LIVE UPDATES
Politike

Reagon drejtoresha e AKSHI-t: Asnjë e dhënë nuk ruhet dot në e-Albania! Të mos përhapet panik!

22 Prill 2021, 10:54 Nga DOSJA
Reagon drejtoresha e AKSHI-t: Asnjë e dhënë nuk ruhet dot në

“Të dhënat e qytetarëve shqiptarë që marrin shërbime online përmes portalit unik
qeveritar e-Albania nuk ruhen dhe as nuk janë ruajtur ndonjëherë, as nga AKSHI e
as nga e-Albania. Përveç ndalimit nga legjislacioni në fuqi, nuk ekziston asnjë
mundësi teknike që këto të dhëna të përdoren e keqpërdoren, kur as nuk ruhen
dot.”

Këtë garanci dha sot përmes një reagimi, Drejtoresha e Agjencisë Kombëtare të
Shoqërisë së Informacionit, Linda Karçanaj duke u bërë thirrje të gjithë eksperteve
të teknologjisë së informacionit, që minimuni, ata që e kuptojnë këtë sistem, nuk
duhet të përhapin panik tek qytetarët dhe bizneset!

“Kjo është e vërteta. Platforma dhe e-Albania janë pasuri kombëtare. Sulmi politik
ndaj këtij investimi strategjik është antikombëtar. Platforma Qeveritare e
Ndërveprimit është një nga investimet më të rëndësishme të Qeverisë Shqiptare në
këto 30 vite, e ndërtuar me teknologjinë Microsoft, sipas modelit “Enterprise
Service Bus”.

Shteti Shqiptar kishte vetëm 6 regjistra elektronikë në 2013 ku
kryheshin rreth 680 mijë veprime. Sot janë 55 databaza digjitale që ndërveprojnë
në kohë reale duke siguruar 145 milionë veprime ose 211 herë më shumë vetëm
gjatë 2020. Kjo shifër tregon transformimin dhe modernizimin e Shtetit Shqiptar, e
certifikuar nga institucionet ndërkombëtare më në zë”, tha Karçanaj. ​

Aktualisht në e-Albania janë regjistruar 1.93 milionë shqiptarë dhe biznese, që
marrin 1207 shërbime në kohë reale online duke shmangur radhët e gjata të
sporteleve, trafikun, tarifat apo edhe ryshfetin. Shërbimet publike aksesohen në çdo
moment të mundshëm duke kursyer miliona dollarë nga mospagesa e tarifave dhe
qindra vite kohë nga pritjet e radhëve që tashmë sipas Karçanajt, janë pjesë e së
kaluarës. 

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

politike politike linda karçanaj linda karçanaj

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!