LIVE UPDATES
Aktualitet

Rikthehet SKEMA e Endrit Dokles, i dënuari me burgim të përjetshëm kërkon lirinë me të njëjtën procedurë si numri dy I

29 Maj 2020, 16:21 Nga DOSJA
Rikthehet SKEMA e Endrit Dokles, i dënuari me burgim të

TIRANË– Një tjetër i dënuar me burgim të përjetshëm po përpiqet që të lërë qelinë e burgut. Dosja.al, mëson se bëhet fjalë për të dënuarin Edmond (Edi) Batra, i cili qëndron pas hekurave prej shumë vitesh, që në vitet ’98-’99, që kur kreu një grabitje me armë, ngjarje në të cilën vdiq fqinji i Batrës, Lulash Kroni, i cili në atë kohë punonte kambist.

Mësohet se Brata, duke ndjekur strategjinë e Endrit Dokles, i dënuari me burg të përjetshëm që fitoi lirinë përmes vendimit të gjyqtares Enkelejda Hoxha, i është drejtuar gjykatës me një kërkesë për njohje amnistie të viteve 2014-2015 dhe 2016, kërkesë, e cila është pranuar vetëm pak ditë më parë nga Taulant Tafa, gjyqtar në Elbasan, duke i ulur gati dy vite burgim këtij të dënuari me burgim të përjetshëm dhe duke e bërë gati për depozitimin e kërkesës për lirimin me kusht, pasi Brata, e ka kryer tashmë ¾ e dënimit, në burgun e Peqinit.

Në dosjen që u përpilua për përfitimin e amnistisë, shkruhet edhe për sjelljen e mirë të Batrës në qeli, për ta marrë në konsideratë në uljen e dënimit të këtij të burgosuri. Ky vendim i marrë nga gjyqtari Taulant Tafa, tashmë është apeluar në gjykatën e Apelit Durrës, ku pritet që kjo e fundit të marrë në shqyrtim rastin.

Ajo që mësohet është edhe se prokurori që ka ndjekur këtë çështje nuk ka qenë dakort në marrjen e këtij vendimi, por pavarësisht kësaj, Tafa e ka çuar deri në fund.

Sipas dosjes hetimore Edmond Batra është dënuar me burgim të përjetshëm, para shumë vitesh, Ai ishte autor i një grabitjeje me armë me pasojë vdekjen. Batra u fut në shtëpinë e komshiut të tij, Lulash Kronit, i cili në atë kohë punonte si kambist dhe grabiti paratë që ai kishte në banesë.

Në momentin që Brata po dilte nga banesa u pikas nga Kroni dhe e qëlloi atë me armë zjarri, duke e lënë të vdekur në vend.

Batra u shpall fajtor dhe u dënua me burgim të përjetshëm, pork y krim solli një seri vrasjesh në Shkodër, për shkak të hakmarrjes. Ishte djali i viktimës Kroni, Art Kroni, ai që gjashtë muaj pasi u ekzekutua babai i tij shkoi drejt e në Milano për të vrarë Land Bratën, vëllain e autorit Edmond Brata.

djali i Lulashit, 6 muaj pas ekzekutimit të babait, ka udhëtuar drejt Milanos në Itali, ku ka ekzekutuar me armë zjarri vëllanë e Edi Bratës, Land Brata. Kroni u kthye më pas për në Shkodër dhe pas tre muajsh u nis drejt Kolumbisë. Në mënyrë krejt të papritur, Kroni u ekzekutua me breshëri plumbash.

Edmond Brata është akuzuar edhe për një tjetër ngjarje të rëndë. bëhet fjalë për vrasjen e Marjanit, një muzikant në Shkodër, që u ekzekutua nga disa grabitës që iu futën në shtëpi, pasi ai i pikasi ata. Por, kjo akuzë nuk është provuar.

Endrit Dokle, i dënuari me burgim të përjetshëm për krime të kryera në emër të Bandës së Durrësit u lirua nga burgu me vendim të Gjykatës së Krujës. Vendimi u mor mesditën e sotme nga gjykatësja Enkelejda Hoxha, me argumentin se i dënuari ka kryer 3 të 4 e dënimit dhe kishgte sjellje të mirë në burg. Ky vendim është apeluar nga prokuroria e Krujës. Dokles gjithashtu iu ofrua edhe një kontratë pune, duke premtuar kështu rehabilitimin e numrit dy të bandës së Durrësit dhe riintegrimin e Dokles në shoqëri.

Kjo formulë lirimi është përfolur edhe për të dënuarin Admir Tafilaj, I cili kërkoi që të linte qelinë. Tafilaj, i dënuar me 2 burgime të përjetshme kërkoi ulje të dënimit por kjo kërkesë u refuzua nga gjykata e Burrelit.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet admir tafili edmond brata endrit dokle lirimi i edmond brates admir tafili edmond brata endrit dokle lirimi i edmond brates

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve