LIVE UPDATES
Aktualitet

Shembjet te ‘5 Maji’, Goci: Të flasësh për shkeljen e te drejtave atje, një luks

21 Janar 2022, 06:43 Nga DOSJA
Shembjet te ‘5 Maji’, Goci: Të flasësh për shkeljen e

TIRANË – Pedagogu Ervin Goci ka reaguar me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, në lidhje me atë që po ndodh te zona e ‘5 Majit’ në kryeqytet, ku ka nisur shembja e banesave, të cilat preken nga projekti i Rindërtimit, proces që është shoqëruar me përplasje fizike mes banorëve e policisë.

Goci thotë se mjafton të shohësh se me çfarë oreksi po administrohet kryeqyteti shqiptar, ndërsa përmend faktin se nuk mund të quhet projekt për interes publik një projekt ku do të strehohen banorë ekzistues, të cilët nuk janë dëmtuar nga tërmeti i nëntorit.

Sipas Gocit, firmat private fitojnë 16 herë, marrin tokë falas, paguhen një më një për ndërtimin dhe nuk investojnë asnjë lek, ndërsa nuk ka dashur të flasë për shkeljen e të drejtave të njeriut, zvarritjen dhe pasojat sociale të këtij projekti.

Postimi i plotë i Ervin Gocit:

Vetem ju lutemi, shiheni pak se me çfare oreksi te zorres se trashe administrohet qyteti: Quajme nje projekt per interes publik nje projekt ku strehohen banoret ekzistues (te pademtuar nga termeti) ne te njejten toke(me shprese) me tollon kooperative, dhe ne po te njejten toke shiten apartamente me çmime tregu nga lubi ndertimi, nderkohe qe toka eshte e atyre qe shihni televizion (nuk ka rendesi e legalizuar ose jo me letra), dhe pronare faktike te asaj toke behen firmat e ndertimit dhe Bashkia, e cila thote qe do te shese te banoret e Tiranes nje prone, te cilen nuk e ka ndertuar vete, por ia ka dhene oligarkeve qe t’i ndertojne me çmim sa frengu pulen, qe pastaj t’ja shesin nje klientele. Firmat private fitojne 16 here, marrin toke falas, paguhen nje me nje per ndertimin dhe nuk investojne kokrren e lekut, me çmimin qe e kane marre me tollon, se nuk ka patur asnje konkurs, thjesht eshte ndare mielli i kooperatives, dhe ne fund fitojne dhe toke per te ndertuar kulla, ku me e ulta eshte 14 Kate. Prit se nuk ka mbaruar, nderkohe te gjithe ata qe kane paguar token per legalizim, Lame thote qe do ju kthejme leket, pra nje kosto shtese dhe nje dem ekonomik banoreve, sepse ajo prone qe eshte paguar njehere ne 2011-ten sot ka shume me teper vlere, dhe ate vlere ia perlan vrima e zeze e mafias se ndertimit, por eshte dhe dem ekonomik per shtetin sepse parate qe ka depozituar dikur, i nxjerr serish nga arka per shkak te vendimarrjes bastarde. Nga pronar me shtepi dhe toke qe mund ta negocionte i lire me çmim tregu, konvertohet ne kooperative metrash/katrore. Nuk dua te flas per margjinalizimin, shkeljen e te drejtave, zvarritjen e pasojat sociale sepse eshte nje luks i paimagjinueshem.

(e.h/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet ervin goci nis prishja e banesave te 5 maji ervin goci nis prishja e banesave te 5 maji

Sondazh

Poll

Merr flakë banesa në Tiranë

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'