit”, shpjegoi Koci.

Nexhip Hysolokaj, një ekspert rajonal i biodiversitetit, tha se shkencëtarët në Shqipëri kishin gjurmuar një rënie të shpejtë të popullatave të shpendëve shtegtarë gjatë tre viteve të fundit. Dhe ndërsa shkencëtarët thonë se nevojiten më shumë kërkime për të kuptuar saktësisht se si ndryshimi i klimës po ndikon te zogjtë, disa tregojnë faktin e thjeshtë se moti gjithnjë e më i ngrohtë do të thotë se disa specie nuk kanë më nevojë të largohen nga zonat e tyre veriore për t’u shumuar gjatë dimrit, ndërsa ushqim gjejnë edhe pa u larguar për në jug.

“Nëse nuk ka temperatura ekstreme në Evropën veriore, ata preferojnë të mos lëvizin, ose thjesht migrojnë në distanca më të shkurtra”, tha Mirjan Topi, autori i udhërrëfyesit të parë për shpendët e Shqipërisë. Në vitet e fundit, disa lloje të patave migruese — duke përfshirë patën gri dhe patën e rrallë me ballë të bardhë, e cila shumohet në tundrën e Rusisë veriore dhe Skandinavisë — nuk e bëjnë më ritualin e tyre për të bërë pelegrinazh në kënetat e Shqipërisë. Lagunat perëndimore janë gjithashtu të famshme për flamingot dhe pelikanët dalmatë, të cilët kanë një gjerësi krahësh prej tre metrash që rivalizon atë të albatrosit.

Por ekspertët thonë se cikli i mbarështimit të pelikanit ikonë po ndërpritet nga modelet gjithnjë e më të çrregullta të motit. Në vitin 2021, pelikanet filluan të shumohen në fillim të  janarit, ndërsa vit, sezoni i foleve nuk nisi pa mbaruar muaji janar. Duke shënuar një diferencë të madhe në javë, kjo edhe për shkak të dimrit jashtëzakonisht shumë të vonë.

“Sezoni i shumimit të pelikanit duket se ka mbetur prapa krahasuar me vitin e kaluar,” i tha AFP Sajmir Hoxha, një ekspert në Shqipëri për grupin francez të ruajtjes Noe. Ndërkohë, peshkimi i paligjshëm ka varfëruar burimet jetike të ushqimit në lagunat e Shqipërisë, megjithatë edhe urbanizimi i shpejtë po kërcënon ekosistemet e brishta, veçanërisht në rrjetin e kënetave dhe dunave ranore përgjatë magnetit turistik që është bregdeti i Adriatikut. 

Në këtë proces mendohet se do të ndikojë edhe një aeroport ndërkombëtar që është vendosur të ndërtohet pranë kënetave të mbrojtura të rajonit Vjosë-Nartë, që ndodhet akoma më në jug të parkut kombëtar Divjakë-Karavasta. Ky projekt 100 milionë euro (114 milionë dollarë), i mbështetur nga një konsorcium turko-zviceran, “do të ndikojë drejtpërdrejt tek kafshët e egra dhe do të shihet si një kërcënim për speciet që shumohen, dimërojnëe ose ndalojnë në Nartë gjatë rrugës së tyre për të mbërritur në destinacionin final…në Divjakë. 

Marrë nga France24

(k.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet ardian koci divjake laguna e karavastasë nexhip hysolokaj ardian koci divjake laguna e karavastasë nexhip hysolokaj

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve