LIVE UPDATES
Bota

Reagimi i Qeverisë gjermane pasi opozita e kritikoi për qëndrimin ndaj krimeve të UÇK-së

24 Janar 2021, 12:02 Nga DOSJA
Reagimi i Qeverisë gjermane pasi opozita e kritikoi për qëndrimin

GJERMANI–Berlini zyrtar i kushton “rëndësi të madhe” Prokurorisë Speciale, e cila merret me krimet e kryera nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës (UÇK). “Nga perspektiva e Qeverisë Federale, sqarimi i krimeve të luftës dhe shkeljeve të të drejtave të njeriut luan një rol qendror në procesin e pajtimit,” tha qeveria gjermane në përgjigje të një hetimi parlamentar nga e majta. DW ekskluzivisht ka qasje në atë dokument.

“Korrupsioni dhe krimi i organizuar vazhdojnë të jenë sfida qendrore për politikën dhe ekonominë e Republikës së Kosovës,“- thuhej në përgjigje.

Deputetët e majtë ishin të interesuar nëse autoritetet gjermane ranë dakord në heshtje për të bashkëpunuar me udhëheqësit e Kosovës si Hashim Thaçi, i cili, vetëm njëzet vjet pas luftës, u akuzua për krime lufte. Ata thonë nga Berlini se, pas zgjedhjeve në Kosovë në 2001, ata bashkëpunuan me përfaqësuesit e zgjedhur, por gjithmonë theksuan rëndësinë e sqarimit të krimeve të luftës.

Përgjigja e qeverisë deklaroi se ajo mbështeste punën e Tribunalit të Hagës, Gjykatës Speciale dhe Prokurorisë për Kosovën, e cila ndihmohet “financiarisht dhe brenda kornizës së ndihmës juridike”. “Për më tepër, qeveria federale dërgoi tre punonjës në Këshillin Special të Kosovës dhe Zyrën e Prokurorit Special.”

” Qeveria gjermane mban një pjesë të përgjegjësisë”

Sipas Sevim Dagdelen, një deputet nga e majta gjermane që bëri hetimin, akuzat ndaj Hashim Thaçit dhe “strukturave të tij mafioze” janë “injoruar dhe mbuluar” për vite me rradhë.

Dagdelen citon gjetjet e Raportuesit Special të Këshillit të Evropës Dick Marty, ish-prokurores së gjykatës së Hagës Carla del Ponte, por edhe shërbimin e inteligjencës gjermane BND, i cili në 2005 lidhi udhëheqësit e Kosovës me krimin e organizuar. Ai raport u zbulua plotësisht përmes botimeve të Wikileaks .

“Qeveria gjermane mban një pjesë të përgjegjësisë që krimet e rënda në Kosovë kanë mbetur pa u ndëshkuar deri më sot dhe se korrupsioni është ende në lulëzim,”– i tha Dagdelen DW.

Përgjigjet për disa pyetje të së majtës nuk u transmetuan sepse ato klasifikohen si sekrete dhe përfshijnë njohuritë e shërbimeve gjermane. Për shembull, a ka Berlini informacion se njerëzit nga SHIK (policia sekrete e UÇK-së përgjegjëse për likuidimin e kundërshtarëve politikë) janë akoma në krye të inteligjencës së Kosovës sot? Dhe, a kanë shërbimet sekrete të Kosovës gjithashtu UNMIK, EULEX ose KFOR në mënyrë që të minojnë hetimet kundër Thaçit dhe të tjerëve?

Komandantët e UÇK-së u gjykuan si aleatë në luftën e paligjshme të NATO-s në 1999 dhe u mbështetën në rrugën e tyre drejt pozicioneve më të larta në politikë dhe shërbimet sekrete,”– kritikoi Dagdelen. “Nuk është çudi që qeveria gjermane i mban të fshehta lidhjet e saj të errëta me Kosovën.”

Negociatat autoritare në Bruksel

 Disa çështje kanë të bëjnë me negociatat aktuale midis Beogradit dhe Prishtinës. Qeveria gjermane zbulon se përfaqësuesit e BE-së dhe Shteteve të Bashkuara shpesh diskutuan procesin e negociatave, por që BE nuk u këshillua për përmbajtjen e të ashtuquajturës marrëveshje të Uashingtonit. Ai u referohet dy letrave të ndryshme që u nënshkruan nga Presidenti serb Aleksandar Vuçiq dhe Kryeministri i Kosovës Avdulah Hoti me Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë në Shtator.

“Nga perspektiva e Qeverisë Federale, një kthim në negociatat e drejtuara nga BE dhe i Dërguari Special Miroslav Lajcak në korrik 2020 është autoritar”,- thuhet në përgjigjet.

Kur u pyet nga e majta nëse, sipas njohurive të Berlinit, Uashingtoni favorizonte shkëmbimin e territoreve, veriun e Kosovës dhe Luginën e Preshevës , qeveria gjermane kujtoi se ideja u nis nga Vuçiç dhe Thaçi në një forum në Austri në gusht 2019.

“Përfaqësuesit e administratës amerikane herë pas here sinjalizuan për hapjen e medias për çdo zgjidhje që të dy palët do të bien dakord, por gjithashtu shpjeguan se Shtetet e Bashkuara nuk po punojnë drejt ndryshimit të kufijve,” – shtoi përgjigja e Berlinit.

Marrë nga DW.

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Bota Bota

Sondazh

Poll

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën

Berisha: S'është parlamenti dyqani yt! Nikolla i pret fjalën. kryedemokrati: Hap mikrofonin se...

Shehaj-Spiroaplit: Këtu duhet të ishte Rama, por jua la turpin juve

Shehaj: Rama i fali plazhin Xhaçkës. Spiroapli: Nuk është nder statusi 'investitor publik'

Spiropali: Turp, llukunia juaj është një turp. (Deputetët e PD i bien me grushte tavolinave)

Spiropali i ‘del zot’ Ramës: Pak punë ka ai në Samit, do merret me ju, taksirtati im

Deputetët e PD largohen nga Kuvendi, Ahmetaj: Jeni sharë nga të gjitha anët e nuk keni bërë kështu

Tabaku: Rama shkoi si çeço në Samit, bëri të fortin fillimisht (Nikolla i mbyll fjalën)

Spiropali përplaset me Bardhin: Shumë gaz ke pasur këtë kohë! Nikolla: Mos flit nga vendi

Berisha para futjes në Kuvend: Më 7 korrik derdhet e gjithë Tirana, Rama do largohet

Rama s’përmbahet para gazetarëve bullgarë: Turp, ju jeni një turp dhe shumë lëmsh

Lajme të mira për Shqipërinë? Rama: Preferoj të mos mbetem në pritje