LIVE UPDATES
Bota

Sekretarja e jashtme britanike: Lufta në Ukrainë mund të zgjasë deri në dhjetë vjet

28 Prill 2022, 10:30 Nga DOSJA
Sekretarja e jashtme britanike: Lufta në Ukrainë mund të

BRITANI- Lufta në Ukrainë mund të zgjasë deri në dhjetë vjet, tha Sekretarja e Jashtme e Britanisë Liz Truss në një fjalim para diplomatëve dhe biznesmenëve dje. Truss paralajmëroi se nëse Putin ia del mbanë, do të ketë mjerim të mëtejshëm të patreguar në të gjithë Evropën dhe pasoja të tmerrshme në shkallë globale.

Duhet të jemi të përgatitur që mund të zgjasë deri në dhjetë vjet. Lufta në Ukrainë është lufta jonë, është lufta e të gjithëve, sepse fitorja e Ukrainës është një imperativ strategjik për të gjithë ne,” tha ajo duke shtuar se fitorja e Putinit do të sillte “mjerim të patreguar” në Evropë, gjë që nuk do të ndihej kurrë më i sigurt.

Sipas mediave të huaja, duke iu drejtuar aleatëve perëndimorë, Truss theksoi se Rusia e Vladimir Putinit ishte edhe më pak e besueshme se ish-Bashkimi Sovjetik dhe nuk hezitoi ta quante presidentin rus një “të dëshpëruar ” që nuk duhet të shpërblehet për agresionin e tij. Ajo theksoi gjithashtu nevojën e tërheqjes së forcave ruse nga i gjithë territori i Ukrainës dhe i bëri thirrje Perëndimit që të forcojë mbrojtjen me tanke dhe avionë.

Në Britani, ka një shqetësim në rritje brenda qeverisë se njeriu i fortë i Kremlinit mund të nisë sulme në Moldavi ose Gjeorgji nëse lejohet të marrë kontrollin e territorit ukrainas, duke e zgjatur luftën për vitet në vijim. Në fjalën e saj ajo theksoi gjithashtu se vendi i saj “gjithmonë u ka rezistuar ngacmuesve” dhe ka rrezikuar.

Armë të rënda, tanke, aeroplanë, për të parë thellë arsenalin tonë, për të rritur prodhimin, ne duhet ta bëjmë të gjithë këtë”, tha ajo, duke shtuar se sanksionet duhet të zgjerohen në mënyrë që Putini të mos ketë ku të shkojë për të financuar këtë luftë të tmerrshme. dhe kjo do të thotë ndalimi i importeve të naftës dhe gazit njëherë e përgjithmonë.

Lis Trass shprehu gjithashtu shqetësimin për përdorimin e mundshëm të armëve të rregullta bërthamore ose kimike nga Rusia në Ukrainë. Së fundi, në fjalën e saj ajo vlerësoi gjithashtu nevojën për të mbështetur popullin ukrainas dhe ekonominë ukrainase, që nënkupton pranimin e refugjatëve, sigurimin e ushqimit, ilaçeve dhe sendeve të tjera bazë dhe mbajtjen e ekonomisë së Ukrainës gjallë, por edhe për të siguruar që regjimi i Putinit.

LAJMI KRYESOR: UFTA/Zelenskyy takohet me Guterres. SHBA: Ekzekutohen ukrainasit. Rubla në fuqi në Kherson

(d.a/dosja.al)

Aksidenti i rëndë në Tiranë, si mund të shmangen ngjarje të tilla?

View Results

bota bota liz truss lufta ukraine-rusi liz truss lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra