LIVE UPDATES
Bota

Pas arrestimit! Rusia shton Navalny Navalnin në listën e TERRORISTËVE

26 Janar 2022, 07:50 Nga DOSJA
Pas arrestimit! Rusia shton Navalny Navalnin në listën e

RUSI– Autoritetet ruse kanë shtuar udhëheqësin e burgosur të opozitës Alexei Navalny dhe disa nga aleatët e tij kryesorë në regjistrin e terroristëve dhe ekstremistëve të vendit, masa e fundit në një goditje të shumëanshme ndaj mbështetësve të opozitës, mediave të pavarura dhe aktivistëve të të drejtave të njeriut.

Alexei Navalny, kritiku më i ashpër i presidentit rus Vladimir Putin, si dhe tetë aleatë të tij, përfshirë ndihmësit kryesorë Lyubov Sobol dhe Georgy Alburov, u shtuan të martën në listën e grupeve dhe organizatave terroriste nga Shërbimi Federal i Monitorimit Financiar të Rusisë. Ligji kërkon që llogaritë bankare të atyre që janë në listë të bllokohen.

Masa vjen vetëm një vit pas arrestimit të Navalnit, i cili shkaktoi një valë protestash masive nga më të mëdhat në të gjithë Rusinë në vitet e fundit. Politikani i opozitës u ndalua pas kthimit të tij nga Gjermania, ku kaloi pesë muaj për trajtim mjekësor nga pasojat e helmimit me agjent nervor, për të cilin ai e ka fajësuar Kremlinin. Autoritetet ruse kanë mohuar përfshirjen në helmimin e tij.

Alexei Navalnyaktualisht po vuan një dënim me 2.5 vjet burg për shkeljen e rregullave të lirimit me kusht, në bazë të një dënimi për evazion fiskal të vitit 2014. Në muajt që pasuan, vëllai i zotit Navalny, Oleg dhe shumë nga aleatët e tij kryesorë, u përballën gjithashtu me akuza penale dhe autoritetet e shpallën Fondacionin për Luftimin e Korrupsionit, të zotit Navalni si dhe një rrjet të gjerë zyrash rajonale, si organizatë ekstremiste, duke paralizuar operacionet e tyre.

Autoritetet ruse gjithashtu kanë rritur presionin ndaj mediave të pavarura dhe grupeve të të drejtave të njeriut në muajt e fundit. Dhjetra media janë etiketuar si agjentë të huaj, një emërtim që nënkupton kontrolle shtesë nga qeveria në një përpjekje për t’i diskredituar ato.

Goditja ndaj Alexei Navalny dhe zërave të tjerë kundërshtarë në Rusi ka shkaktuar zemërim në Perëndim.

Të martën, zëdhënësi i BE-së për marrëdhëniet me jashtë, Peter Stano përsëriti se “kjo nuk është e pranueshme, dhe se ne e shohim këtë si një shtypje të vazhdueshme kundër zërave kritikë në shoqërinë ruse”.

Aktivistja ruse Lyubov Sobol, e cila arriti të largohej nga vendi, pas dy gjyqeve me akuza penale vitin e kaluar, tha për agjencinë e lajmeve Associated Press të martën, se besonte se vendimi për të shtuar zotin Navalni dhe aleatët e tjerë në listën e terroristëve dhe ekstremistëve, ishte marrë në Kremlin.

“Nuk ka absolutisht asnjë dyshim se vendimi në lidhje me çështjen time, atë të Navalnit dhe bashkëpunëtorëve të mi më të ngushtë, është marrë në Kremlin, me kontributin personal të Vladimir Putinit. Unë mendoj se ai i ka të gjitha çështjet që përfshijnë ekipin tonë nën një kontroll të veçantë dhe nuk është një vendim i marrë nga zyrtarë të rangut më të ulët”, tha zonja Sobol.

Ajo tha se vendimi ka shumë të ngjarë të ketë si synim të frikësojë rusët e zakonshëm, ndërsa u zotua, se ekipi i zotit Navalni, anëtarët kryesorë të të cilit janë larguar nga Rusia, do të vazhdojnë punën e tyre./VOA

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota lideri i opozitës rusë alexei navalny rusi lideri i opozitës rusë alexei navalny rusi

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS