LIVE UPDATES
Sport

Rusia përjashtohet nga FIFA, komunikata e ashpër nga federata! Reagon dhe Spartak i Moskës

28 Shkurt 2022, 21:33 Nga DOSJA
Rusia përjashtohet nga FIFA, komunikata e ashpër nga federata! Reagon

RUSI– Sot në mëngjes Uefa dhe FIFA kanë vendosur të përjashtojnë të gjitha skuadrat ruse nga pjesëmarrja në ndeshjet ndërkombëtare për një kohë të pacaktuar. Përveç përjashtimit të Rusisë, e cila duhej të luante në play-off të Kupës së Botës kundër Polonisë, klubet ruse janë përjashtuar edhe nga pjesëmarrja në kompeticionet e ndryshme të kontinentit si Champions, Europa dhe Conference League.

Është ndëshkuar edhe Spartaku i Moskës. Në llogarinë e tyre në Twitter, klubi rus dëshironte të shprehte keqardhjen dhe zemërimin e tyre ndaj atyre që morën këtë vendim. “Vendimi i fundit i marrë nga UEFA dhe FIFA, edhe pse i pritshëm, është jashtëzakonisht tronditës – shkruhet në reagimin e klubit rus – “Fatkeqësisht, përpjekjet që klubi ynë ka bërë në Europa League janë penguar për arsye se janë jashtë fushës sportive”. Klubi rus beson se ky vendim bie ndesh me parimet e sportit dhe pasionin e tifozëve të tij.

“Ne besojmë se sporti, edhe në momentet më të vështira, duhet të synojë të ndërtojë ura dhe jo t’i djegë ato. Ne jemi të detyruar t’i bindemi një vendimi me të cilin nuk pajtohemi. Tani për tani, ne do të fokusohemi në kampionat dhe do të presim me padurim të arrijmë shpejt paqen që i nevojitet të gjithëve.”

 

The decision to exclude our team from Europa League is upsetting.

We believe that sport, even in the most difficult times, should aim to build bridges, and not burn them.

We will focus on domestic competitions and hope for a speedy achievement of peace that everybody needs.

— FC Spartak Moscow (@fcsm_eng) February 28, 2022

Edhe Federata Ruse nuk ka heshtur pas këtij vendimi të UEFA-s dhe FIFA-s: “Ne besojmë se është në kundërshtim me rregullat dhe parimet e konkurrencës ndërkombëtare, si dhe me frymën e sportit – thuhet aty – ka një karakter të dukshëm diskriminues dhe dëmton një numër të madh sportistësh, trajnerësh, punonjësish të klubeve dhe ekipeve kombëtare dhe mbi të gjitha miliona tifozëve rusë dhe të huaj, interesat e të cilëve duhet të mbrojnë para së gjithash organizatat sportive ndërkombëtare.

Veprime të tilla po përçajnë komunitetin sportiv botëror, i cili ka respektuar gjithmonë parimet e barazisë, respektit të ndërsjellë dhe pavarësisë nga politika. Ne rezervojmë të drejtën të kundërshtojmë vendimin e FIFA-s dhe UEFA-s në përputhje me ligjin dhe sportet ndërkombëtare”.

E.Ç (Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

sport sport fifa rusia uefa fifa rusia uefa

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive