LIVE UPDATES
Sport

Lufta i do armiq,dy lojtarët e Atalantës përqafohen sapo shohin njëri-tjetrin! Rrëfimi i..

28 Shkurt 2022, 20:56 Nga DOSJA

ITALI– Pamjet që vijnë nga Ukraina sulmuar nga Rusia ditët e fundit, rikthejnë me saktësi ndjenjën e barbarisë që nuk kursen edhe një herë as fëmijët e pafajshëm, që nuk dinë asgjë për luftërat, Putinin dhe kërcënimet bërthamore.

Megjithatë, larg fushës së betejës, thirrjet e shumë rusëve – sportistë, artistë, shkencëtarë – për t’i dhënë fund të gjitha këtyre mizorive po shtohen dita ditës dhe madje edhe protesta e brendshme ndaj regjimit të Putinit ka dhënë sinjale të rëndësishme me demonstrata në rrugë – të shtypura ashpër – në shumë qytete. Te Atalanta janë dy lojtarë që lufta do të donte të luanin kundër njëri-tjetrit, por nuk shkoi kështu.

Rusi Aleksey Miranchuk dhe ukrainasi Ruslan Malinovskyi nuk ishin takuar ende që nga fillimi i luftës, pasi skuadra e Gasperinit ishte nisur të mërkurën e kaluar për në Athinë, ku të nesërmen luajtën dhe fituan ndeshjen e dytë të raundit të 1/32-të të Europa League fituar ndaj Olympiacos.

Në aeroplanin për në Greqi nuk ndodhej i dëmtuari Miranchuk, i cili qëndroi në Zingonia për të vazhduar rehabilitimin dhe për këtë arsye 26-vjeçari rus ndoqi nga televizori golin e Malinovsky-t, i cili pasi shënoi tregoi edhe fanellën: “Jo luftë në Ukrainë”. Ndaj takimi mes tyre u zhvillua vetëm të premten, pas kthimit nga skuadra në Bergamo. Se çfarë ndodhi në atë moment është treguar nga shoku i skuadrës Matteo Pessina me një postim prekës në Instagram.

 

 

 

A post shared by Matteo Pessina (@pessinamatteo)

“Në dhomën tonë të zhveshjes, dy popujt e përfshirë në luftë kanë fytyrat e Ruslanit dhe Alekseut. Malinovsky një djalë introvert, i disponueshëm dhe me një karakter të fortë. Miranchuk një djalë i thjeshtë,ndoshta më i thjeshti që njoh, i turpshëm dhe me pasione shumë të ngjashme me të miat. Një ditë më parë, ndërsa çmenduria e luftës vuri përballë Rusisë dhe Ukrainës, ata u përqafuan me njëri-tjetrin në Zingonia.

Dhe ne u kapëm pas tyre dhe do të vazhdojmë ta bëjmë këtë në këtë kohë të vështirë si një familje e madhe. Kjo është futbolli që bashkon atë që çmenduria njerëzore përpiqet të ndajë. Ndaloni luftën në Ukrainë!”, ka shkruar kampioni blu i Europës.

Një përqafim i vërtetë, i fortë, nuk ka luftë që mund ta thyejë atë. Miranchuk dhe Malinovskyi janë miq të sinqertë dhe i dyti – sepse ai flet rusisht – e ndihmoi të parin të qetësohej pas mbërritjes së tij te Atalanta, duke vepruar si përkthyesi i tij. Një marrëdhënie solide pavarësisht rivalitetit për një vend në ekip, duke pasur parasysh rolin e ngjashëm të mesfushorit sulmues apo sulmuesit të dytë. Ata janë burra, shokë, vëllezër: edhe ne i përqafojmë fort.

E.Ç (Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

sport sport atalanta malinovsky miranchuk atalanta malinovsky miranchuk

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë