LIVE UPDATES
Sport

Shpërthen babai i Djokoviç:Tentativa për të vrarë tenistin më të mirë në botë mbaroi

17 Janar 2022, 07:46 Nga DOSJA
Shpërthen babai i Djokoviç:Tentativa për të vrarë

SERBI – Srdjan Djokovic, babai i tenistit serb, Novak Djokoviç të dëbuar nga Australia për shkak se nuk ishte vaksinuar kundër Covid, ka reaguar duke akuzuar në rrjetet sociale se përpjekja për të vrarë tenistin më të mirë në botë ka përfunduar

“Përpjekja për të vrarë tenistin më të mirë në botë ka përfunduar, 50 plumba në gjoksin e Novak”, ka deklaruar i ati i Novak Djokoviç, pas vendimit për të birin për ta dëbuar nga Australia, duke i hequr kështu të drejtën për të marrë pjesë në ‘Australian Open’. Edhe Komiteti Olimpik Serb u rreshtua përkrah Djokovic.

“Pavarësisht këtij vendimi skandaloz, ne e konsiderojmë Novak edhe një herë fitues. Në mënyrë josportive ai u pengua të garonte për titullin e tij të dhjetë në Australian Open. Në veçanti, është e papranueshme të pritej të merrej një vendim një minutë para fillimit të turneut, në mënyrë që Novak të ishte në një situatë ndryshe nga tenisistët e tjerë, nëse i lejohej të qëndronte në Australi”., lexohet në një komunikatë të shpërndarë nga mediat australiane.

I njëjti mendim ndahet edhe nga Federata serbe e tenisit.

“Farsa ka mbaruar. Kësaj radhe politika e ka mundur sportin”, shkruhet në një deklaratë. Federata tha se Djokovic i plotësonte të gjitha kushtet për të hyrë në Australi, por “për shkak të presionit politik, viza e tij u anulua për ‘interes publik’. Ndërhyrja politike në sport ka hapur shumë çështje. Çfarë mesazhi po jep Australia, organizatorja dy herë e Lojërave Olimpike, në funksion të Lojërave 2032? Sportistët, edhe kur i plotësojnë në mënyrë adekuate të gjitha kushtet për hyrje në vende, mund të hiqen nga lista e pjesëmarrësve, të ndalohen si kriminelë dhe të dëbohen për vendime politike? Ne besojmë dhe shpresojmë që pas kësaj padrejtësie të kryer, jo vetëm ndaj një lojtari historikisht të suksesshëm, por edhe ndaj një personi të jashtëzakonshëm, Novak do të dalë më i mirë dhe më i fortë, si zakonisht”., thuhet në reagimin e Federatës serbe të Tenisit.

(e.h/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

sport sport novak djokoviç srdjan djokovic novak djokoviç srdjan djokovic

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN