LIVE UPDATES
Bota

SHBA regjistron rreth 65 milionë të infektuar me COVID, rekord shtrimesh në spital

15 Janar 2022, 15:39 Nga DOSJA
SHBA regjistron rreth 65 milionë të infektuar me COVID, rekord

SHBA-Sipas Universitetit Johns Hopkins, totali i rasteve të konfirmuara me COVID-19 në Shtetet e Bashkuara ka tejkaluar 64.8 milionë që nga e premtja, me numrin e vdekjeve në mbi 848 mijë. Vala më e fundit e COVID-19 në Shtetet e Bashkuara, e nxitur nga varianti shumë infektiv Omicron, ka thyer rekorde të disa treguesve të pandemisë. Statistikat nga Departamenti i Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore (HHS) të publikuara të enjten treguan se Shtetet e Bashkuara tani kanë mbi 155 mijë të shtruar në spital, duke shënuar kështu një nivel të ri që nga fillimi i pandemisë.

Numri i rasteve të konfirmuara të të infektuarve me COVID-19 në Shtetet e Bashkuara është rritur me shpejtësi për shkak të variantit Omicron, sipas njoftimeve të shumta në mediat amerikane. Deri më tani, mesatarja kombëtare ditore e rasteve të reja të konfirmuara është gati tre herë më e lartë se në kulmin e pandemisë dimrin e kaluar. Përkeqësimi i pandemisë po dëmton sistemet shëndetësore në të gjithë vendin, duke detyruar farmacitë në Shtetet e Bashkuara të mbyllin përkohësisht disa dyqane për shkak të mungesës së stafit.

Shkollat në disa pjesë të Shteteve të Bashkuara po shqyrtojnë gjithashtu kthimin tek arsimi online për shkak të pandemisë.

Numri i shtrimeve në spital me COVID-19 në shtete si Kalifornia pritet të trefishohet deri në fund të janarit dhe rritja do të vazhdojë deri në fund të shkurtit. Kjo po ndikon edhe tek shkollat, të cilat po përpiqen t’i mbajnë dyert hapur, por të dhënat e fundit kanë bërë që shumë njerëz të thonë se mund të rikthehen tek mësimi në distancë në javët e ardhshme.

Për më tepër, dy nga kompanitë më të mëdha të farmacive në Shtetet e Bashkuara, Walgreens dhe CVS Caremark, duhet të mbyllin përkohësisht disa dyqane ose të përshtasin orarin e tyre të punës për shkak të rritjes së numrit të punonjësve të infektuar me variantin Omicron.

Me shtimin e pacientëve dhe humbjen e stafit mjekësor, shumë spitaleve u është dashur të pezullojnë pacientët jo të urgjencës dhe të trajnojnë anëtarët e Gardës Kombëtare për t’u kujdesur për pacientët.

Për shkak të një numri rekord të infektimeve nga varianti Omicron, sistemet mjekësore të 19 shteteve janë ngarkuar në maksimum, me më pak se 15 përqind të kapacitetit në pavionët e kujdesit intensiv, sipas Departamentit të Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore (HHS).

Agjencia Federale e Menaxhimit të Emergjencave (FEMA) njoftoi të premten se do të vazhdojë të ndihmojë shtetet në plotësimin e boshllëqeve në personelin mjekësor me anëtarë të Gardës Kombëtare për të lehtësuar presionin mbi spitalet dhe ka dërguar ndërkohë ekipe mjekësore ushtarake në gjashtë shtete, përfshirë Ohajon dhe Nju Jorkun.

Numri i rasteve të konfirmuara me COVID-19 në shtëpitë e të moshuarve në Shtetet e Bashkuara është rritur disa herë në tre javë për shkak të variantit të përhapur Omicron, sipas të dhënave të publikuara nga Shoqata Amerikane e Kujdesit Shëndetësor dhe Qendra Kombëtare për Jetesën e Asistuar. (AHCA/NCAL)

Të dhënat përfshijnë më shumë se 14 mijë shtëpi të të moshuarve në Shtetet e Bashkuara. Më 9 janar kishte 32.061 raste të reja të konfirmuara të COVID-19 në azile, më shumë se shtatë herë më shumë se 4.361 raste të raportuara më 19 dhjetor.

Numri i rasteve të konfirmuara me COVID-19 në radhët e punonjësve të azileve më 9 janar ishte 57.243, gati një rritje prej dhjetëfish nga 5.919 raste të raportuara më 19 dhjetor.

Marrë nga: VOA

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Bota Bota CoVID-19 omicrom shba CoVID-19 omicrom shba

Sondazh

Poll

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng