LIVE UPDATES
Art&Argëtim

”Shtëpia në të cilën u rrita nuk ishte model për mua”, Ryan Reynold flet hapur për ‘luftën’ me ankthin: Vajzat e

7 Qershor 2021, 11:19 Nga DOSJA
”Shtëpia në të cilën u rrita nuk ishte model për

SHBA– Fatkeqësisht, në një numër rastesh, ata që kënaqen duke i bërë njerëzit të qeshin, në fakt mund të kenë betejat e tyre të brendshme. Aktori Ryan Reynolds, ylli i Deadpool dhe një djalë vërtet i qeshur, kohët e fundit doli dhe diskutoi publikisht luftën që ka patur gjatë gjithë jetës me ankthin. Tani, aktori 44-vjeçar ka zbuluar pse zgjodhi të flasë për betejën e tij të shëndetit mendor.

Kur ai filloi të fliste për luftën e tij me ankthin, Ryan Reynolds tha se jo shumë njerëz flasin hapur për shëndetin mendor. Në një intervistë me ET , Reynolds tha se një arsye e madhe për të cilën ai foli është për shkak të tre vajzave që ai ka me gruan e tij Blake Lively. Bazuar në komentet e tij, tingëllon sikur ai dëshiron të japë një shembull për fëmijët e tij kur bëhet fjalë për të shprehur emocionet e dikujt.

Një pjesë e saj është se unë kam tre vajza në shtëpi dhe një pjesë e punës sime si prind është të modeloj sjellje dhe të modeloj se si është të jesh i trishtuar dhe të modelosh atë që është të jesh i shqetësuar, apo i zemëruar. Ka hapësirë ​​për të gjitha këto gjëra. Shtëpia në të cilën unë u rrita, nuk ishte modeluar për mua në të vërtetë. Dhe kjo nuk do të thotë që prindërit e mi ishin neglizhentë, por ata vijnë nga një brez tjetër.”- u shpreh Reynolds.

Në të njëjtën intervistë, Ryan Reynolds vazhdoi të shpjegonte se fëmijët e tij nuk janë e vetmja arsye që ai zgjodhi të flasë për shëndetin mendor.

”Pjesë e kësaj është të de-stigmatizoni gjërat dhe të krijoni një bisedë rreth shëndetit mendor. Unë e di që kur ndjehesha në fundin absolut ka qenë zakonisht sepse ndihesha sikur isha vetëm në gjithçka që po bëja. Kështu që unë mendoj se kur njerëzit flasin për këtë, unë jo domosdoshmërisht ndalem në të ose vajtoj për të, por mendoj se është e rëndësishme të flasësh për të. Dhe kur flisni për këtë, ajo ju çliron.”- vijoi Reynolds.

Kjo qasje prindërore që po ndjek Ryan Reynolds është shumë e madhe dhe shumë prindër të rinj kanë të njëjtën mendje. Është e zakonshme që gjeneratat e kaluara, për të cilat flet Reynolds, të jenë më të rezervuar në shprehjen e emocioneve. Në disa raste, kjo edukatë mund të çojë në fëmijë që kanë luftë me shëndetin mendor, siç është ankthi që ka trajtuar Reynolds. Është e sigurt se do të jetë e vështirë për një prind që u rrit duke shtypur emocionet të drejtojë me shembull duke modeluar sjellje që ata nuk i panë duke u rritur, kështu që kudos i takojnë patjetër

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

showbiz showbiz blake lively ryan reynolds blake lively ryan reynolds

Sondazh

Poll
Art&Argëtim 6 Qershor 2021, 19:17

TIRANË– Videot e Enkeleda Kapedani, e cila pozonte veshjet luksoze dhe ngrinte gishtin e mesit në Tik-Tok, janë kthyer në “mollë sherri” në studion e “E Di...

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve