LIVE UPDATES
Aktualitet

Projektet e strehimit social, Financat: Bashkitë afat deri më 1 mars për aplikimet

21 Janar 2022, 06:16 Nga DOSJA
Projektet e strehimit social, Financat: Bashkitë afat deri më 1 mars

SHQIPËRI – Pushteti vendor i cili është një hallkë e rëndësishme sa i takon programeve të strehimit social do të vijojë të marrë mbështetje edhe gjatë këtij viti me fonde por gjithmonë nëse aplikimet e tyre përmbushin kushtet.

Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka njoftuar bashkitë në të gjithë vendin që të paraqesin aplikimet e tyre për projektet e strehimit deri më datën 1 mars 2022. Fondi në dispozicion për këto projekte është 241 milionë lekë në total të cilat u ndahen bashkive sipas projekteve fituese.

“Nëpërmjet kësaj shkrese ju njoftojmë për hapjen e thirrjes për projektet e strehimit për vitin 2022, si edhe ju informojmë mbi afatet, mënyrën e aplikimit dhe kriteret për përfitimin e fondeve buxhetore. Buxheti i shtetit në dispozicion për projektet e reja te investimeve në strehim për vitin 2022, është 241 milion lekë në total.

Aplikimi për përfitimin e fondeve do të bëhet me procedurë konkurrimi. Informacioni i plotë mbi llojin e projekteve që do të financohen, kufijtë maksimale të lejuar të financimit sipas projekteve, kushtet për të përfituar fonde, kategoritë prioritare, formati i aplikimit për t’u plotësuar, si dhe kriteret e vlerësimit të projekteve të reja të investimeve, që do të financohen nga buxheti i shtetit në vitin 2022, është përmbledhur në Shtojcën “A, publikuar në faqen e Ministrisë” thuhet në shkresë.

Po kështu Ministria u bën me dije se tabela nr.1 “Të ardhurat vjetore për frymë, sipas bashkive për vitin 2021” do t’ju komunikohet me e-mail bashkive, si edhe do të publikohet në adresën e internetit si më sipër, në momentin që do të publikohet Raporti Vjetor për Financat Publike Vendore 2021.

“Afati i fundit i dorëzimit të aplikimeve për mbështetje financiare nga buxheti i shtetit për projektet e strehimit është data 01.03.2022” nënvizon dokumenti.

Qeveria ka saktësuar se për bashkitë të cilat do të shpallen fituese për projektet e investimit të vitit 2022, fondet e buxhetit të shtetit do të çelen vetëm pasi të jenë çelur fillimisht fondet e bashkëfinancimit nga njësitë e vetëqeverisjes vendore.

“Çdo kursim nga prokurimi do të ndahet sipas përqindjes se bashkëfinancimit dhe fondi i kursyer nga buxheti i shtetit do t’i kthehet Ministrisë se Financave dhe Ekonomisë” thuhet në shkresën e Financave. (monitor)

(e.h/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet ministria e financave strehimi social ministria e financave strehimi social

Sondazh

Poll

Merr flakë banesa në Tiranë

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'