LIVE UPDATES
Aktualitet

Si mund të marrësh një armë në Shqipëri! Lista me kriteret thelbësore: Mbi 25 vjeç dhe të gëzojë besueshmëri

15 Qershor 2021, 12:16 Nga DOSJA
Si mund të marrësh një armë në Shqipëri! Lista me

KUKËS– Policia e Kukësit ka publikuar informacion lidhur me kriteret bazë dhe dokumentet për pajisjen me autorizim dhe blerjen e armëve. Në listën e nxjerrë nga Policia, disa nga kriteret kryesore janë: mosha mbi 25 vjeç; autorizim nga ministria dhe raport për aftësimin teorik dhe praktik. Po ashtu në listën e armëve që jepen me leje janë edhe ato të gjuetisë, edhe pse në vendin tonë sporti është i ndaluar me ligj. 

Drejtoria Vendore e Policisë Kukës

Informacion mbi kriteret bazë dhe dokumentet shoqëruese që nevojiten për pajisjen me autorizim për blerje/mbajtje arme me vjaska, gjuetie/sportive, për personat juridikë dhe fizikë.

Kriteret thelbësore:
• Të ketë autorizim nga ministria përkatëse.
•Personi të ketë moshën mbi 25 vjeç dhe zotësi të plotë për të vepruar.
•Personi të jetë i aftë nga ana fizike dhe mendore.
•Personi të ketë kryer aftësimin teorik dhe praktik.
•Të mos kenë qenë të dënuar më parë me vendim të formës së prerë për veprat penale të kryera me dashje.
•Të gëzojë besueshmëri sipas ligjit.
•Të mos jetë debitor në shlyerjen e gjobave për kundërvajtjet administrative sipas ligjit.

Dokumentet shoqëruese (provuese dhe të tjera shoqëruese);

• Vërtetim nga Ministria përgjegjëse për Mjedisin/Ministria përgjegjëse për sportin;
•Raporti i komisionit mjeko-ligjor.
•Kopje e kartës së identitetit.
•Certifikata e aftësimit teorik dhe praktik (lëshuar nga një subjekt i licencuar për këtë veprimtari).
•Formular vetëdeklarimi
•Certifikatë familjare.

Kërkesa dhe me dokumentacionet përkatëse dorëzohen pranë Zyrës së Shërbimeve për Qytetarëve (ZSHQ) pranë Komisariateve të Policisë. Drejtoria Vendore e Policisë fton qytetarët që për çdo informacion, probleme shqetësuese për zonën ku banojnë apo denoncime, mund të paraqiten pranë ZSHQ-ve ose mund të shkruajnë dhe në faqen zyrtare të Drejtorisë Vendore të Policisë, duke iu garantuar shërbim cilësor, reagim të shpejtë dhe profesional. #PoliciKomunitet për një ambient më të sigurt për jetesën në komunitet.

(k.m/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet kukes leje per arme ne kukes policia e kukesit kukes leje per arme ne kukes policia e kukesit

Sondazh

Poll

Newsroom/ Abilekaj: Rama u ndje i kërcënuar nga fama e Martinajt. Cukali: Duan 'shock' dhe show

Newsroom/ Abilekaj: Rama u ndje i kërcënuar nga fama e Martinajt. Cukali: Duan 'shock' dhe show

Newsroom- Abilekaj: Media në Shqipëri boton me porosi nga pronari, gazetari ngelet hallka e fundit

Newsroom- Cukali: Komisioni për Diskriminimin veproi me dy standarte për Këlliçin

Newsroom- Abilekaj: Aksioni për Këlliçin u amplifikua nga Rama, u përdor stereotipi për romët

Newsroom- Dizinformimi për Këlliçin, tregoi fuqinë e Veliajt në media

Newsroom- Cukali: Media serioze ka emër dhe pronarë, kërkon falje kur gabon

Newsroom/ Batuta e Cukalit: Nëse do ishin mbjellë 1 mln pemë, do na hante ujku në Myslym Shyri

Newsroom- Pse politikanëve i duhet dizinformimi? Abilekaj: Shmangin filtrin mediatik

Newsroom- Cukali: "Specialistët" e Bashkisë Tiranë bëjnë dizinformim në rrjet

Newsroom, Ep1, P3 - Dizinformimi me sfond politik.

Newsroom, Ep1, P2- Dizinformimi, media botërore di të përgjigjet

Newsroom, Ep1, P1 - Dizinformimi: Kush dizinformon? Politika, media dhe faktorë të tretë

Newsroom/ Abilekaj: Media në botë e lufton dizinformimin, ne kemi media tradicionale të pabesueshme

Newsroom, Episodi 1- Dizinformimi, "arma" e politikës dhe medias

Sherri në PD-në e vulës, Berisha fton deputetët 'anti-Basha': Ejani, të bëjmë më të mirën

'Mos u bëj protagonist'/ debat Shehu-Kodhelin, socialistja: Keni nga 10 vite që keni mbetur në klasë

Berisha: Janë lejuar të votojnë fëmijë në moshën 10-vjeçare

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!