LIVE UPDATES
Politike

Zgjedhjet e 25 prillit, Ambasada e SHBA kërkon KUJDES: Demonstratat mund të nxisin tubime

22 Prill 2021, 10:36 Nga DOSJA
Zgjedhjet e 25 prillit, Ambasada e SHBA kërkon KUJDES: Demonstratat mund

TIRANË– Ambasada amerikane në Shqipëri ka lëshuar një lajmërim lidhur me zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Për shkak të tensioneve apo tubimeve, ambasada u bëri thirrje qytetarëve që të qëndrojnë vigjilentë në vendet e votimit dhe të shmangin zonat ku ka demonstrata.

“Shmangni zonat ku ka shenja trazirash ose dhune të vazhdueshme. Jini të vetëdijshëm për rrethinën tuaj. Monitoroni mediat lokale për azhurnime. Mbani një profil të ulët, duke përfshirë shmangien e veshjes së veshjeve me ngjyrat e partive politike,”-shkruan ndër të tjera.

NJOFTIMI NGA AMBASADA SHBA

Vendndodhja: Ky njoftim ka të bëjë me qendrat e votimit dhe rrethinat e tyre të menjëhershme, qendrat e numërimit, zyrat e administratës zgjedhore dhe çdo zonë tjetër ku mund të jenë mbledhur turma njerëzish.

Ngjarja: Zgjedhjet parlamentare në Shqipëri do të zhvillohen të Dielën, 25 Prill 2021. Votimi është planifikuar nga ora 7:00 e mëngjesit deri në orën 7:00 pasdite, me votat e hedhura në më shumë se 5,000 vendvotime në të gjithë bashkitë shqiptare. Numërimi do të pasojë votimin e së Dielës në qendrat e numërimit dhe mund të zgjasë deri në disa ditë në disa Bashki. Zgjedhjet e kaluara kanë parë incidente të lokalizuara të dhunës që synojnë zyrtarët e zgjedhjeve, ata të lidhur me partitë politike dhe materialet e votimit, gjë që ngre mundësinë e dhunës së mundshme ose shqetësimeve të tjera të Dielën, 25 Prill, ose në ditët pas votimit. Demonstratat në një qytet kanë potencialin për të ndezur tubime shtesë në vende të tjera përreth vendit. Për më tepër, trafiku në zonën e Ambasadës ose zonat qendrore të qyteteve të mëdha mund të ndikohet nga tubime ose protesta, duke çuar në mbingarkesë dhe vonesa të ngjashme.

Veprimet për të ndërmarrë: Qëndroni vigjilent nëpër vendet e votimit, qendrat e numërimit dhe zyrat e zgjedhjeve. Shmangni zonat ku ka demonstrata ose tubime të mëdha. Shmangni zonat ku ka shenja trazirash ose dhune të vazhdueshme. Jini të vetëdijshëm për rrethinën tuaj. Monitoroni mediat lokale për azhurnime. Mbani një profil të ulët, duke përfshirë shmangien e veshjes së veshjeve me ngjyrat e partive politike.

LAJMI KRYESOR: Ambasadorët e huaj MESAZH për 25 prillin: Mos e falni votën! Fushata s’duhet përgjakur. Kryeprokurori Çela-vartësve: Mos zvarrisni çështjet, do ketë ndëshkime!

(k.m.dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

politike politike ambasada amerikane zgjedhjet 25 prill 2021 ambasada amerikane zgjedhjet 25 prill 2021

Sondazh

Poll
Politike 22 Prill 2021, 09:19

TIRANE– Presidenti i Republikës, Ilir Meta paralajmëroi drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Ardi Veliu që të distancohet nga urdhërat e qeverisë. M...

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve