Politike

Rruga për integrimin e Shqipërisë në BE, Rama jep EMRIN e kryengociatorit: Është Zef Mazi! Gati të ulem me Metën dhe Bashën në tryezë

VIDEO
 • Kush është Zef Mazi? Diplomati me karrierë ‘shembullore’, dikur kandidat për president
 • Kryeministri Edi Rama ka bërë me dije se bëhet djalë për Zef Mazin.
  Featured image of article: Rruga për integrimin e Shqipërisë në BE, Rama jep EMRIN e kryengociatorit: Është Zef Mazi! Gati të ulem me Metën dhe Bashën në tryezë Kryeministri Edi Rama

  TIRANË– Kryeministri Edi Rama ka dhënë emrin se kush do të jetë kryenegociatori i Shqipërisë për Intregrimin në BE. Rama ka bërë me dije se bëhet djalë për Zef Mazin.

  Rama gjithashtu është shprehur i gatshëm që të ulet në tryezë edhe me kundërshtarët politike, ku secili të marrë përgjegjësitë e vetë për procesin e integrimit të vendit në BE.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  “Kemi ngritur edhe grupin negociator, është momenti për ta thënë emrin e kryenegociatorit edhe pse na ka kritikuar neve, kjo është një arsye më shuë për ta përfshirë në këtë proces, është i njohur dhe i respektuar nga të gjithë mesa di unë, ambasadori Zef Mazi. Shpresoj të kemi mirëkuptimin me institucionet e tjera. Ne jemi gati për t’u ulur në një tryezë të gjerë me presidentin, kryetarin e opozitës dhe të gjithë aktorët e tjerë përfaqësues të institucioneve të pavarura, të drejtësisë, të japim një kontribut të gjithë. Secili do mbajë barrën e vet, por më e madhja i takon qeverisë,”- tha Rama.

  Deklarata e kryeministrit Edi Rama u bë gjatë një konference të zhvilluar me rastin e Ditës së Europës, ku ai dhe Soreca iu përgjigjën pyetjeve të gazetarëve. Rama shfrytëzoi këtë dalje për të ftuar në një tryezë politike të gjithë aktorët politikë në vend, përfshirë edhe kryetarin e PD-së Lulzim Basha dhe kryeministrin Edi Rama.

  (k.m/dosja.al)

  Shto Koment